Prezydent Witold Wróblewski zaprezentował dziś jak funkcjonuje nowo utworzone Centrum Bezpieczeństwa Miasta. W jednym budynku przy ul. Orzeszkowej 2, skupiono kluczowe dla bezpieczeństwa miasta stanowiska: miejskiego monitoringu wizyjnego, systemu ochrony przeciwpowodziowej, Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz centrum zarządzania miejską siecią szerokopasmową.
Centrum Bezpieczeństwa Miasta mieści się w zmodernizowanym i przebudowanym budynku przejętym przez Magistrat od straży pożarnej. Obiekt dostosowano do nowych funkcji w ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu "Budowa Centrum Zarządzania Siecią Miejską w Elblągu". Łącznie wydano na ten cel ponad 2,8 mln zł.
Na jego najwyższej, trzeciej kondygnacji znajduje się tzw. sala operacyjna, w której mieszczą się stanowiska m.in. miejskiego monitoringu wizyjnego. Monitoring został przeniesiony z budynku komendy policji przy ul. Królewieckiej. Jego obsługą - 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu - zajmuje się Straż Miejska. Łącznie składa się on z 43 kamer (23 obrotowych i 20 stałopozycyjnych), które obserwują ogólnodostępne miejsca niebezpieczne, w tym m.in. skrzyżowania głównych ulic. Strażnicy miejscy pracują na nowoczesnym systemie cyfrowym nagrywającym w jakości HD, który ma możliwość rozbudowy o dodatkowe funkcje.
W budynku przy Orzeszkowej swoją siedzibę ma też Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pełni ono całodobowe dyżury w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców miasta. MCZK prowadzi nadzór nad systemem wykrywania i alarmowania oraz systemem wczesnego ostrzegania ludności w sytuacjach zagrożenia. Zadaniem Centrum Zarządzania Kryzysowego jest też współdziałanie z podmiotami prowadzącymi akcje ratownicze, poszukiwawcze i humanitarne. W razie pojawienia się zagrożenia i konieczności ostrzegania przed nim, do jego dyspozycji jest 17 syren alarmowych rozmieszczonych w całym mieście.
W Centrum Bezpieczeństwa Miasta znajduje się również stanowisko ds. systemu ochrony przeciwpowodziowej, które stanowi wsparcie dla MCZK. W miejscu tym obsługiwany jest moduł prognozowania powodzi (specjalistyczne oprogramowanie teleinformatyczne wraz z siecią telemetrycznych stacji pomiarowych rozlokowanych w Elblągu oraz w powiecie elbląskim i na Mierzei Wiślanej), który powstał w zeszłym roku ze środków unijnych. Dzięki niemu Miasto ma dostęp w czasie rzeczywistym do danych pogodowych i hydrologicznych tj. poziom wody w ciekach wodnych, kierunek i siła wiatru czy wielkość opadu. Co za tym idzie na stanowisku monitoringu przeciwpowodziowego możliwa jest błyskawiczna analiza sytuacji i możliwość wygenerowania prognozy stanu wody (do 48 h w przód).
Zmodernizowany obiekt przy Orzeszkowej 2 mieści także Centrum zarządzania miejską siecią szerokopasmową. Powstała w ostatnich latach w niemal całym mieście sieć światłowodowa, liczy około 80 kilometrów kanalizacji i 120 km kabli światłowodowych. Z sieci tej korzystają wszystkie jednostki miasta (160 obiektów). Miejska sieć szerokopasmowa wykorzystywana jest m.in. do przesyłu obrazu z 200 kamer monitoringu wizyjnego miasta (łącznie z kamerami w obiektach). Obsługuje też 1700 Numerów telefonicznych (telefonia wewnętrzna) oraz ponad 2500 użytkowników. Obsługą sieci oraz przyjmowaniem zgłoszeń zajmuje się 7-osobowy zespół Referatu Teleinformatyki Departamentu Innowacji i Informatyki.
Jak zaznaczają władze miasta, głównymi celami Centrum Bezpieczeństwa Miasta są m.in. zintegrowanie i skoordynowanie działań służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, skrócenie czasu ich reakcji oraz skupienie służb w jednym, dobrze wyposażonym miejscu.
A swoją drogą, niech info.elblagt zbada, czemu Korzeniowski wciąż jest z nadania komendantem Straży Miejskiej w Elblągu? W firmach innych są konkursy na prezesów, dyrektorów itp. A tu Korzeniowski przsypawany do stołka ? UM organizuje przecież konkursy , a tu Towarzysz-Komendant od prawie 20 lat zajmuje to samo stanowisko. Coś mi tu śmierdzi.
Odezwał się fachowiec od HR-u , może tak mniej wyniszczania kadr, wykopywania ludzi którzy znają się na swojej pracy to samo możemy powiedzieć o wielu innych nawet o J.Kaczyńskim, za długo jest na szczycie coś tu naprawdę smierdzi
Dokładnie, zmienić komendanta na osobę, która w końcu zreformuje ten twór. Korzeniewski obiecał reformy, ale ich nie widać. Potrzebna młoda osoba z wyższym wykształceniem menadżerskim, a nie mundurowy emeryt.
Tyle kilometrów światłowodów, pełno urządzeń za grube miliony, ale podatnik, który za to zapłacić, nie skorzysta z tego.
SKANDAL - młodzi borykają sie z brakiem pracy a starzy ludzie którzy mają emeryturki i to wysokie zajmują miejsca innym.Czy w Elblągu rządzący miastem są niedowidzący i tego nie widzą.KIEDY w Elblągu będzie dyspozytornia pogotowia co śpicie czas na powrót z olsztyna.
a lądowania ufoludków nie monitorują? a dlaczego?
Dziadku drogi dziadku nie chcemy jeszcze spać ..................... .Dobranocka. A MŁODZI NA BEZROBOCIU.