Do "Zielonej akademii" jeszcze w marcu zaprosi PTTK Odział Ziemi Elbląskiej. Pod tym hasłem kryje się szereg działań. Między innymi zajęcia dla dzieci i młodzieży w terenie, wydanie trzech przewodników oraz konkurs internetowy.
55 tysięcy złotych rozdysponował zarząd województwa warmińsko-mazurskie między projekty z zakresu ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego w roku 2017. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 16 ofert, z których 15 spełniło wymogi formalne. W lutym odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej, która zarekomendowała przyznanie pomocy finansowej dla sześciu ofert biorących udział w konkursie.
Wśród najwyżej ocenionych znalazły się: Fundacja Albatros, Związek Harcerstwa Polskiego Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Perkoz”, Podwodnik Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Ziemi Elbląskiej, Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wsi oraz Ochotnicza Straż Pożarna „Pomoc Maltańska” w Klebarku Wielkim.
"Zielona akademia" PTTK to cykl działań ekologicznych, które będą realizowane od marca do grudnia.
Naszym głównym celem jest popularyzacja postaw proekologicznych. Zadanie to będziemy realizować poprzez organizację spotkań I prelekcji oraz zajęć terenowych głównie na Wysoczyźnie Elbląskiej. Działania będą realizowane poprzez różnorodne formy edukacyjne w tym m.in. projekcje filmów przyrodniczych, kolorowych foliogramów, ćwiczeń i warsztatów oraz różnego rodzaju eksponatów.Dla chętnych będzie także konkurs internetowy z nagrodami a podsumowaniem całego projektu będzie sesja młodzieżowa sesja przyrodniczo-krajoznawcza gdzie to właśnie dzieci i młodzież będą prezentować zdobytą wiedzę. Co ważne, najdawniejsze elementy krajobrazu, zabytki historyczne oraz układy zieleni naszej Ziemi Elbląskiej są świetnym miejscem do popularyzacji postaw proekologicznych w szczególności wśród dzieci i młodzieży. Najlepszym sposobem motywowania i uświadomienia młodych ludzi w zakresie ekologii i środowiska przyrodniczego będzie ukazanie im tego w sposób praktyczny, twórczy i ciekawy.
- mówi Kamil Zimnicki, rzecznik prasowy PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej.
Elbląski projekt został dofinansowany kwotą 8,5 tys. zł.
Rzecznik towarzystwa podkreśla, że projekt będzie kolejną okazją do współpracy z Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej, z którym w ubiegłym roku zrealizował projekt odnowienia ścieżki dydaktycznej w Bażantarni.
Tym razem, przy wszystkich naszych działaniach poza Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej, będziemy współpracować także z Biblioteką Elbląską im. C. Norwida oraz Nadleśnictwem Elbląg
- dodaje Kamil ZImnicki.