Odnosząca sukcesy w kraju i za granicą Orkiestra Wojsk Lądowych z Elbląga obchodzi w tym roku swoje 70. urodziny. Jubileusz ten muzycy Orkiestry i ich goście uczcili wczoraj, 23 października, specjalnym koncertem urodzinowym w sali kina „Światowid”.
Sama historia powstania Orkiestry Wojsk Lądowych sięga czasów II wojny światowej; rozkazem nr 3 dowódcy Pierwszej Armii Wojska Polskiego z dnia 7 maja 1944 roku, został utworzony w Sumach na terenie byłego Związku Radzieckiego IV Zapasowy Pułk Piechoty, w skład którego została powołana Orkiestra. Swój szlak bojowy przebyła razem z Pułkiem poprzez takie miejscowości jak: Mała Czerepczyna, Krostyczewo, Białystok i Gdańsk.
Sama historia powstania Orkiestry Wojsk Lądowych sięga czasów II wojny światowej; rozkazem nr 3 dowódcy Pierwszej Armii Wojska Polskiego z dnia 7 maja 1944 roku, został utworzony w Sumach na terenie byłego Związku Radzieckiego IV Zapasowy Pułk Piechoty, w skład którego została powołana Orkiestra. Swój szlak bojowy przebyła razem z Pułkiem poprzez takie miejscowości jak: Mała Czerepczyna, Krostyczewo, Białystok i Gdańsk.
Skład osobowy Orkiestry w tym czasie liczył 70 osób. W okresie II wojny światowej Orkiestra wykonywała różne zawody, m.in. brała udział w oprawie muzycznej uroczystości pogrzebowych poległych żołnierzy, opatrywała rannych, oraz oczyszczała szlaki komunikacyjne. Do roku 1949 Orkiestra stacjonowała w Gdańsku. Rozkazem wyższych przełożonych w maju tego roku została podzielona na trzy Orkiestry i przeniesiona do Elbląga, Malborka i Braniewa. Orkiestra zanim osiadła na stałe w obecnych koszarach, kilkakrotnie zmieniała miejsce swojej lokalizacji, by po latach powrócić do pierwotnej - w koszarach przy ul. Królewieckiej.
Współcześnie Orkiestra bierze udział w uroczystościach o charakterze państwowym, patriotyczno-religijnym a także we wszelkiego rodzaju koncertach. Znają ją, i jej artystyczne możliwości, zarówno Elblążanie, ale także mieszkańcy innych miast i regionów naszego kraju. Muzycy orkiestry uczestniczą w ogólnopolskich przeglądach solistów i zespołów kameralnych, a ona sama znana jest także za granicą, gdzie bierze udział w organizowanych konkursach i koncertach - Do najważniejszych osiągnięć Orkiestry należy zaliczyć II miejsce na Ogólnopolskim konkursie Orkiestr Garnizonowych Wojska Polskiego w Środowie Zdroju w 2005 roku, I miejsce oraz tytuł laureata na III Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Wojsk Lądowych Giżycko 2012, a także wielokrotny udział w międzynarodowych festiwalach Orkiestr Dętych w Niemczech - wylicza kpr. Anna Małyszko, rzecznik prasowy Orkiestry Wojsk Lądowych w Elblągu. - Muzycy Orkiestry mają również osiągnięcia w dziedzinie kameralistyki, jako soliści, zdobywając uznanie przełożonych w różnych przeglądach i konkursach. Wśród wielu wyróżnień cenną dla muzyków jest przyznana w 2003 roku nagroda Prezydenta Miasta Elbląga.
Obecnie Orkiestra liczy sobie 30. muzyków a w program jej koncertów, obok muzyki wojskowej, wchodzą utwory znanych kompozytorów światowych i polskich, zarówno muzyki poważnej, jak i rozrywkowej, we współczesnych aranżacjach - Repertuar dobierany jest oczywiście do sytuacji i charakteru danej uroczystości; począwszy od muzyki patriotycznej, przez pieśni żołnierskie, po piosenki zupełnie "lekkie" - dodaje kpr. Anna Małyszko.
Tak było wczoraj: goście usłyszeli min. kompilację utworów zespołu ABBA, „Wspomnienie z cyrku Renz”, na ksylofon, na którym zagrał kpr. Krzysztof Narodowski, utwory zespołu VoX, czy Golec uOrkiestry, a także pieśni żołnierskie - Zależało nam na tym, żeby zaprezentować się jak najlepiej od strony muzycznej, za co serdecznie dziękuję swoim muzykom; my wiemy, jaki to ciężki wkład i ciężka praca samo przygotowanie każdego utworu, to jest taka zabawa w drobiazgi, dłubanie, szukanie, a przede wszystkim interpretacja utworu, która nadaje każdemu z nich charakter po to, by jak najbardziej zadowolić odbiorcę - mówi kapelmistrz Orkiestry, kpt. Maciej Skrzypczak.
Teraz przed Orkiestrą Wojsk Lądowych dalsza, wytężona praca - W maju 2015 roku weźmiemy udział w festiwalu we Francji i w tej chwili to będzie chyba takie największe przedsięwzięcie, do którego będziemy czynić przygotowania. Na pewno odbędzie się tam pokaz musztry paradnej, liczymy także na występ muzyczny - dodaje Anna Małyszko.
Dlaczego na wszystkich ogłoszeniach o koncercie było napisane "wstęp wolny"? Wejść można było tylko na wejściówki (nie było informacji gdzie je można dostać). Wielu ludzi przyszło i odeszło z kwitkiem...żenujące i obciach dla organizatorów. Fe- nieładnie.
Wstep byl wolny - nie pobierano oplat za wejscie
nie dziwić się chłopakom taką z miasta dostali salę
Wstęp wolny tylko dla swoich.Wchodzili ci co zaproszeni i z wejściówkami -o których nie było mówione nic.Były wolne miejsca lecz nie wpuszczano.Stalismy i zwracaliśmy uwagę że są wolne fotele lecz wyproszono wszystkich!!!!!!!!!!!!!!!!!Żenada i wstyd jak zachowały sie osoby siedzące :ubliżały epitetami ,robiły zdjęcia stojącym jak zwierzętom na wybiegu.
TYLKO DLA KOGO????????????????????????WSTEP WOLNY???????????????????????????
Gdy były dni z filmem co miesiąc- pozwalano mieszkańcom nawet stać,dostawiano krzesła TYLKO na tej imprezie tak potraktowano mieszkańców.Cóż jeszcze zmiany w sposobie myślenia w wojsku nie dotarły do Elbląga.JAKI WSTĘP WOLNY-DLA KOGO????????????????
dla logicznie myślących skoro w sali Światowid wystarczyło zadzwonić do kasy po informacje , a tam były jeszcze do wtorku darmowe wejściówki najlepiej tylko narzekać
Decyzja o niewpuszczeniu ludzi na salę nie była decyzją wojska lecz zarządcy obiektu - światowida.