W czwartkowe przedpołudnie obserwowaliśmy szkolenie pododdziałów pancernych. Duńskie czołgi Leopard 2A5 z batalionu czołgów Pułku Dragonów „stoją” w obronie na pasie taktycznym Mielno. Niestety, ich rejon obrony jest dość często „nękany” nacierającymi czołgami T – 72 oraz pododdziałami zmechanizowanymi na BWP - 1 z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.
Polskie pododdziały zmuszają Duńczyków do zmiany rejonu obrony, a następnie do odtworzenia jej przedniego skraju. Jednak bywa, iż duńska obrona załamuje polskie natarcie i zmusza naszych dowódców do przegrupowania sił. W czasie kiedy Duńczycy się bronią a Polacy nacierają, amerykańskie M1 Abrams z Grupy Bojowej 1 Brygady Pancernej 3 Dywizji Piechoty USA, ćwiczą przenikanie przez ugrupowanie przeciwnika. Niemieckie pododdziały zmechanizowane realizują na pasie ćwiczeń taktycznych „Bucierz” natarcie i przełamanie obrony przeciwnika. Wszystkich ćwiczących łączy wielki wysiłek szkoleniowy, bardzo wysoka temperatura i wszechobecny poligonowy kurz i pył.
Jeżeli chodzi o maskowanie, należy powiedzieć, że jest idealne – cały ćwiczący sprzęt pokryty jest poligonowym pyłem i rzeczywiście idealnie komponuje się z otoczeniem, przez co stał się wręcz niewykrywalny. O jego obecności świadczą tylko potężne „ogony” kurzu w czasie natarcia i przemieszczania. Oczywiście, swoje zadania realizują artylerzyści, którzy wspierają nacierające i broniące się wojska swoim ogniem. Można powiedzieć, że każdy zakątek drawskiego poligonu wykorzystany jest przez ćwiczące wojska do maximum. Korzystając z okazji, zapytaliśmy Dowódców ćwiczących pododdziałów o to, jak oceniają tego typu wspólne ćwiczenia. Lt. Col. Ralf Hammerstein – Dowódca 295 Dywizjonu Artylerii Brygady Francusko – Niemieckiej – „Poligon w Drawsku Pomorskim jest dla naszych żołnierzy nowym środowiskiem, w którym ćwiczymy i zdobywamy doświadczenie. Aby tu przyjechać, musieliśmy pokonać szereg problemów logistycznych, związanych z przemieszczeniem tak dużej ilości ludzi i sprzętu.
Jednakże dzięki wsparciu polskich kolegów, wszystkie te problemy zostały rozwiązane. Szczególnie dobrze zorganizowane były kwestie związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Naszym największym problemem jest fakt, iż ze względu na warunki atmosferyczne i wynikające z nich zagrożenie pożarami, nie możemy wykonywać strzelań artyleryjskich z użyciem ostrej amunicji. W chwili obecnej cieszymy się na realizację dalszego szkolenia razem z polskimi, duńskimi i amerykańskimi kolegami”.
Por. Patrick Benevento, Dowódca plutonu czołgów USA – „Jedną z najważniejszych rzeczy jest fakt, iż współpraca żołnierzy z różnych krajów członkowskich NATO, mających różne tradycje wojskowe, przynosi wiele nowych pomysłów, które dyskutujemy i integrujemy, aby rozwijać nasze umiejętności i zwiększać możliwości bojowe przeciwko potencjalnym przeciwnikom. Najkorzystniejsza jest możliwość obserwacji żołnierzy innych państw w działaniu. Moi żołnierze czerpią dużo przyjemności, mogąc rozmawiać ze swoimi kolegami z innych krajów, poznawać ich sprzęt i ściśle z nimi współdziałać. Buduje to morale i poszerza wiedzę na temat możliwości żołnierzy innych państw, tego jak walczą. Powoduje, że stajemy się bardziej otwarci na nowe pomysły”.
Płk Piotr S. Bieniek – Kierownik Ćwiczenia pk. „Saber Strike- 15” – Zastępca Dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej – „Stara, amerykańska maksyma brzmi – „Train as you fight” czyli trenuj tak jak walczysz. Ćwiczenia takie jak „Saber Strike - 15” służą podtrzymaniu i doskonaleniu naszych umiejętności. My podglądamy naszych sojuszników, a oni nas. Wspólnie analizujemy stojące przed nami zadania, oceniamy w jaki sposób możemy je wykonać, doskonalimy nasze procedury, zaś żołnierze w polu uczą się w jaki sposób wykorzystywać na polu walki artylerię, lotnictwo i rozpoznanie, które mają do dyspozycji podczas wielonarodowych operacji”.
Tyle Dowódcy. My także obserwujemy ćwiczące wojska i nadal będziemy relacjonować ich działania.
Szef Zespołu Prasowego Ćwiczenia
mjr Zbigniew Tuszyński
Jak to są leopardy to ja jestem kaczor donald
Na ćwiczeniach zawsze się wygrywa. Każde kończą się wielkim sukcesem i pokazują że ćwicząca instytucja zdała egzamin.
~ kilof (Kaczorze Donaldzie) Zdjęcia 19 i 20 przedstawiają Leopardy...