Pracownia digitalizacji Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida wzbogaciła sie o kolejny, specjalistyczny skaner, który umożliwi dalsze ucyfrowienie unikatowych w skali kraju i Europy woluminów zabytkowych należących do naszego miasta.
Digitalizacja to inaczej ucyfrowienie. W bibliotekarstwie i archiwistyce oznacza wprowadzenie do pamięci komputera tradycyjnych, drukowanych lub rękopiśmiennych materiałów bibliotecznych lub archiwalnych w postaci danych cyfrowych metodą skanowania, a z tych korzysta coraz więcej placówek.
Biblioteka Elbląska od lat pozyskuje dofinansowania startując w wielu projektach ogólnopolskich, m.in. w programie Kultura +, gdzie na rozwój cyfrowej biblioteki udało sie pozyskać łącznie ponad 340 tys. zł. Dzisiaj (9 grudnia) dokonano uruchomienia kolejnego urządzenia zakupionego w ramach powyższego programu - specjalistyczny skaner Qidenus Mastered A2, to czwarte urządzenie tego typy, które zasiliło szeregi Pracowni digitalizacji Biblioteki Elbląskiej.
Skaner przeznaczony jest do ucyfrowienia zbiorów zabytkowych i jest pierwszym takim, umożliwiającym skanowanie zbiorów o niepełnym kącie rozwarcia, przeciwdziałający ich deformacji w trakcie procesu digitalizacji - W urządzeniu zastosowano ruchoma płytę szklaną, wykonaną z prawdziwego szkła hartowanego, by zapewnić maksymalną trwałość i laminowana jest specjalną warstwą antyrefleksyjną, aby uzyskać wysokiej jakości obrazy. Płyta służy do dociśnięcia stron książek do szalek - opowiada Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej. - Jednocześnie przez docisk następuje wyprostowanie stron. Siłę docisku można regulować. Najdroższe jest tu światło, bo zwykły skaner niszczy papier, starodruki, a pozostałe skanery, które posiadamy służą do skanowania obiektów płaskich. Tutaj oprawy książek, są często skórzane i bardzo delikatne, dlatego muszą być rozchylane w bardzo delikatny sposób.
Skaner może działać także jako półautomat - Nie trzeba tu naciskać jakichkolwiek przycisków, a system zabezpieczeń umożliwia zatrzymanie pracy w każdym momencie - tłumaczy Jacek Nowiński. - Samoistnie wykonywany jest także skan, czyli zdjęcie.
Digitalizacja i udostępnianie zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej odbywa się nieprzerwanie od 2008 roku. Publikacje - ponad 43 tys., 1,3 miliona skanów - dostępne są na stronach Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej, a opracowania tychże publikacji na Elbląskim Wortalu Historycznym - Powyższe liczby sprawiają, że dziś Elbląska Biblioteka Cyfrowa jest największą placówką tego typu w woj. warmińsko-mazurskim i dziewiątą w Polsce pod względem ilości dostępnych publikacji - dodaje Jacek Nowiński.
Widać na zdjęciu Wilka ,a on nadal przecina wstegi - bardzo to lubi .A może by tak złożyć się i kupić hurtem karton nożyczek na święta - bo dotychczasowe mu sie stepiły