"Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na spotkanie na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, w Polsce" - ogłosił papież Franciszek podczas Mszy św. wieńczącej 28. Światowy Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro. W kraju - radość i podniecenie, a przygotowania do tego ważnego wydarzenia idą już pełną parą. Ostatnio Komitet organizacyjny, który zawiązał się w Krakowie zadecydował, że podczas ŚDM polskie diecezje przyjmą nazwy biblijne. Czy Diecezja elbląska podjęła już decyzję w tej sprawie?
Betania - tej biblijnej wiosce najbliżej jest Diecezji elbląskiej podczas Światowych Dni Młodzieży, które za ponad dwa i pół roku odbędą się w Krakowie. Skąd pomysł przyjmowania przez polskie miasta biblijnych nazw na ten okres? Duchowni przekonują, że "Częstochowa", czy "Bydgoszcz" są za trudne do wymówienia dla obcokrajowców, których na dniach młodzieży spodziewa sie nawet kilka milionów.
Jak wskazuje nam w rozmowie ks. mgr Roman Thiel, dyrektor administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, informacje te, wraz z wykazem nazw biblijnych miast, zostały przesłane mejlowo, do wyboru dla każdej diecezji - Mi pierwsza na myśl przyszła Betania - mamy przecież w Stagniewie Sanktuarium matki Bożej Fatimskiej i Błogosławionego Jana Pawła II, przy którym działa Ośrodek Ewangelizacyjny Betania - wioska cudów, którą prowadzi ks. biskup Józef Wysocki - dodaje ks. Roman Thiel.
Jaka jest geneza biblijnej Betanii? Obecnie jest to miasto w Autonomii Palestyńskiej, na terytorium Izraela i nosi nazwę Al-Ajzarija. Betania występuje także w Starym Testamencie pod skróconą nazwą Anania w spisie osiedli zamieszkałych przez Żydów, którzy wrócili z niewoli (ST, Księga Nehemiasza 11,32) albo - ze względu na znajdujący się tam dom, a później grób św. Łazarza - Lazarium. W Betanii mieszkały też Marta i Maria goszczące Jezusa. To tu znajduje się biblijny grób Łazarza, którego z martwych wskrzesił Jezus, a sama Betania, uważana za wioskę cudów, już od pierwszych wieków chrześcijaństwa przyciągała licznych pielgrzymów.
Betania-Elbląg to jednak tylko propozycja wstępna, gdyż jak wskazuje ks. Thiel trudno powiedzieć, czy tę nazwę rzeczywiście przyjmiemy, została ona bowiem zauważona także przez inną diecezję. Do końca nie jest także pewne, czy biblijna nazwa dla każdej diecezji na czas ŚDM musi być unikatowa - Jeśli tak, to na pewno spotkamy się z regionalnymi duszpasterzami młodzieży i wówczas z pozostałych nazw, które będziemy mieli do dyspozycji wybierzemy coś, co najbardziej będzie nam pasowało do Elbląga - mówi ks. Thiel. - Każda myśl po natchnieniu Duchem Świętym jest bardzo ważna i dobra i myślę, że z każdą związane są jakieś wydarzenia, które są zapisane w Pismie Świętym i na ich podstawie każda diecezja przygotowuje siebie od strony duchowej na to ważne wydarzenie.
Ja proponuje Mocherus Wylengarus.
Festung PiS Elbing
Elbląg już pomału przeistacza się w dużą wieś za sprawą olsztyna i tamtejszych polityków.POpatrzmy co zrobili z Elbląga i co robią???TRAGEDIA!!!!!!
I tak oto pisiory chcą z Elbląga zrobić wioskę!;)
ja bym dał sodoma albo gomora
wioska to juz jest a to wszystko dzieki moherowym wyborcom mlodym nie dali szansy a co do nazwy to moze zadupie bedzie berdziej pasowac