Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Generał Nieczuja-Ostrowski patronem skweru przy ul. Mickiewicza

27.04.2017, 14:00:40 Rozmiar tekstu: A A A
Generał Nieczuja-Ostrowski patronem skweru przy ul. Mickiewicza
Fot. Ryszard Biel

Skwer położony między ulicami Mickiewicza i Żeromskiego zyskał swojego patrona. Podczas dzisiejszej (27 kwietnia) sesji radni podjęli uchwałę w sprawie nadania temu terenowi nazwy: Park im. Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.

Rok 2017 w Elblągu jest rokiem gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, żołnierza Armii Krajowej, Honorowego Obywatela Elbląga, odznaczonego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Nadanie jego imienia parkowi między ulicami Mickiewicza, a Żeromskiego jest jednym z wydarzeń, które ma uhonorować tę postać i przypominać o jej zasługach elblążanom. Sam wybór miejsca nie jest przypadkowy. Generał mieszkał w pobliżu skweru.

Podczas dzisiejszej sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie nadania imienia generała parkowi. Elblążanie wypoczywający na skwerze będą mieli również okazję dokładniej poznać życiorys i dokonania generała. W jakiej formie? Radna Maria Kosecka zawnioskowała o ustawienie tam tablic informacyjnych.

Decyzja nadania tej nazwy zasługuje na poparcie. Życiorys generała Nieczuja-Ostrowskiego zasługuje na propagowanie, może być wspaniałym przykładem patriotycznej postawy. Wnioskuję o to, aby na tym terenie umieścić tablice informacyjne, zawierające najważniejsze dane o życiu i zasługach generała

– mówiła Kosecka.

Z kolei wiceprzewodniczący Marek Pruszak wspominał o pomyśle umieszczenia w parku głazów z tablicami informującymi o zasługach i życiorysie generała. Jaka forma zostanie wybrana ostatecznie? Jeszcze nie wiadomo. Sama uchwała w sprawie nadania nazwy wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Gen. Bryg. Bolesław Nieczuja-Ostrowski urodził się 29 września 1907 r. w Haliczu. Ukończył gimnazjum humanistyczne w Przworsku. W 1931 r. ukończył w stopniu podporucznika szkołę oficerską w Komorowie – Ostrowi Mazowieckiej. Jako młody oficer służył w 5. Pułku Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. We wrześniu 1939 r. walczył jako dowódca kompanii 115 PP, a następnie 114 PP 41 Dywizji Piechoty Rezerwowej Grupy Operacyjnej „Wyszków”. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. Od października 1939 r. działał w konspiracji – najpierw we Lwowie, gdzie organizował „Polską Organizację Lwów”, a następnie został z ramienia ZWZ Komendantem Miasta Lwowa. Tropiny przez NKWD uciekł do Krakowa, gdzie w kwietniu 1940 r. został szefem uzbrojenia i organizatorem produkcji konspiracyjnej broni Okręgu ZWZ-AK Kraków kryptonim „Ubezpieczalnia”. Działania wojenne zakończył w stopniu podpułkownika ze starszeństwem od 11 listopada 1944 roku.

W 1945 r., po rozwiązaniu AK, przeniósł się na „ziemie odzyskane” koło Elbląga, gdzie wraz z garstką swoich żołnierzy organizował życie gospodarcze. Trzykrotnie był aresztowany, dwukrotnie skazano go na śmierć. Po apelacjach zmieniono wyrok na dożywocie. Siedział 7 lat w więzieniach: w Krakowie, Sztumie i Wronkach. Wyszedł na wolność w 1957 roku. Po przemianach ustrojowych po 1989 r. został awansowany do stopnia pułkownika z wsteczną datą od 1945 roku. W 1991 r. w pierwszych nominacjach generalskich Prezydent RP Lech Wałęsa awansował go do stopnia generała brygady. Zmarł 13 lipca 2008 w Elblągu, w wieku 101 lat.


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.744873046875