Piątek, 22.11.2024, Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Od 50 lat działają na rzecz lokalnej społeczności. Za nami jubileusz Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego

17.02.2016, 23:00:44 Rozmiar tekstu: A A A
Od 50 lat działają na rzecz lokalnej społeczności. Za nami jubileusz Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego
Fot.Ryszard Biel

Od 50 lat Elbląskie Towarzystwo Kulturalne prężnie działa w naszym mieście. Dziś, z okazji jubileuszu, zorganizowano spotkanie, podczas którego podsumowano dotychczasową pracę ETK. - 17 lutego 1966 roku na zaproszenie Komitetu Miasta i Powiatu PZPR, oraz Prezydium Miejskiej i Powiatowej Rady Narodowej w Elblągu do sali audytoryjnej Elbląskiego Domu Kultury przyszło około 150 osób. Dziś, o tej samej godzinie – 17.00 - odbyło się kolejne Walne Zgromadzenie Członków Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego – mówiła Teresa Wojcinowicz, prezes ETK.


Wszystko zaczęło się dzięki grupie niezwykłych ludzi, których połączyła miłość do kultury. - Dzisiejszy wieczór to okazja do wspomnień, ale i planów. Na sali są członkowie założyciele, część z nich jest z nami przez te 50 lat, a są to Panie: Halina Różewicz-Książkiewicz, Nina Błeszyńska- Wojewska, Hanna Osterczuk i panowie: Janusz Hankowski, Janusz Osterczuk i Jerzy Wojewski – wymieniała Teresa Wojcinowicz.

Na sali Hotelu Arbiter obecni byli także prawie wszyscy dotychczasowi prezesi ETK.- Niestety nie ma wśród nas tego pierwszego – Pana Mirosława Demichowicza - zaznaczyła Teresa Wojcinowicz.

Czym przez te lata zajmowało się ETK? - W ciągu kilkunastu minut, nawet kilku godzin nie będę w stanie opowiedzieć tego wszystkiego, co proponowało Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, ale można zerknąć do kronik, pooglądać wiszące wokół plakaty, programy czy zdjęcia czy wreszcie za kilka miesięcy oddamy w państwa ręce „Szufladę pełną propozycji – zaznaczyła Teresa Wojcinowicz. - 50 lat Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego”, czyli monografię ETK opracowaną przez Panią doktor Izabelę Seredochę, którą dziś gościmy wśród nas.

Zatem, jak w kilku słowach można byłoby opisać ETK?

Nasze Towarzystwo, jedno z najstarszych w Polsce towarzystw działających na rzecz lokalnej społeczności, swoją działalnością uzupełniało ofertę kulturalną miasta, koordynowało tę działalność, wspierało lokalnych twórców. Tak głosił pierwszy statut, takie cele określa ten obowiązujący. Podstawowymi wówczas celami działalności ETK, określonymi w statucie, było programowanie działalności kulturalnej na terenie miasta, podejmowanie i koordynowanie inicjatyw kulturalnych, integracja środowisk twórczych i społeczeństwa
 


- mówiła Teresa Wojcinowicz.


ETK zorganizowało wiele wystaw. - To w ETK zrodziły się salony plastyczne, które obecnie realizuje Galeria El, a zaczynaliśmy od obrazu kwartału. Proponowaliśmy też elblążanom znakomite wystawy: „Polskie pamiątki teatralne”, „Rembrandt i jego krąg”, „Malarze Młodej Polski” z pracami m.in. Stanisława Wyspiańskiego i Jacka Malczewskiego, ale też i wystawę fotograficzną „Venus – 70”, gdzie w gronie prezentowanych fotogramów znalazła się też praca elblążanina Pana Czesława Misiuka – opowiadała Teresa Wojcinowicz.

- Muszę też przyznać, że ta wystawa zakończyła się drobnym skandalem, bo jakiś wielbiciel kobiecego piękna skradł 2 prace, a musieliśmy wpłacać kaucję właśnie na wypadek, gdyby któraś z prac została skradziona. ETK było także organizatorem koncertów. Zarówno tych dużych z udziałem znakomitych orkiestr i solistów, jak i tych małych – kameralnych, które organizowaliśmy do czasu aż okrzepła Elbląska Orkiestra Kameralna.



Jak wyglądały początki? -


    Pierwszy koncert Filharmonii Narodowej, pod auspicjami ETK, odbył się już we wrześniu 1966 roku. Został zorganizowany dla uczczenia Tysiąclecia Państwa Polskiego. Za pulpitem dyrygenckim stanął wówczas Stanisław Wisłocki, a solistami byli: światowej sławy pianista Władysław Kędra i rokujący wówczas wielkie nadzieje tenor - Wiesław Ochman. Słuchało ich wówczas 800 osób, dla 200 z nich zabrakło miejsc siedzących. Na nasze zaproszenie wystąpili m.in. Krystian Zimermann, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Wanda Wiłkomirska



 – wspominała Teresa Wojcinowicz.

 - Zamykając cykl muzyczny musimy pamiętać o Elbląskich Koncertach Organowych, które połączyły się w Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Frombork – Elbląg – Stegna. Koncert te odbywały się w katedrze p.w. Świętego Mikołaja.

ETK prężnie działało wraz z elbląskim teatrem. - W październiku 1966 roku ETK zainicjowało wielką akcję pod hasłem Rok Teatru im. Stefana Jaracza i ta współpraca z naszym teatrem trwała bardzo długo – przyznała Teresa Wojcinowicz. - Organizowaliśmy konkursy na recenzje, spektakle w okolicznych miejscowościach, wystawy, najaktywniejsze zakłady pracy oczywiście w chodzeniu do teatru.

