Często narzekamy, że konsultacje społeczne są słabe, fasadowe, na odczep. Zastanówmy się zatem jak powinny wyglądać konsultacje, z których bylibyśmy jako mieszkańcy zadowoleni? Ale także – zadowolona byłaby strona samorządowa? Temu ma służyć debata. Dlaczego to takie ważne?
Jeszcze nigdy w Elblągu nie debatowano na temat tego, w jaki sposób Urząd Miejski powinien prowadzić konsultacje z mieszkańcami. Jest to ważne teraz, kiedy samorząd przystępuje do opracowania systemu konsultowania różnych ważnych i często trudnych tematów z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi. Poprzez tą debatę Zespół ds. konsultacji, który odpowiedzialny jest za opracowanie Regulaminu konsultacji społecznych, pyta się nas, mieszkańców – jak prowadzić skuteczne konsultacje? Nasze odpowiedzi posłużą do opracowania uchwały Rady Miejskiej w tej sprawie.
Do kogo skierowane jest to zaproszenie?
Debata jest otwarta. Zapraszamy zainteresowanych mieszkańców oraz zorganizowane grupy mieszkańców, jakimi są organizacje pozarządowe: stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe, organizacje kościelne itp.
Gdzie i w jakich godzinach?
Debata rozpocznie się 13. listopada (środa) o godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejskim. Potrwa 2-3 godziny, w zależności od liczby uczestników i ich zaangażowania. Będzie też kawa, herbata i ciastka.
Jak się przygotować do debaty?
Intuicyjnie raczej wiemy jak powinny wyglądać dobre konsultacje społeczne. Osoby zainteresowane pogłębieniem swoich wiadomości w tym zakresie zapraszamy do lektury opracowania, które załączamy, oraz do przejrzenia poniższych stron internetowych: http://partycypacjaobywatelska.pl/, www.decydujmyrazem.pl, http://konsultacje.um.warszawa.pl/baza-wiedzy.
Jak będzie wyglądać praca?
W zależności od liczby uczestników podzielimy się na 3 lub 4 grupy warsztatowe. Każda grupa będzie obradowała w innej sali Ratusza. Każda z tych grup będzie miała swój temat do przedyskutowania. Wnioski i rekomendacje, które zostaną wypracowane przez grupę zostaną spisane. Dyskusję będzie prowadził moderator, a sprawozdanie z przebiegu pracy sporządzi redaktor. Członkowie grupy w ciągu 2 tygodni otrzymają sprawozdanie z pracy grupy na podane przez siebie adresy mailowe.
A ci, co nie mogą pojawić się na debacie?
Osoby, które nie mogą uczestniczyć w debacie, a mają swoje przemyślenia, będą mogły przekazać je poprzez ankietę, która będzie wkrótce dostępna na stronie projektu: www.eswip.pl w zakładce Elbląg konsultuje. (Wyślemy ją również drogą mailową). Termin zgłaszania uwag – do 18.11.br, wysyłka na adres k.lubak@eswip.pl. Merytoryczne uwagi podpisane imieniem i nazwiskiem zostaną opracowane i opublikowane na stronie projektu.
Co się stanie z wynikami pracy?
Opracowane materiały zostaną przekazane do Zespołu ds. konsultacji. Zespół utworzony został w ramach projektu, złożony jest z urzędników, radnych i przedstawicieli Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych. Jego zadaniem jest opracowanie Regulaminu prowadzenia konsultacji społecznych w Elblągu. Zespół opracowując projekt Regulaminu będzie posiłkował się wypracowanymi w ramach debaty wnioskami. Zostanie sporządzona informacja, które wnioski zostały uwzględnione, a które nie i dlaczego. Informacja ta przekazana zostanie uczestnikom debaty na podane przez siebie adresy mailowe, zostanie również zawieszona na stronie projektu.
Jakie będą następne debaty?
Powyższa debata jest pierwszą z cyklu kilku debat, w ramach których mieszkańcy będą wraz z samorządem współtworzyć system konsultacji społecznych w mieście. Następna debata odbędzie się 28 listopada o godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejskim. Będzie dotyczyła zawartości strony internetowej przeznaczonej do konsultacji z mieszkańcami. Informacja o kolejnej debacie pojawi się odrębnie.
Arkadiusz Jachimowicz
Stowarzyszenie ESWIP
Arek jesteś człowiekiem bez ambicji,to co robisz jest nieuczciwe.Kalkulacja jest prosta - albo dostane kase na projekty albo bede negował wszystko co władza robi.Powinno dojść do powaznych zmian personalnych w waszych szeregach
znalazł się,olsztynowi to powiedz,a gdzie to było się do tej pory.
W internecie są na bieżąco zamieszczane opinie obywateli w dodatku są oceniane jednocześnie przez innych obywateli. Nie wiem dlaczego szanowni państwo nie traktujecie tych prawdziwych konsultacji społecznych z należytym szacunkiem. Tam można znaleźć wszystko na czym polega problem, jak ludzie chcą by go rozwiązać, kto się uchyla od zajęcia problemem, kto pozoruje działania, kto manipuluje, społeczna ocena przydatności i rozwiązań. Różne zorganizowane grupy nacisku w rodzaju organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, związków takich czy innych nie mają glejtu na prowadzenie konsultacji społecznych. Dzisiejsza technologia umożliwia prowadzenia takich konsultacji niemalże na zasadach demokracji bezpośredniej i mając czyste intencje należałoby z tego korzystać.
ja o swoim problemie informuję, trąbię!!! proszę o jego rozwiązanie od pół roku. Rodni i prezydenci wcześniejszej i obecnej władzy z uwagą przysłuchują się i przyznają mi rację, obiecują rozwiązanie i g.. z tego jest więc nie pier.... mi tutaj. Może konsultacje są przydatne w tematach posadzenia kwiatków przy ulicy, Czy powinny rosnąć wdłuż czy w poprzek ale nie sprawdzają się w przypadku poważnych problemów. Zyczę owocnego konsultowania