W ramach 17 Elbląskich Nocy, wczoraj, 10 sierpnia w CSE Światowid, odbyły się bezpłatne warsztaty „Szkoła poetów, czyli Multipoezja zatacza kręgi”, które prowadził Michał Zabłocki - poeta, scenarzysta, reżyser teledysków i widowisk teatralnych. Efektem pracy elblążan, było napisanie tekstu piosenki, który w czasie wieczornego koncertu recytował Czesław Mozil. – Wiersze pisać może każdy i każdy powinien to robić. Przecież my czytamy po to, żeby pisać, a nie odwrotnie – mówi Michał Zabłocki.
W czasie wczorajszych warsztatów, które pokazały możliwości wykorzystania multimediów do celów literackich, kilkunastu elblążan zgłębiało wiedzę o poezji. Zajęcia pozwoliły uczestnikom na doskonalenie technik pisarskich w różnych gatunkach wierszy i prozy. Była to dla nich okazja, aby wziąć udział w praktycznym kursie pisania wierszy. Efektem ich pracy było stworzenie wspólnego tekstu dla Czesława Mozila, którego koncert zakończył wczorajsze warsztaty.
Program zajęć był podzielony na 4 części. – Najpierw opowiadam o swoich doświadczeniach z Multipoezją, czyli z wychodzeniem z wierszem poza książkę. Staram się wkładać to w głowę młodym ludziom, żeby próbowali jakiś formuł, które są nietypowe – mówi Michał Zabłocki, twórca m.in. tekstu piosenki Czesława Mozila „Maszyna do świerkania”. – To na przykład pisanie wierszy w grupie znajomych, wiersze chodnikowe czy wyświetlanie wierszy na murach, co od 11 lat robimy w Krakowie. Chodzi także o szeroko pojęte wykorzystanie Internetu – dodaje.
Wykorzystując salę kinową CSE Światowid, Michał Zabłocki, zaproponował uczestnikom część rozrywkową. – Wyświetlałem teledyski Czesława z pierwszej płyty „Debiut”, które były komponowane do wierszy napisanych na czatach – mówi Michał Zabłocki. – Trzecia część, to prezentacja portalu emultipoetry.eu, który jest internetową, międzynarodową i wielojęzyczną przestrzenią dla poezji. Nie tylko tej poezji "wysokiej" i uznanej – dodaje.
W ostatniej części, uczestnicy warsztatów przystąpili do praktycznej działalności. Na portalu emultipoetry.eu, znajdują się trzy gry Internetowe, które są pomocne w pisaniu wierszy. - Z jednej z nich skorzystaliśmy. To gra, w której uczymy się pisać teksty piosenek i takiej sztuki próbowaliśmy dokonać – mówi Michał Zabłocki. – Nasze dzieło nosi tytuł „Grać nie srać”, tekst został napisany na melodię francuskiej piosenki. Napisaliśmy dwie zwrotki, tak zakończyły się warsztaty – dodaje.
Jakie wrażenia wywarł na uczestnikach sposób pisania wierszy zaproponowany przez Michała Zabłockiego? – Nigdy nie miałam styczności z czymś takim, pierwszy raz brałam udział w tego typu warsztatach i mam bardzo pozytywne wrażenia po nich, były bardzo inspirujące – mówi Aleksandra Janaszak. - Kiedyś w Gimnazjum pisałam wiersze, teraz Pan Michał zaproponował ciekawe techniki, z których na pewno skorzystam. Elektroniczne pisanie wierszy uważam za coś bardzo interesującego – dodaje.
Dla Sylwii Witkowskiej warsztaty były cenną lekcją, bo nie miała ona wcześniej styczności z pisaniem wierszy. – Było bardzo ciekawie, dowiedziałam się wielu nowych rzeczy. Wcześniej nie pisałam, ale teraz na pewno będę wchodzić na tę stronę, którą pokazał Pan Michał i może postaram się coś sama napisać – mówi.
Zachęceni do twórczości uczestnicy zapowiadają, że będą próbować swoich sił w pisaniu własnych tekstów. Taki efekt jest dla Michała Zabłockiego zadowalający, ponieważ jak mówi, im więcej osób próbuje swoich sił w tej dziedzinie, tym większa szansa na odnalezienie prawdziwych talentów.
Tak, tak - „każdy śpiewać może, trochę lepiej lub trochę gorzej”... A potem komuś wychodzi takie OWSIKO LOGO Elbląga. Bo tak naprawdę chodzi o to, żeby "grać, a nie srać", gdyż cała rzecz w tym, żeby najpierw uczyć się, szlifować, ćwiczyć, pokornie terminować u najlepszych, a nie żeby od razu pchać się ze swoim "artystycznym" ego na afisz, do mikrofonu, do TV albo na wizerunkowe logo miasta.
Każdy może robić to co chce ,także pisać wiersze.Tak sie jednak sklada ,że jedne wiersze ludzie czytają bo jest w nich ślad "iskry Bożej" a inne budzą tylko śmiech..Podobnie jest w każdej dziedzinie,sztuce ,sporcie,pracy .Odbiorca zawsze chętniej siegnie po coś wyjątkowego, arcydzieło,bestseler,mecz o mistrzostwo.Oczywiście możemy pisać wiersze tylko dla własnej przyjemności,radości tworzenia.Niestety nie możemy oczekiwać ,że naszą radość podzielą inni "Wiem że życie ptaka jest podszyte wiatrem Wiem że każda zorza jest zmoczona deszczem Że poeta kreśli serce chuda ręką A w otchłań się toczą najczęściej poeci" Taki jest os poety (fragment tekstu mój)