3 Maja w 1791 r. Sejm Wielki wraz z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, uchwalił Konstytucję, która miała ogromne znaczenie dla Polaków.
Konstytucja dokonywała zasadniczej przemiany przestarzałego ustroju politycznego Rzeczpospolitej. Zgodnie z duchem Oświecenia zniosła "liberum veto" i wolną elekcję, wprowadziła trójpodział władzy (na ustawodawczą, wnioskodawczą i sądowniczą), powiększono armię do 100 tys. żołnierzy , wzięto chłopów pod opiekę państwa, Polska stała się oficjalnie krajem katolickim, ale tolerancyjnym wobec innych wyznań. Tym samym konstytucja zmieniła zasady ustrojowe panujące dotychczas w Polsce, co było ogromnym przełomem, jeśli chodzi o sposób rządzenia państwem.
3 maja upamiętnia uchwalenie pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie i drugiej na świecie. Wprowadzenie postanowień w niej zawartych nie było łatwe zwłaszcza, że rok po jej uchwaleniu wybuchła wojna polsko-rosyjska zakończona klęską Rzeczpospolitej i w konsekwencji II rozbiorem Polski. Dopiero w 1918 roku, po odzyskaniu niepodległości, 3 maja został oficjalnie ustanowiony świętem narodowym i przywrócony przez Sejm.
W latach 1946 -2013; 1990, z krótkimi okresami liberalizacji, świętowanie tego dnia było zakazane przez władze.
Dzieje Polski doczekały kilkunastu wersji konstytucji. Ostatnia, która obowiązuje do dziś, została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku i zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum 25 maja 1997 roku. Czy jednak Polacy znają jej treść?
Większość mieszkańców naszego miasta zapewne nie czuło potrzeby, aby zapoznać się z treścią najważniejszego dokumentu, który określa zasady ustroju politycznego i społeczno-gospodarczego w Polsce, określa zasady organizowania naczelnych organów państwowych oraz zawiera podstawowe prawa i obowiązki nas wszystkich.
Warto do niej zajrzeć chociażby w takim dniu jak dzisiejszy.
Dziś , w obecnej Polsce, w XXI wieku , Polak ma obowiązek ...PŁACIĆ PODATKI. tTLKO KASA SIĘ LICZY, CZŁOWIEK, W WIĘKSZOŚCI, JUŻ NIE KONIECZNIE. a RZĄD I TAK NAS WYDYMA KAŻDEGO Z OSOBNA.
W roku 1981 ponownie władze świętowały to historyczne wydarzenie... (Wikipedia)