Decyzją Prezydenta RP, wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w w kraju 25 maja, ale już w najbliższy czwartek (27 lutego) ich przedsmak poczuje młodzież z elbląskich placówek ponadgimnazjalnych. Prawie 70 osób spotka się jutro w budynku Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, gdzie zostanie przeprowadzona symulacja głosowania - Chcemy przybliżyć młodzieży sposób funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, ale też mechanizmy rządzące samymi wyborami – opowiada Małgorzata Woźna, współorganizatorka kampanii.
Jak wyglądają wybory do Parlamentu Europejskiego? Jakie kompetencje posiada unijny parlament? Czy są one istotne z punktu widzenia zwykłego obywatela?
Odpowiedzi na te i inne pytania będą szukać uczniowie z Zespołu Szkół Gospodarczych, III LO, II LO, Zespołu Szkół Turystyczno-Hotelarskich oraz Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu. 27 lutego przeprowadzą oni w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej symulację wyborów do Parlamentu Europejskiego.
- W 2009 roku frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego w województwie warmińsko – mazurskim była najniższa w całym kraju i wynosiła zaledwie 18,96%. Wynika to m.in. z tego, że nie bardzo wiemy, jaki wpływ ma Europarlament na nasze życie - opowiada Małgorzata Woźna z ESWiP Elbląg, współorganizatorka kampanii i koordynator lokalny ze strony szkół. - Chcemy przybliżyć młodzieży sposób funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, ale też mechanizmy rządzące samymi wyborami. Przedstawienie tej tematyki jako prelekcji byłoby mało interesujące, dlatego zapraszamy młodzież do aktywnego uczestnictwa.
Już jutro w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej młodzież pod okiem doświadczonych trenerów, będzie uczestniczyć w wyborach tworząc w grupach komitety wyborcze i programy wyborcze; rozpoczną wspólne debaty, powstanie też grupa dziennikarzy, a na zakończenie odbędą się wybory.
Symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego została podzielona na dwie części. Początkowo drugi etap miał się odbyć 2 marca. Planowano, że w jednym z elbląskich hipermarketów powstanie punkt informacyjny o Europarlamencie, w którym to uczniowie uczestniczący w symulacji będą namawiać Elblążan do udziału w wyborach - Niestety, o ile EUH-E bardzo chętnie przyłączyła się do współpracy przy realizacji projektu, tego samego nie można powiedzieć o elbląskich hipermarketach; każdy z nich odmówił udziału w tej kampanii społecznej – mówi Małgorzata Woźna.
Organizatorom chodziło tu przede wszystkim o znalezienie miejsca obleganego przez mieszkańców naszego miasta. Niestety hipermarkety nie wyraziły na powyższe zgody.
Dlatego kolejna część symulacji wyborów odbędzie się dopiero 9 marca. Punkt informacyjny połączony będzie z akcją "Elbląg Czyta Dzieciom". Inicjatywa ma promować postaw demokratyczne i aktywność obywatelską - Młodzież będzie mogła także poznać mechanizmy europejskich wyborów parlamentarnych "od kuchni". Zdobędzie cenną wiedzę z zakresu całego procesu wyborczego, począwszy od kampanii poszczególnych kandydatów, a kończąc na ogłoszeniu wyniku wyborów - wyjaśnia Anna Kania z Fundacji Schumana.
Partnerem lokalnym, który odpowiada za organizację wydarzenia jest Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Symulacja jest organizowana w ramach projektu Spotkania z Parlamentem Europejskim Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.
Jestem pewien że frekwencja wynika głównie z braku wyboru, nie braku świadomości. A tak poza tym to rządzi Komisja Europejska (sterowana przez kapitał międzynarodowy, np gro projektów regulacji prawnych jest zgłaszana i lobbowana przez korporacje) na wybór członków której żadnego wpływu nie mamy. Parlament to to zbiorowisko sowicie opłacanych kukieł celebrytów który ma w zasadzie g.... do powiedzenia jego głównym celem jest "krzewienie" idei wspólnoty i jest zdominowany przez najbogatsze i najludniejsze kraje zachodu. Norwegia której się ten układ nie opłaca pozostaje poza UE.
@samouczek eu.BRAWO....JEST JEDEN ROZUMNY.....jest nadzieja. .. :)