Na zaproszenie Towarzystwa Polsko-Norweskiego, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Elbląga Małgorzata Adamowicz i Sylwia Bięga, inspektor ds. współpracy międzynarodowej w Urzędzie Miejskim, wzięły udział w akademii z okazji Święta Niepodległości, która odbyła się w niedzielę 10 listopada 2013 r. w Stavanger.
Głównym punktem uroczystości było przekazanie władzom Stavanger honorowej statuetki „Kryształowe Serce” za zasługi w niesieniu pomocy humanitarnej Polakom w czasie stanu wojennego. Od 1981 roku przez kolejne 10 lat, mieszkańcy Stavanger nieśli pomoc elblążanom. W tym czasie zebrali i wysłali do Elbląga 165 wielkich ciężarówek z darami, a także przyjęli i osiedlili wiele rodzin opozycjonistów, szczególnie represjonowanych przez władze PRL.
Na uroczystości obecni byli inicjatorzy pomocy humanitarnej dla Elbląga, w tym pan Olav Trygveson Laake, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, pan Ryszard Kalinowski, Honorowy Prezes Towarzystwa Polsko-Norweskiego, zaś władze miasta reprezentowała pani Bjørg Tysdal Moe, zastępca burmistrza Stavanger. Na jej ręce, w imieniu prezydenta Elbląga, Rady Miasta i mieszkańców, którzy w tym czasie otrzymali wsparcie, delegacja przekazała podziękowania. Władze miasta Stavanger zostały także zaproszone do odwiedzenia Elbląga, aby bliżej poznać miasto i omówić możliwości dalszej współpracy. Dziś w Stavanger i okolicach mieszka i pracuje tysiące Polaków. Miasto to jest stolicą norweskiego przemysłu naftowego.
List prezydenta Jerzego Wilka:
10 listopada 2013
Pani Christine Sagen Helgø
Burmistrz Stavanger
W imieniu społeczności Elbląga pragnę przekazać podziękowania władzom gminy Stavanger za objęcie patronatem pomocy udzielanej mieszkańcom Elbląga w latach 80-tych ubiegłego wieku. Jesteśmy wdzięczni za okazaną nam solidarność w czasach pogłębiającego się w Polsce kryzysu gospodarczego i politycznego, w których wielu z nas traciło nadzieję.
Wsparcie mieszkańców Stavanger pozwoliło nam poczuć, że nie jesteśmy sami i zrozumieć czym jest prawdziwa solidarność. To gotowość do czynu, troska o drugiego człowieka i dążenie do dojrzalszego kształtu człowieczeństwa. Wtedy bowiem życie ludzkie staje się pełne, gdy realizuje się pośród ludzi i dla ludzi.
Dziś, w tym uroczystym dniu, gdy Towarzystwo Polsko-Norweskie przekazuje gminie Stavanger „Kryształowe Serce”, dziękuję za serce okazane Elblągowi i jego mieszkańcom.
Jestem przekonany, że więzy które wówczas połączyły nasze społeczności, są fundamentem dalszego rozwoju naszych kontaktów. Wierzę, że nasze miasta są gotowe podjąć szereg wspólnych działań propagujących wzajemne zrozumienie i ubogacających różne sfery naszego życia.
W związku z tym, pragnę zaprosić Państwa do odwiedzenia Elbląga. Chciałbym pokazać Państwu jak nasze miasto zmieniło się 30 lat po tamtych wydarzeniach i jak wciąż się rozwija. Będziemy zaszczyceni mogąc gościć Państwa w naszym mieście w dogodnym dla Państwa terminie.
Z wyrazami szacunku i nadzieją na współpracę.
Przemówienie radnej M. Adamowicz:
Witam bardzo serdecznie władze miasta Stavanger, naszych rodaków i przyjaciół Polski.
W imieniu swoim, Rady Miejskiej w Elblągu, Prezydenta Elbląga i mieszkańców naszego miasta dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość, która ma miejsce w przededniu Święta Narodowego obchodzonego w rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku.
