Po 4 latach rewitalizacji Kanału Elbląskiego w piątek 29 maja zostanie oficjalnie otwarty, a w sobotę żeglarze będą mogli wyruszyć w pierwsze rejsy. Od 2012 roku rejsy były wstrzymane ze względu na prowadzone pracę. Rewitalizacja została wykonana na wszystkich pięciu pochylniach.
Kanał Elbląski jest najdłuższym odcinkiem żeglownym w Polsce. Różnica poziomów wody na kanale wynosi około 100 metrów. Trasa kanału przebiega od Elbląga do Ostródy, dlatego często nazywany jest również kanałem elbląsko-ostródzkim. Na tej trasie znajduje się 5 pochylni Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny. Projektantem oraz budowniczym kanału był Georg Jacob Steenke, na zlecenie króla Prus Fryderyka Wilhelma II Hohenzollerna.
Modernizacja Kanału Elbląskiego rozpoczęła się w sierpniu 2011. Na koniec sezonu letniego 2012 wstrzymana została żegluga po kanale na ponad 2 lata. Kanał Elbląski nie był remontowany od 155 lat więc inwestycja była spora. Koszt inwestycji to 115 milionów złotych. Niemalże połowę, bo aż 48 milionów pozyskano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.
W 1978 roku fragment kanału został uznany za zabytek. W 2011 roku decyzją Prezydenta RP został uznany na pomnik historii. Czy wykonawcy zachowali elementy zabytkowe?
- Wszelkie prace prowadzone były pod nadzorem konserwatora zabytków. Wszystko jest odtwarzane tak, by było zgodne z pierwotną konstrukcją. Dodaliśmy jedynie parę udogodnień typu nowoczesne oświetlenie czy monitoring (założony dla bezpieczeństwa turystów). Są to rzeczy, bez których na dzień dzisiejszy trudno byłoby funkcjonować takim obiektom. Śluzy są zmechanizowane dodatkowo, jednak wszystkie elementy zabytkowe pozostały. To co się udało zachować - zostawiliśmy, resztę musieliśmy udoskonalić, by wszystko sprawnie funkcjonowało. Byliśmy wierni pierwotnemu projektowi, staraliśmy się jedynie przywrócić go do dawnej świetności - zapewniał nas niedawno Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
W piątek 29 maja nastąpi oficjalne otwarcie Kanału Elbląskiego.
Dzięki uprzejmości Panów Piotra Dudycza oraz Zbigniewa Lichuszewskiego publikujemy galerię zdjęć sprzed przebudowy jednej z pochylni i po przebudowie.
Ten remont spokojnie można nazwać chała 100-lecia!
A nikt nie mowi o rejsie pni Kopacz????????Tak tej Pani Kopacz?????
całkiem nowy zabytkowy kanał?
Dobrze, że remont ten miał miejsce za rządów PO. Gdyby PIS rządził to przy każdej pochylni stałby pomnij upamiętniający wypadek w Smoleńsku, Jezusa, Kaczyńskiego czy też kogoś innego co podniosło by dodatkowo koszty tego remontu. Cieszę się, że remontują tę unikatową na skalę światową konstrukcję oraz. że będzie ona dostępna dalej dla zwiedzających.
a zaprosili inwalidów i matki z dziećmi na wozkach? pięknie by sie prezentowali na tych ażurowych płytach, może dziennikarze znajdą osobę, która zadecydowała o takim podłożu do dróg wzdłuz całego kanału, obywatele chętnie by poznali ten tęgi mózg, w głowie się nie miesci, że władze samorządowe zaakceptowały taki bubel i jakby tego było mało udają, że nic sie nie stało, a przecież z takimi drogami nie ma mowy o rozwoju turystyki rowerowej wzdłuz kanału, inwalidzi na wózkach są wykluczeni, rodziny z dziećmi na wózkach też tam nie pospacerują, wydano takie pieniądze i stworzono bzdurę
Takiej fuszerki nie widziano od dawna najazdy statku -na stare słupy drewniane spróchniałe postawiono nowe konstrukcje .Po jakimś czasie to wszystko się zawali.
Odszczekasz jak za kilka lat będzie stało?