W ostatni weekend kwietnia w Watykanie miała miejsce jedna z największych uroczystości 2014 r. – kanonizacja Jana Pawła II. Elbląg, jako miasto papieskie, które miało zaszczyt gościć Papieża Polaka oraz mocno związane z Jego nauczaniem, także włączyło się w celebrację tego wyjątkowego wydarzenia poprzez organizację szeregu działań. 31 maja w Elblągu trwać będzie impreza pn "Świętowanie z Janem Pawłem II.
Koncerty, wystawy, konkursy, zawody sportowe, ale również dziękczynienie za wyniesienie na ołtarze Ojca Świętego oraz skupienie i modlitwa przy relikwiach świętego Jana Pawła II - to wszystko czeka na elblążan, którzy w sobotę, 31 maja, przyłączą się do wspólnego świętowania.
Skupienie i modlitwa...
"Świętowanie z Janem Pawłem II" ma być dziękczynieniem elblążan za kanonizację Jana Pawła II jak i podziękowaniem za to, że 15 lat temu papież mógł gościć u nas, w Elblągu. Dzień ten będzie miał dwa obszary: religijny oraz festynowy - Rozpoczniemy o godz. 11. mszą świętą, która będzie dziękczynieniem za kanonizację papieża - mówi ks. dr Grzegorz Puchalski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego. - Każdy będzie się mógł także pomodlić przy relikwiach Jana Pawła II. Nasze spotkanie zakończy się wieczornym Apelem Jasnogórskim, który przygotują klerycy Elbląskiego Seminarium Duchownego, a po nim zapraszamy na koncert na sto gitar, gdzie zagramy i zaśpiewamy umiłowaną pieśń Jana Pawła, "Barkę".
Ważną składową części religijnej tej uroczystości będzie adoracja relikwii Ojca Świętego - Są to relikwie krwi Jana Pawła II, które otrzymaliśmy od kardynała Dziwisza; ta krew została pobrana papieżowi w klinice Gemelli i tam też była przechowywana, czekając na wykorzystanie przy ewentualnych zabiegach terapeutycznych. - tłumaczy ks. dr Wojciech Skibicki, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. - Tej krwi Ojcu Świętemu nie zdążono już podać. Po jego śmierci jej zapas został oddany Stolicy Apostolskiej, a ona sama została rozdzielona na setki drobin, kropelek, które zostały rozdane po całym świecie jako relikwie, przy których wierni za wstawiennictwem - dziś już świętego Jana Pawła - chcą prosić o różne łaski. Relikwiarz w tym dniu będzie wystawiony w katedrze od godz. 12 do 21.
Wizyta w 1999 roku Papieża-Rodaka zgromadziła w Elblągu największą liczbę osób w historii naszego miasta - ponad 200 tys. - Dla elblążan było to wielkie wydarzenie, a dla wielu papież był i pozostaje wyjątkowym człowiekiem - mówi wiceprezydent Elbląga, Marek Pruszak. - Dlatego w tym dniu wszystkim mieszkańcom chcieliśmy stworzyć wyjątkowe warunki do świętowania na Starym Mieście i na Bulwarze Zygmunta Augusta: 31 maja zapraszamy tu całe rodziny z dziećmi, szkoły i instytucje.
... i wspólne świętowanie na festynie
Pozostałą częścią działań, które będą miały miejsce 31 maja, jest festyn. Zainteresowanie instytucji, które wyraziły chęć wzięcia udziału w uroczystości było tak duże, że trzeba było go lokalizacyjnie podzielić - Jedna część będzie się odbywała na scenie głównej u zbiegu ulic Stary Rynek/Rzeźnicka; po mszy św. o godz. 12. nastąpi tu krótkie wystąpienie Prezydenta Miasta i koncert Orkiestry Wojskowej z Elbląga, po czym przygotowaliśmy cykl wystąpień schol parafialnych, przedszkoli i szkół - tłumaczy Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki UM w Elblągu.
W tym samym czasie na Bulwarze będą się odbywały zawody sportowe: m.in zawody kajakowe na rzece Elbląg i rodzinny "Bieg przez dwa mosty". Oprócz tych atrakcji wzdłuż ul. Stary Rynek zlokalizowane będą stanowiska dla rożnych wystawców: mini jarmark z rękodziełem artystycznym, a także stoiska plastyczne, gastronomiczne, czy z dewocjonaliami, które przygotują m.in wspólnoty parafialne. Na Starym Rynku będzie także działać Mobilne Muzeum Jana Pawła II z wystawą pamiątek po Ojcu Świętym oraz wystawa zdjęć ilustrujących wizytę papieża w Elblągu w 1999 roku.