11 listopada to dla nas Polaków data znacząca. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała wolność i suwerenność, w dniu kiedy po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa. Dzień ten stał się ważnym świętem narodowym i symbolem zwycięstwa. W 1937 roku został uznany ustawą Rzeczpospolitej Polskiej jako oficjalne święto państwowe i zniesiony już w 1945 roku przez władze komunistyczne PRL. Aż do 1989 roku Polacy nie mogli uroczyście i z honorami państwowymi obchodzić Święta Niepodległości. Jednak duch patriotyzmu nie umarł w sercach Polaków. Organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa. Wielu uczestników tych wydarzeń musiało Polskę opuścić i rozpocząć życie na obczyźnie.
Działalność opozycjonistów wspierali przyjaciele z państw zachodniej Europy. Wśród nich znaleźli się mieszkańcy Stavanger, którzy w ciężkich dla Polski latach udzielali pomocy materialnej i duchowej. Jesteśmy wdzięczni za dobro, którego doświadczyliśmy w tamtym czasie. Święto Niepodległości przetrwało w tradycji i świadomości Polaków jako bardzo ważny dzień będący wyrazem szacunku dla minionych pokoleń, które walczyły o niepodległą Ojczyznę. Przemiany jakie nastąpiły 1989 roku pozwoliły na to, abyśmy ponownie mogli obchodzić dzień 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości. W pamięci mamy niezliczoną ilość bohaterów, którzy często bezimiennie przelali krew za Polskę i nigdy nie ugięli się w walce.
Pamiętamy o Marszałku Józefie Piłsudskim Romanie Dmowskim, Gen. Józefie Hallerze, Premierze Ignacym Paderewskim, bohaterach I i II wojny światowej, Powstania Warszawskiego z 1944 roku, żołnierzach Armii Krajowej, bohaterach, którzy zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych, sowieckich obozach pracy, na Syberii, rozstrzelani w Katyniu. Pamiętamy także o ofiarach tego bolesnego okresu komunizmu, które bohatersko trwały przy najświętszych wartościach, za co zostały zamordowane lub wygnane z kraju. Dziś, dla nas, jest to dzień z jednej strony zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, z drugiej zaś, dzień radości i ogromnej odpowiedzialności za przyszłość.
Cieszy nas fakt, że możemy połączyć dzisiejsze święto polskie ze wspaniałym wydarzeniem przekazania gminie Stavanger „Kryształowego Serca”, jako wyraz uznania dla działań na rzecz miasta Elbląga w latach 80-tych XX wieku. To dla nas chwila podniosła i wzruszająca. Mamy nadzieję, że przyjaźń między Stavanger i Elblągiem będzie miała dalszy ciąg. Jesteśmy otwarci na współpracę i wymianę doświadczeń w różnych płaszczyznach. Zapraszamy do odwiedzin Elbląga i poznania jego mieszkańców. Mamy nadzieję, że spodoba Wam się u nas i będziecie często do nas przyjeżdżać.
Dziękuję za uwagę. Życzę miłego świętowania.
Małgorzata Adamowicz
Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Elblągu.
UM Elbląg
Czas wycieczek rozpoczęty
Pan Wilk w ostatnim akapicie listu przyznał, że Elbląg się zmienia i się rozwija. A przed referendum i przed wyborami jednak mijał się z prawdą!?
Świetna inicjatywa władz miasta i być może szansa dla Elbląga.
Dobry kierunek, bliżej Polski, a nie jakiś tam Dubai
kto pisze tak nieudolnie teksty dla prezydenta ze stale powtarzającym się wyrazem - Państwu , może on sam .
Z darami w stanie wojennym nie było tak różowo jak to się teraz pisze.Po likwidacji ostatnich komórek "S" przez bezpiekę.dary ze Stavanger przekazywano do KK.Kiedy moja matka (ja sie w tym czasie ukrywałem) zgłosiła się po jakąś pomoc ,prałat powiedział jej ,że mojego nazwiska nie ma na liście i odesłał z kwitkiem.Z kolei znajomy mamy porzadny obywatel nie majacy z opozycja nic wspólnego pomagal przy naprawach kościoła i za to otrzymywal paczki ze Stavanger.Tak było naprawdę.