Michał Górecki z Zarządu Komunikacji Miejskiej przesyłał odpowiedź na list radnych Platformy Obywatelskiej, dotyczący komunikacji miejskiej.
"W odpowiedzi na list Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej RP w Elblągu, pragniemy przypomnieć, że głównym celem jaki stoi przed komunikacją miejską w naszym mieście jest podniesienie jakości usług świadczonych na rzecz lokalnej społeczności. Dobrze widoczne jest to w wymaganiach stawianych w przetargach na obsługę poszczególnych linii autobusowych, o których już wielokrotnie mieszkańcy i radni byli informowani.
Trudne do przewidzenia okoliczności oraz znaczne wydłużenie procedury wyłonienia nowych przewoźników w poszczególnych pakietach, na jakie zostały podzielone linie autobusowe, pozbawiło nowych wykonawców odpowiedniego czasu na przygotowanie się do świadczenia usług na rzecz Elblążan. Przypomnijmy, że umowa z Arriva Sp. z o.o. na obsługę pakietu nr 3 (linie 7, 9, 12, 16, 21, 22, 23 i 100) mogła zostać podpisana w dniu 29 listopada 2013, a więc na miesiąc przed rozpoczęciem jej obowiązywania. Drugi, nowy przewoźnik – Warbus Sp. z o.o. - miał jeszcze mniej czasu na podjęcie przygotowań, ponieważ umowa na obsługę pakietu nr 2 (linie nr 10, 11, 13, 17, 30, 31) od dnia 1 lutego 2014, mogła zostać podpisana dopiero 17 stycznia 2014. Warto zwrócić uwagę, że ze względu na specyfikę branży transportowej, wszelkie przygotowania pod względem taboru i jego wyposażenia (w tym zamówienia i dostarczenia nowych autobusów), infrastruktury oraz organizacji pracy wymaga czasu, którego niestety zabrakło.
Należy podkreślić, że absolutnym priorytetem dla miasta było zagwarantowanie w tej trudnej sytuacji (koniec dotychczasowych umów na obsługę poszczególnych pakietów), ciągłości świadczenia usług w zakresie komunikacji miejskiej.
Do czasu zakończenia nowego przetargu i wyłonienia nowego przewoźnika, obsługę linii pakietu nr 1 (6, 8, 14, 15, 18, 19, 20) powierzono PKS w Elblągu Sp. z o.o. i PKA Sp. z o.o. jako podwykonawcy. Natomiast na czas od 1 do 31 stycznia 2014, ZKM Sp. z o.o. powierzył tymczasowo obsługę linii pakietu nr 2 przewoźnikowi obsługującemu do końca 2013 r. większość linii z tego pakietu.
Nie były to rozwiązania idealne - w napotkanych okolicznościach okazały się jednak konieczne. Panujące w początkach roku niekorzystne warunki atmosferyczne również okazały się wyjątkowo niesprzyjające, stając się powodem wielu nieprawidłowości w funkcjonowaniu publicznego transportu zbiorowego w naszym mieście.
Jednocześnie zapewniamy, że od początku roku 2014 na funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Elblągu, władze miasta oraz Zarząd Komunikacji Miejskiej, któremu to powierzone zostało zadanie organizatora publicznego transportu zbiorowego, zwracają szczególną uwagę.
W samym styczniu 2014 zostało przeprowadzonych 16 dziennych, kompleksowych kontroli stanu taboru, podczas których, każdorazowo pracownicy ZKM sprawdzili kilkadziesiąt autobusów. Dokładnie sprawdzana była czystość pojazdów (wewnątrz i na zewnątrz), sprawność i jakość ogrzewania, sprawność kasowników, drzwi oraz oznakowania liniowego. Warto przypomnieć, że ZKM w Elblągu nie jest uprawniony do kontroli stanu technicznego pojazdów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami leży to w kompetencjach Policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego.
Pracownicy ZKM wielokrotnie i na bieżąco interweniowali bezpośrednio u przewoźników w sprawie dostrzeżonych oraz zgłaszanych przez pasażerów, nieprawidłowości w funkcjonowaniu poszczególnych linii. O zaistniałych nieprawidłowościach poinformowane zostało również kierownictwo spółek przewozowych.
Efektem tych działań, a także bieżącej kontroli punktualności wszystkich pojazdów (za pomocą systemu GPS) oraz finansowego dyscyplinowania przewoźników stają się już widoczne. Oczekujemy, że w najbliższym czasie funkcjonowanie linii autobusowych osiągnie wymagany przez nas wszystkich poziom i zapewniamy, że dokładamy starań aby stało się to jak najszybciej.
W tym miejscu warto dodać, że zgodnie ze złożonymi przez nowych przewoźników deklaracjami, w ciągu najbliższych miesięcy do Elbląga zostanie sprowadzonych łącznie 16 kolejnych, fabrycznie nowych autobusów.
Michał Górecki
specjalista ds. marketingu
i komunikacji społecznej
Zarząd Komunikacji Miejskiej"
a co powiecie na spóżnienia autobusów jeżdza jak chcą mają w dupie rozkład jazdy czy za spóżnione kursy zapłacicie????????????????????
A może jakiś krótki życiorys z dokonania,mi zawodowymi dyrektora należałoby podać? Może coś na temat w jaki sposób został dyrektorem i jakich miał konkurentów startując na to stanowisko? No i najważniejsze kto odpowiada za "zamieszanie" przy przetargach?
a co powiecie na kierowców, którzy chyba minęli się z powołaniem i powinni wozić ziemniaki ???????????????????
Jedna , miejska , komunikacja autobusowa i tramwajowa , a tym śmiesznym spółkom należy podziękować . A to przesłanie ZKM z tytułu artykułu . to chyba jakieś jaja . Gierkowszczyzna w czystej formie . Jak z Trybuny Ludu . KIedy prezydent weżmie się za ten ZKM ?
Jak dobrze jest nie oglądać autobusów inie korzystać z usług ALPu. Dobrze, że tymi dziurawymi rupieciami nie zdążyli nikogo zabić. Dajmy szansę nowym przewoźnikom, jacy będą okaże się z czasem.
Radni PO zachowują się jakby spadli z kosmosu. Przecież nie tak dawno to oni mieli wpływ na sytuację w mieście i nie zrobili nic, aby poprawić sytuację w ZKM, a teraz nagle jak są w opozycji gardłują jak to nie jest źle i czego to by nie trzeba było ulepszyć.
Dlaczego na tych nowych wagonach tramwajowych nie ma logo Tramwaje Elbląskie i herbu Elbląga.WSTYD.
Uruchomiono tramwaje na ul.Królewieckiej i koło banku są dwa przystanki słupki -dlaczego??? nie ma wiat z ławeczką.Tak jest w wielu punktach Elbląga brak wiat przystankowych tramwaj i autobus.Tylko słupek jak na wsi.Co tego ZKM nie widzi.Tak samo tory tramwajowe na ul .Browarnej zwalone na sterte i na co czekacie.
Dlaczego jadą brudne autobusy na zewnątrz ,nic nie widać przez szyby i trzeba uważać by na zewnątrz nie ubrudzić ubrania taki syf.
myjnia, taki mamy klimat :):):):):):)