Jednak główną częścią tego majowego dnia będzie koncert "Elblążanie Janowi Pawłowi II" z udziałem elbląskich artystów i wokalistów, m.in. Tomka Steńczyka, Szymona Zuehlke, czy Barta Krzywdy - Zaprezentowane tu utwory staraliśmy się tak dobrać, by były spójne z nauka Jana Pawła II, np "Cud niepamięci" Stanisława Sojki, "Modlitwa do dobrego Boga" Edyty Geppert, " Jednego serca" Czesława Niemena, "Wolność" Marka Grechuty a nawet "Cień wielkiej góry" Budki Suflera, które ciekawie mogą zabrzmieć w nowych aranżacjach - mówi dyr. Sarnowski.
Jan Paweł II jest świętym więc jest wysoko w niebie. Widzi wasze przekręty, podłość i cynizm, a wy jeszcze jak faryzeusze chcecie organizować pod jego płaszczem modlitwę i zabawę ? Wstydźcie cię niewdzięcznicy!!!
Pogaństwo...
Każdy zajmuje sie tym, co potrafi. Władze z Pisu potrafią składać kwiaty pod pomnikami i uczestniczyć w mszach świętych oraz gadać o przekopie. Nic w tym złego, ale trochę to monotonne. Może dla odmiany coś innego.
A Pani Monika coraz bardziej napuchnięta
średniowiecze z samorządem w roli głównej. A co na to Konstytucja jeżeli wolno zapytać?
Już mnie nic nie zdziwi ! W Konstytucji jest zapis o rozdzielności państwa od kościoła !!! Z tekstu wynika ,ze imprezę organizują pracownicy Urzędu Miasta z Prezydentem ,jego zastępcą i innymi osobami. Czytając tekst myślałam, że jest to uroczystość kościelna ,a tu proszę przemawiać będzie Prezydent Wilk !!! a powinien biskup !!! Do tego jeszcze orkiestra wojskowa, przecież kościół ma chyba jakichś grajków , którzy by zaszczycili swoją obecnością na takiej imprezie !! Chcę dodać ,że nie mam nic przeciwko uroczystościom kościelnym , ale pod warunkiem , że organizatorami będzie tylko i wyłącznie kościół !!! Płacę podatki jak inni i nie życzę sobie aby z nich korzystał kościół. Polska staje się krajem w którym Konstytucję ma za nic i jest to mały krok do fundamentalizmu !!
@ ulka: a właściwie to w czym ci przeszkadza festyn? Nie chcesz iść to zajmij się praniem, prasowaniem i czym tam jeszcze. To orkiestra wojskowa nie może zagrać kiedy chce ? Jasne, lepiej, żeby niczego nie było. Typowe ebląski marudzenie, pomnik Marudy by postawić obok Piekarczyka, miałby wzięcie....
Pewne słowa, np. "reakcyjny" lub "średniowieczny", przypinane są do Kościoła Katolickiego niczym etykietka i używane są z tą samą pogardą, z jaką niektórzy mężczyźni potrafią szydzić z wieku damy. Matki nie przestają być matkami tylko dlatego, że ich synowie dorośli; również Matka Kościół świata chrześcijańskiego, który narodził się nie w Bostonie, a w Jerozolimie, nie traci swego chwalebnego tytułu tylko dlatego, że Jej synowie opuścili dom. Pewnego dnia być może zechcą oni doń powrócić, a ich powrót będzie najprawdziwszym "powrotem do domu", jaki widział świat.
Modlitwy do kogo: Jezusa? ale ktorego: faceta z krwi i kości, czy może misz-masz mitologii, a może złożyć dary bezposrednio Bogu Słońca, tak by było par excellane uczciwiej. Ile jeszcze ludzie (nie kwalifikuję tu homo wiarus) dacie sobie wciskać ciemnotę, poszeżcie horyzonty, a nie omamieni od 324r.ne. brniecie za tymi: oszystami, gwałcicielami, hochsztaplerami, bufonami, obrrzydłymi opojami, kmiotami próbującymi zmieniac historie na swą modłę, Ile jeszcze czasu. Pora się obudzić. Odnajdźcie wiarę w sobie, bez pośredników, tak jak robili to pierwsi chrześcijanie. Uczeń do klechy: "Mój tata powiedzial, że modlić można się wszędzie, nawet w lesie," na to katabas: "skoro tata taki mądry, to niech powie, gdzie w lesie można dać na tacę" i tak wiek za wiekiem.