Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w sobotę 25 stycznia 2014 roku odszedł Profesor Szczepan Baum wybitny architekt, autor wielu wspaniałych obiektów w Polsce, ale także i w naszym mieście m.in. elbląskiego Ratusza, ołtarza papieskiego, ok. 150 kamieniczek usługowo-mieszkalnych na Starym Mieście w Elblągu. Wychowawca wielu pokoleń polskich architektów, wieloletni członek i Przewodniczący Rady Nadzorczej ZAPA – ARCHITEKCI. Wyrazy współczucia Rodzinie i Najbliższym przekazują prezydent Elbląga Jerzy Wilk oraz wiceprezydenci Marek Pruszak i Janusz Hajdukowski.
Wybitny architekt zaprojektował kilka elbląskich budowli m. ni.: Ratusz, około 150 kamieniczek usługowo-mieszkalnych na Starym Mieście, Kościół pw. Świętej Rodziny czy ołtarz papieski w Elblągu. Ponadto Szczepan Baum był twórcą projektu takich obiektów jak, terminala pasażerskiego Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, rezydencji Lecha Wałęsy w Gdańsku Oliwie, Galerii Bałtyckiej i Galerii Madison w Gdańsku, wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, pomnika Jana Pawła II i Ronalda Reagana w Gdańsku, Kościóła pw. Matki Boskiej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie, Kościóła pw. św. Jacka w Straszynie, Kościóła pw. Matki Boskiej Licheńskiej w Gdyni Babich Dołach.
Za swój dorobek otrzymał m.in. Nagrodę Honorową SARP za całokształt twórczości, Nagrodę im. Ericha Brosta za odbudowę Starego Miasta w Elblągu - 1995 r., I Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie SARP na projekt campusu Uniwersytetu Gdańskiego - 1995 r., Nagrodę MSWiA za projekt Hotelu HANZA w Gdańsku - 1998 r.
UM Elbląg
Odszedł wybitny architekt z Gdańska. Niech spoczywa w pokoju! A wraz z nim wszystkie jego koncepcje odbudowy Starego Miasta w Elblągu. Te które usiłował narzucić powiatowemu Elblągowi jako autorytarny czynnik wojewódzki w latach 50-70tych. owe klockowate bloki i dwupasmowe jezdnie gwałcące historycznego ducha i bezpowrotnie grzebiące szansę odbudowy dawnego świetnego miasta. na szczęście niezrealizowane. Zdołał sie jednak jakoś wpiąć do retrowersji i zaprojektował kilka, jak to ujmuje tekst I.E. około 150 kamieniczek straszących swoim modernistyczno-baumowskim wyglądem. Może teraz dalsza część niezabudowanej dzielnicy będzie się opierała na rekonstrukcji i rewaloryzacji serca Elbląga?