Powstał także Klub Literacki. -



    Jego pierwszym prezesem był Jan Miłoszewski, kolejnym Jerzy Kolędo. Organizowaliśmy konkursy literackiej zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży. Nagrodzone prace były wydawane i dziś możemy je znaleźć w elbląskich szkołach, bibliotekach. To W ETK narodził się też Tygiel wydawany do dziś, a jednym z jego pomysłodawców był Pan Ryszard Tomczyk – członek założyciel i prezes


-stwierdziła Teresa Wojcinowicz.

Z czasem powstawały także inne kluby.- W początkowym okresie dość intensywnie zajmowaliśmy się edukacją kulturalną i tak powstał klub Przyjaciół Radia, Studium Wiedzy Historycznej o Ziemi Elbląskiej, Studium Wiedzy o Nowoczesnej Sztuce Polskiej, Studium Wiedzy o Filmie, Studium Wiedzy o Teatrze przekształcone w Studium Wiedzy o Teatrze Filmie i Telewizji – przypominała Teresa Wojcinowicz. - Ważnym też elementem była działalność wydawnicza a przede wszystkim Biblioteczka Elbląska. Jej początki były związane z obchodami 750-lecia Elbląga a koordynatorem działań była Pani Bożenna Janikowska – pierwsza kobieta prezes w ETK.

ETK organizowało również wiele innych inicjatyw. - Na przełomie wieków zaistniały Galeria Pod Czerwoną Oberżą, Elbląskie Dni Muzyki Dawnej, Letnie Salony Muzyczne w Bażantarni, program stypendialny „Promocje”, spektakle Szekspir na Podzamczu, Święto książki na ulicach elbląskiej rodzącej się starówki – podkreśliła Teresa Wojcinowicz. - Nie działaliśmy sami w wielu przypadkach byliśmy współorganizatorami – jak np. od II Biennale Form Przestrzennych, Noce Poezji na Podzamczu, patronat nad Elbląskim Zespołem Pieśni i Tańca. Jestem dumna z tego, że bez żadnych przeszkód współpracujemy z np. elbląską szkołą muzyczna, Centrum Spotkań Europejskich Światowid, Biblioteką Elbląską, Młodzieżowym Domem Kultury. Klubem Środowisk Twórczych Krypta, klubem Muzycznym Mjazzga.

Teresa Wojcinowicz prezesem ETK jest od pięciu lat.


    Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, ale i wyzwanie. Wciąż zadaję sobie pytanie co powinniśmy robić ażeby nie zapominając o przeszłości otwierać się na nowe wyzwania, potrzeby XXI wieku. Przede wszystkim pragnę podziękować wszystkim moim poprzednikom, wszystkim członkom kolejnych rad, komisji rewizyjnych oraz tym wszystkim, którzy wspierają nas swoją pracą, talentem a czasami też finansowo przekazując swój 1 %. Ważnym też dla nas jest fakt, że wciąż wspiera nas miasto Elbląg, bo przecież działamy na rzecz mieszkańców tego pięknego miasta



– zaznaczyła.

2 marca, w ramach obchodów 50-lecia ETK, odbędzie się recital wiolonczelowy z udziałem Aleksandra Tomaszkiewicza i Oliwii Grabowskiej. 13 maja, w sali koncertowej ZPSM - koncert galowy z udziałem Polskiej Filharmonii Kameralnej pod dyr. Wojciecha Rajskiego, gdzie solistą będzie Konstanty Andrzej Kulka oraz projekcję filmu o historii ETK.

     - W tym samym dniu, ale w godzinach wieczornych, w Ratuszu Staromiejskim koncert gitarowy Andrzeja Grygiera w ramach IV Ogólnopolskich Spotkań Gitarowych. Na czerwiec planujemy promocję monografii, zaś lato to XIX Letni Salon Muzyczny i mam nadzieję, że dopisze pogoda ,a wsparcie finansowe miasta pozwoli na zapełnienie wszystkich niedziel lipca i sierpnia co jest od wielu lat naszym niespełnionym marzeniem no i finał w listopadzie, czyli Koncert Donacyjny połączony z wręczeniem tegorocznych stypendiów



- mówiła Teresa Wojcinowicz.


Prezes ETK na koniec wyróżniła kilka osób. - Chciałabym podziękować Halinie Różewicz-Książkiewicz, Zbyszkowi Opalewskiemu, Ryszardowi Siwcowi za przygotowanie mini wystawy, Juliuszowi Markowi za pomysły, bo ten dzisiejszy wieczór to jego pomysł oraz Wam szanowni goście za to wsparcie, za to że jesteście z nami – zakończyła.

Tym, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w Jubileuszu zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

 

Patronat honorowy nad jubileuszem ETK objął Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Galeria / 50 lat ETK ( zdjęć 62 )
Dodano: 2016-02-17 | Fot.Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +5
    ~ Z.
    Środa, 17.02

    A władz miasta nie było... Szkoda.

  2. 2
    +6
    ~ ma
    Czwartek, 18.02

    Gratulacje Pani Tereso.! Jest Pani super kobietą, pamiętam Panią zza czasów Elzamu.! Wspaniały i ciepły z Pani Człowiek, oczywiście przez duże C.!!!

  3. 3
    --4
    ~ niekulturalny
    Czwartek, 18.02

    Okazja aby przemianować nazwę tej sekty na "Towarzystwo Wzajemnej Adoracji"

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2852458953857