Elbląscy radni zdecydowali dziś o przyjęciu Programu na rzecz osób starszych na lata 2014-2020”, zaproponowany przez prezydenta Jerzego Wilka, który porusza problemy zdrowia, opieki, aktywności i wizerunku elbląskich seniorów. Uchwała została przyjęta przez aklamację.
Zapisy dokumentu dotyczyć coraz większej ilości mieszkańców. Program tworzony był potencjalnie dla każdego z nas. Był on konsultowany z seniorami, aby mógł uzyskać szeroką akceptację.
Dokument powstawał od października 2013 roku w gronie 29. ekspertów zajmujących się w Elblągu szeroko pojętą opieką społeczną.
Seniorzy mają głos
Podczas konsultacji seniorzy pracowali warsztatowo w trzech grupach: zdrowie i bezpieczeństwo, aktywność społeczna oraz aktywność kulturalna, edukacyjna i sportowa. Seniorzy proponowali między innymi: budowanie w mediach i mieszkańcach pozytywnego wizerunku osób starszych, spojrzenie na najstarszych mieszkańców w sposób biznesowy, jako na grupę, dla której należy przygotować potrzebny rynek usług, zainicjowanie spotkań młodych z seniorami, utworzenie Centrum Seniora, gdzie najstarsi mieszkańcy będą mogli zwrócić się ze swoimi problemami. Kolejnym ciekawym pomysłem było stworzenie Banku Pracy, który seniorom posiadającym czas wolny umożliwi znalezienie zajęcia adekwatnego do ich umiejętności. Seniorzy postulowali również wprowadzenie zniżek na korzystanie z oferty kulturalnej czy bazy sportowej. Rozwiązaniem systemowym w tym zakresie będzie wprowadzenie Elbląskiej Karty Seniora.
W ramach programu proponowane są następujące działania:
1.1. Tworzenie w środowiskach lokalnych różnego typu placówek adekwatnych do potrzeb osób starszych oraz wspieranie placówek już istniejących.
1.2. Świadczenie zgodnie z potrzebami usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych na rzecz osób starszych.
1.3. Realizacja projektów w zakresie rozwoju usług socjalnych na rzecz osób starszych oraz osób opiekujących się osobami starszymi, finansowanych ze środków zewnętrznych.
1.4. Kampanie informacyjne promujące i upowszechniające m.in.:
- ideę „Dobrego sąsiada”,
- bezpieczeństwo seniorów,
- nowe technologie i rozwiązania w zakresie niebezpośrednich usług opiekuńczych,
- likwidację barier architektonicznych.
1.5. Organizacja konferencji dotyczącej polityki senioralnej miasta oraz promującej „Program działań na rzecz osób starszych na lata 2014 – 2020”.
1.6. Cykliczne opracowywanie „Informatora dla seniorów”.
1.7. Utworzenie i prowadzenie strony internetowej adresowanej do osób starszych i ich rodzin.
1.8. Wprowadzenie „Elbląskiej Karty Seniora”
Monika Borzdyńska
Rzecznik prasowy w Biurze Prezydenta Miasta
Narescie jakis ludzki prezydent :) co mysli o ludziach :) i walczy w ich sprawie :)
A gdzie tu obowiązek pomocy i opieki przez dzieci dla potrzebujących już i starszych rodziców, to idzie w obie strony. Problem jest w tym, ze to starsi rodzice muszą cały czas utrzymywać i opiekować się już dorosłymi dziećmi. Może by powstał jakiś szeroki program, żeby młodzi mieli prace i mogli się sami utrzymywać. Niema nic gorszego jak ciągła troska starszego człowieka o to, że Jego dziecko niema na chleb i On jest jak gdyby Jego pracodawcą, bo musi to dziecko utrzymywać.
Bardzo podoba mi się,ale jeszcze żeby to zadziałało i dotarło do wszystkich.Prawdą jest także,że musimy wspiesać młodych,bo otrzymanie jakieś pracy ,to istny cud, i tym sposobem nędza coraz większa
Od pięknych planów do realizacji długa droga .Wiem coś o tym bo właśnie dotyczy to mojej mamy .Nie mam znikąd pomocy I tak naprawdę zostałam sama z problemem.
no dobrze widać że prezydent mysli o sobie bo niedługo sam będzie w takim wieku a czemu nie mysli o młodych
Co to za chwalenie. takie programy powstają rutynowo, tylko je się odświeża. Znowu propaganda.
Uchwały na zjazdach PZPR też często przyjmowano przez aklamację - bez zbędnych dyskusji i mącenia