Mikołaj Kopernik to jeden z najbardziej znanych Polaków na świecie. Nasze miasto znane jest z tego, że Kopernik odwiedził je kilka razy na początku XVI wieku. Te pobyty mają dla naukowców bardzo duże znaczenie w ocenie zaangażowania i tożsamości narodowej Mikołaja Kopernika. To jeden z głównych wątków konferencji naukowej „Kopernik w Elblągu”, która odbędzie się w poniedziałek, 20 października 2014 roku w Elbląskiej Bibliotece.
Pomysłodawcą konferencji jest Robert Szaj z Fundacji Nicolaus Copernicus. „Bardzo zależy mi na tym, by Elbląg stał się ważnym miastem w tradycji historycznej i kulturowej związanej z Mikołajem Kopernikiem. Bo to właśnie dzięki hołdom składanym polskim monarchom w Elblągu przez wielkiego astronoma, nie ma dzisiaj wątpliwości co do tożsamości narodowej wielkiego mieszkańca pobliskiego Fromborka” – mówi organizator konferencji.
W tym roku obchodzimy 510 rocznicę pobytów Mikołaja Kopernika w Elblągu. Kopernik w 1504 roku w Elblągu przebywał dwa razy. Pierwszy raz w styczniu, gdy brał udział w naradzie w sprawie wysłania posłów do polskiego króla, aby ten przybył do Prus. Narada odbywała się w Ratuszu przy Starym Rynku. Drugi raz Mikołaj Kopernik odwiedził Elbląg w dniach 18-20 maja podczas składania przez elblążan hołdu królowi Aleksandrowi Jagiellończykowi. 20 maja astronom był świadkiem ogłoszenia wyroku w sprawie o unieważnienie małżeństwa Filipa Holkenera i Katarzyny z Krugerów.
Konferencję poprowadzi Dyrektor Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk oraz Robert Szaj z Fundacji Nicolaus Copernicus. W trakcie całodniowej konferencji poznamy Wszechświat w wykładzie wybitnego astrofizyka prof. Dr hab. Marka Demiańskiego. Szymon Drej, Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem opowie o kuchni mieszczan elbląskich czasów Kopernika, pobyty w Elblągu przedstawi dr Jerzy Sikorski a o heliocentryzmie w Gdańsku i Elblągu opowie Maciej Jasiński. Konferencję o godzinie 9.30 otworzy prezydent Elbląga Jerzy Wilk. „Chcemy przybliżyć zarówno postać Mikołaja Kopernika, styl życia elblążan w XVI wieku a także jego wpływ na rozwój współczesnej nauki.” mówi Robert Szaj z Fundacji Nicolaus Copernicus.
Do udziału w konferencji zaproszono uczniów, studentów , nauczycieli, w tym nauczycieli historii, fizyki i geografii oraz wszystkich mieszkańców, dla których poznanie i kultywowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego miasta i regionu jest ważne i bliskie. Konferencja realizowana jest dzięki pomocy finansowej Miasta Elbląg. Udział w konferencji jest bezpłatny.
informacja nadesłana