Czwartek, 7.11.2024, Imieniny: Karina, Ernest, Rudolf
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Spór o najniższy punkt w Polsce. Zakusy na ten tytuł ma kilka miejscowości

11.08.2014, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Spór o najniższy punkt w Polsce. Zakusy na ten tytuł ma kilka miejscowości
fot. Majka Brejdak

Choć wygląda jak spór Kargula z Pawlakiem o miedzę, tym razem dotyczy on dwudziestu centymetrów w głąb ziemi, a wywiązał się kilka lat temu pomiędzy Wójtem gminy Gronowo Elbląskie a władzami gminy Elbląg. Dokładnie chodziło o to, gdzie w Polsce jest największa depresja, czyli najniżej położony punkt w kraju.

Powszechnie wiadomo, że najniższy punkt w Polsce znajduje się w Raczkach Elbląskich i mierzy 1,8 m poniżej poziomu morza. Informują o tym  podręczniki szkolne oraz słupek ustawiony w miejscu największej depresji. Skąd zatem wątpliwości?

Kilka lat temu „rekord” zakwestionował Wójt gminy Gronowo Elbląskie, który ustalił, że  we wsi Wikrowo znajduje się miejsce położone jeszcze niżej, niż ten, o którym uczą się dzieci w szkołach – w Raczkach Elbląskich. Nie udało się jednak zdetronizować dotychczasowego „króla polskiej depresji”.

Urzędnicy, do których należy zbadanie takich wątpliwości orzekli, że wikrowskie zagłębienie nie jest naturalne, a powstało dzięki ingerencji człowieka. Dzięki temu wciąż, tuż za miedzą, a dokładnie  4,6 km od Elbląga, mamy miejsce, do którego warto wybrać się z dziećmi czy wskazać je turystom.
   
Warto tym bardziej, że zakusy na najniżej położone miejsce w Polsce mają też inne miejscowości na Żuławach. Ostatnio w szranki z Raczkami Elbląskimi stanęła wieś  Marzęcino (koło Nowego Dworu Gdańskiego), niedaleko której znaleziono punkt położony o 27 cm niżej, od oficjalnie przyjętego najniższego miejsca w Polsce.

Choć Główny Urząd Geodezji i Kartografii nie potwierdził oficjalnie tych pomiarów, jak się okazuje zagrożenie istnieje, a mądrość ludowa może się sprawdzić. Wszak nie od dziś wiadomo, że gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +10
    ~ AM ale już nie koniecznie
    Poniedziałek, 11.08

    Ponieważ jestem autorem tej lokalizacji i nadal ją potwierdzam jak również fakt istnienia niższych punktów - które z reguły powstały na skutek ewidentnej ingerencji człowieka (głównie wydobycie torfu i prace melioracyjne prowadzone jeszcze przez Niemców). Raczki Elbląskie wzięły się z powszechności występowania zjawiska depresji w ich okolicy, co także powinno być brane pod uwagę przy lokalizacji tego typu miejsc. Natomiast konkretna lokalizacja wynikała z logistycznych i komunikacyjnych przesłanek, bo miejsc o takiej rzędnej w okolicy, ale mało dostępnych - jest wiele.

  2. 2
    0
    ~ tytus
    Poniedziałek, 11.08

    Najniższy punkt w Polsce jest w piwnicy pani. ***ziszewskiej , na ul. Malborskiej...Ciągle stoi woda, raj dla szczurów !

  3. 3
    0
    ~ arek
    Środa, 18.07

    Wpis tego pana "AM ale niekoniecznie" przypomina mi sytuację, w której w Ekwadorze zrobiono oznaczenie równika, ale nie na równiku, tylko 200 m. obok - ze względu na "logistyczne i komunikacyjne przesłanki". Dla mnie to jest zakłamywanie rzeczywistości. Najniższy punkt powinien być w tym miejscu, w którym dokładnie się znajduje, a nie tam, gdzie turyści będą mieli lepsze dojście. Dzisiaj niewiele jest miejsc, które nie byłyby dotknięte ingerencją człowieka. W Raczkach też są pola i łąki dotknięte ludzką ręką, obniżone z uwagi np. na uprawę ziem. Poza tym nie ma czegoś takiego jak najniższy punkt, tylko może być najniższy obszar. Zresztą nieopodal tego oznaczenia w Raczkach bez trudu znajduję miejsce położone jeszcze niżej od niego (rów kanału) - dlatego to jest tylko umowny punkt - ściema.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8772599697113