W minioną sobotę - 27 września - teren wokół zamku zamienił się w średniowieczne miasteczko z mieszkańcami z tego okresu. Zorganizowano również przemarsz paradnego orszaku w strojach historycznych. Parada rozpoczęła się spod Kamiennej Bramy, przemaszerowała ulicami miasta i dotarła na plac św. Wojciecha, gdzie rycerze i obecny włodarz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski zainscenizowali historyczne wydarzenie nadania praw miejskich. Organizatorzy sobotniego Jubileuszu postarali się o średniowieczny klimat imprezy, która zorganizowana została z okazji 717 – lecia nadania praw miejskich Pasłękowi.
W paradzie uczestniczyły przede wszystkim dzieci i młodzież z pasłęckich szkół i przedszkoli, ale nie zabrakło też osób dorosłych różnych profesji. W tłumie można było dojrzeć np. leśników, strażaków, dyrektorów placówek oświatowo – wychowawczych i urzędników ratusza odzianych w średniowieczne stroje.
Po części oficjalnej, mieszkańcy oraz przybyli goście mieli okazję przenieść się do średniowiecznej osady, gdzie formacja rycerska ze Szczytna zaprezentowała m. in. metody tortur w wykonaniu kata, pokaz walk oraz pokaz średniowiecznej broni palnej. Publiczność mogła wybić własną monetę oraz spróbować swoich sił w zabawach i grach plebejskich.
Na placu św. Wojciecha pojawiło się wielu wystawców, by zaprezentować swoje pasje. Można było spróbować smakołyków, podziwiać przedmioty ręcznie zrobione oraz zobaczyć ciekawe kolekcje pasjonatów tej epoki. Swoje stoiska zaprezentowały także organizacje pozarządowe, które na co dzień zajmują się aktywizacją lokalnych społeczności. Przy murach natomiast wystawiono prace, które zwyciężyły w konkursie plastycznym, zorganizowanym z okazji jubileuszu miasta.
Podczas imprezy odbyły się pokazy walk rycerskich oraz konkursy i zabawy z udziałem mieszkańców. Średniowieczne scenki zaprezentowali uczniowie pasłęckich szkół. Dzieci z przedszkoli zagrały na flażoletach, natomiast aktorzy z Pasłęckiego Ośrodka Kultury przedstawili spektakl teatralny pt. „Komedia Rybałtowska”. Imprezę zakończył koncert zespołu „Babsztyl” i pokaz sztucznych ogni.
Dziękujemy bardzo dyrektorom placówek oświatowo – wychowawczych, stowarzyszeniom, sołtysom i wszystkim, którzy uczestniczyli i przyczynili się do zorganizowania tej wspaniałej imprezy. Szczególne podziękowania należą się również nauczycielom i rodzicom za liczny udział, aktywność i przygotowanie ślicznych strojów dla swoich pociech. Bez wsparcia tak wielu osób „Jubileusz 717 – lecia Pasłęka” nie byłby tak wspaniały.
informacja nadesłana
akurat tam byłem i była straszna żenada organizacyjna, ludzie już ok 19 się z tamtąd ulotnili bo nie było kompletnie nic ciekawego (zostałem z ciekawości, bo nei moglem uwierzyć, że patrząc na plakat miało być tak fajnie, a okazało się tragedią organizacyjną - i to nie tylko moje zdanie, bo ludzie głosno to komentowali) - o 20 zagrał zespól ale grał praktycznie dla siebie samych, bo już ogromna większość ludzi poszła do domów, bo nic się nie działo, a te ognie sztuczne to nei wiem dla kogo puszczali, chyba dla siebie samych, szkoda kasy... Ps. powiem tak, mogło byćna prawdę fajnie ale organizacja kompletnie zawiodła, ludzie woleli juz pójść na nowo powstały i faktycznie fajny plac zabaw dla dzieci niż siedzieć na tym festynie.
aha dodam tylko, do tego barana co przez mikrofon krzyczał kilkakrotnie "dziękujmy krzyżakom, że założyli nasze miasto" - tak frajerze, speckalnie dla ciebie zalozyli to miasto, a potem twoich przodków wycinali w pień debilu (chyba, że twoi przodkowie, to wlasnie ci co wycinali a nie ci co byli wycinani- ale w takim razie dziekuj sam sobie szwabska mendo) - i jakim kontrastem było po tych słowach puszczenie Bogurodzicy ;P - mówie organizatorzy mieli nieźle pomroczność jasną... ;P
Pasłęk starszy od olsztyna .HO HO.