Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, które otworzył Prezydent Elbląga Jerzy Wilk przyjęto przez aklamację zadania, jakie zostaną przeprowadzone w tym roku w ramach programu "Bezpieczny Elbląg". Przypomnijmy pełna nazwa programu brzmi Miejski program zapobiegania przestępczości oraz bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego. Jednak bardziej znany jest pod krótkim hasłem "Bezpieczny Elbląg", to program realizowany z powodzeniem w naszym mieście.
W ramach programu działają trzy komisje, które zaprezentowały dziś swoje działania, jakie zamierzają zrealizować w tym roku.
Komisja ds. Edukacji dla Bezpieczeństwa - zorganizuje spotkania, prelekcje, zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży w przedszkolach i szkołach z przedstawicielami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w naszym mieście. Podejmowana tematyka to m.in. cyberprzemoc, przeciwdziałanie uzależnieniom. Kolejne zadanie to organizacja miejskiego i wojewódzkiego turnieju BRD „Bezpieczne zachowanie się w lesie”.
Komisja ds. Rodziny i Spraw Społecznych wspólnie z Komendą Miejską Policji i innymi służbami będzie kontynuowała programy "Bezpieczny Senior" oraz "Dopalacze-oferta śmierci", zorganizuje szkolenie na temat symptomów przemocy w rodzinie oraz przeprowadzi kampanię dotyczącą przeciwdziałaniu krzywdzenia dzieci.
Komisja ds. Bezpiecznych Przestrzeni w swoim programie ujęła przegląd urządzeń technicznych znajdujących się na placach zabaw, grodzenia wskazanych placów zabaw oraz wyznaczenie tych, które należy w dalszej perspektywie objąć monitoringiem. Komisja wskazała także, że jednym z zadań będzie znakowanie nielegalnych kąpielisk.
To tylko część działań, jakie podejmowane będą przez poszczególne komisje w tym roku.
Problem alkoholowy
Podczas dzisiejszego spotkania podjęto ponadto bardzo ważny temat związany z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, które dotykają mieszkańców naszego miasta i często przynoszą tragiczne skutki, także coraz częściej wśród młodzieży.
- Problem alkoholowy jest dotkliwy. Mieszkańcy dzielnicy Zawada podczas spotkania ze mną poruszali ten problem - mówił prezydent Elbląga Jerzy Wilk. - Pochyliliśmy się nad tym tematem, w tej chwili przygotowujemy projekt uchwały mający na celu ograniczenie liczby przyznawanych koncesji - wskazywał Jerzy Wilk.
- W ubiegłym roku zanotowaliśmy 30 przypadków dotyczących osób nieletnich będących pod wpływem alkoholu. 17 trafiło do szpitala, 14 z nich to były dziewczynki oraz 3 chłopców - mówił podinsp. Robert Muraszko Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu. - Trzeba przede wszystkim prowadzić szerokie kampanie edukacyjne - dodał podinsp. Robert Muraszko.
UM Elbląg
Czyżby pan Wilk zwoływał " radę gabinetową "?
Dużo się mówi na temat odległości punktu sprzedaży alkoholu od szkoły itd. Przed Gwiazdką otwarto sklep monopolowy "BORYS" na ulicy Lotniczej. Wygląda to ciekawie ,z jednej strony parkanu Gimnazjum nr 7 a po drugiej stronie tegoż parkanu w/w BORYS. Pytanie ,kto zaakceptował tą lokalizację i wydał pozwolenie ? Nadmieniam,że parę metrów dalej jest duży sklep z działem monopolowym , więc po co jeszcze ten w tak kontrowersyjnym miejscu? Z tego wynika ,że przepisy są po to aby je omijać , a może ktoś komuś.....albo coś za coś ?
BORYS powstał też krótko przed świętami w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 9 na ul.Rodziny Nalazków a były tam już 3 inne sklepy z alkoholem. Aż dziwne ,że ten sam sklep i na Zatorzu ???
jaki to bezpieczny Elbląg skoro mieszkańcy i zarządca budynku zgłaszali już do wszystkich możliwych służb o tym że jakiś przybłęda trzyma benzynę w dużych ilościach w piwnicy i jakoś żadnej ze służ nie obchodzi to że to jest zagrożenie życia i zdrowia mieszkańców .
Kto był twórca bezpiecznego Elblaga - chyba nie Wilk - przecież on jako jedyna głosował przeciw uchwale dotyczacej Programu Bezpieczny Elblag- to nie jego pomysły i nie jego praca nad zagadnieniami bezpieczeństwa.Te wszystkie zagadnienia a takze podział na trzy komisji były wypracowywane w tamtej kadencji bez udziału PIS.A dlaczego bo nie garneli sie do pracy