Od 11 do 13 lipca odbywały się IV Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków. Tegoroczna trasa przebiegała z Krynicy Morskiej do Fromborka (I etap – 11 lipca), następnie z Fromborka do Bałtijska (II etap – 12 lipca) i z Bałtijska do Elbląga (III etap).
IV Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków były pierwszymi, rozgrywanymi w ramach Żeglarskiego Pucharu Bałtyku Południowego oraz Szlaku Wodnego im. Króla Stefana Batorego.
Włączanie regat zalewowych w szersze cykle regatowe ma w przyszłości służyć zainteresowaniu naszym akwenem ze strony żeglarzy z innych regionów. Żeglarski Puchar Bałtyku Południowego obejmuje sezon regatowy czterech regionów: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i Obwodu Kaliningradzkiego. Podczas I Sejmiku Żeglugi Śródlądowej w Elblągu marszałkowie województw uczestniczących w przedsięwzięciu objęli patronat nad ŻPBP.
Batory po raz pierwszy
Szlak Wodny im. Króla Stefana Batorego, który wysiłkiem Biura Regionalnego w Elblągu przekształca się w stowarzyszenie obejmuje obszar województw: podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. To były pierwsze regaty, pod tym szyldem. Kolejne mają odbyć się na Zalewie Zegrzyńskim, Zbiorniku Włocławskim i jeziorze Necko. O Puchar im. Króla Stefana Batorego walczono w pierwszym dniu regat na trasie z Krynicy Morskiej do Fromborka. Rywalizację wygrała załoga Strefa Ciszy 2. Temu wyścigowi ze statku „Monika” przyglądali się uczestnicy I Sejmiku Żeglugi Śródlądowej, którzy w tym dniu obradowali na statku.
Sztormowa droga do Bałtijska
12 lipca żeglarze wyruszyli do Bałtijska. Poranny start nie zapowiadał emocji, które czekały na trasie. Jeszcze po polskiej stronie Zalewu wzmógł się wiatr. Porywisty, wiejący od czoła, zmuszał do halsowania przez całą trasę. Przez wiele czasu siła wiatru wynosiła 7-8 stopni w skali Beauforta.
- Byliśmy tak zmęczeni, zziębnięci i przemoczeni, że przelewające się przez pokład fale przyjmowaliśmy bez emocji, a nawet z satysfakcją, bo na chwilę dawały uczucie... ciepła – mówi Jerzy Wcisła, kierujący przygotowaniami do tegorocznych regat i członek załogi Strefy Ciszy 2.
Kilka załóg zrezygnowało i jeszcze w Polsce zawrócili z trasy. Jeden z jachtów stracił maszt. Kapitan jachtu znalazł się w wodach Zalewu. Wsparcie przez inne załogi wystarczyło, by jacht już o własnych siłach wrócił do macierzystego portu. Kolejny jacht z uszkodzonym sterem zakończył regaty na mieliźnie, tuż przed głębokim na 10 metrów Kanałem Kaliningradzkim. Niektóre jachty w drodze do Bałtijska mijały się z rosyjską łodzią podwodną. Nie wszystkie załogi rosyjskie, choć dotarły do Bałtijska nie zdecydowały się na startowanie do drugiego etapu.
W Bałtijsku, tradycyjnie żeglarzy powitali przedstawiciele ministerstwa sportu rządu obwodu Kaliningradzkiego oraz władze Kaliningradu.
Do Elbląga... z wiatrem
Start do drugiego etapu – z Bałtijska do Elbląga – opóźnił się ponad godzinę, bo tyle zajęło wyciąganie jachtu z mielizny. Jacht ze zniszczonymi sterami nie był w stanie płynąć w regatach, ale na szczęście kadłub nie został uszkodzony i jacht został odholowany do Polski.
- Od rana ostro padało, ale wraz z mijającym czasem coraz rzadziej płakało. Wystartowaliśmy dobrze, zajmując przez dość długo drugie miejsce. Z czasem większe jachty zaczęły nas doganiać. Ostatecznie dotarliśmy jako szósty jacht na metę – mówi sternik Strefy Ciszy 2, Stanisław Justyński. Tegoroczne regaty po raz pierwszy zakończyły się w nowej marinie w Elblągu.
W Elblągu muzycznie i ciepło
W Elblągu na wszystkich żeglarzy czekał ciepły posiłek i muzyczny akompaniament. Szanty grał lubiany przez żeglarzy Marek Józefów, a wieczorem zabawiali uczestników regat członkowie Brygady Ryszarda Rynkowskiego z „Bitwy na głosy”.
Każdego roku inne województwo przewodniczy organizacji Regat o Puchar Trzech Marszałków. W tym roku organizatorem głównym był marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, którego reprezentuje dyr. Biura Regionalnego w Elblągu Jerzy Wcisła.
Nagrody w imieniu marszałka wręczała Anna Wasilewska, członek Zarządu Województwa. W tym roku nagród i pucharów było szczególnie dużo, gdyż dodatkowo walczono o Puchar im. Króla Stefana Batorego oraz o Puchar prezydenta Miasta Elbląga. A w Tolkmicku ścigali się w formule match racing na jachtach optymist dzieci w Obwodu Kaliningradzkiego i naszego regionu. Ceremonia wręczania nagród i pucharów trwała 90 minut. Poza pucharami i cennymi nagrodami dla najlepszych załóg, w każdej grupie rozlosowywano nagrodę dla szczęśliwej załogi spoza grupy zwycięskiej, a każda załoga otrzymała kamizelki ratunkowe.
Poniżej podajemy wyniki regat. W regatach o Puchar Trzech Marszałków lepsi okazali się Rosjanie. Zdobyli sześć miejsc pucharowych, podczas gdy Polacy tylko trzy.
Wyniki IV Międzynarodowych Regatt o Puchar Trzech Marszałków
Sklasyfikowano 29 jachtów, co nie jest jednoznaczne z liczbą jachtów startujących w regatach. Bardzo trudny pierwszy etap z Fromborka do Bałtijska (przez dużą część wyścigu wiał przeciwny wiatr z mocą 7-8 w skali Beauforta) spowodował, że nie wszyscy dotarli do metry w Bałtijsku. Np. jeden z jachtów złamał maszt, jednego z żeglarzy inni wyciągnęli z wody, kolejny jacht osiadł na mieliźnie. Inni, zmagając się z trudami rejsu, lub udzielając pomocy innym załogom dotarli do Bałtijska dopiero w nocy. Część załóg już w Bałtijsku zrezygnowała z kontynuacji rejsu. Za to do regat dołączyły inne rosyjskie jednostki. Łącznie więc w regatach uczestniczyło ok. 40 załóg żeglarskich. Sklasyfikowane załogi podzielono na trzy grupy.
I grupa- sklasyfikowano 9 jachtów.
Najlepszy polski jacht Raptor 27-6 został sklasyfikowany na 6 miejscu.
Msc/Jacht/nr na żaglu/sternik
1 Aphrodite RUS 2772 Igor Bagrov
2 Baltika RUS 824 Sergiey Evchenko
3 Gloria RUS 242 Andrey Zebrov
II grupa – sklasyfikowano 10 jachtów.
1 Litwinka POL – 7291 Marian Drabiński
2 Wera RUS 54 Michail Muleris
3 Fortuna II RUS Sergey Babikov
III grupa – sklasyfikowano 10 jachtów.
1 Wega RUS 189 Sergey Zhadobko
2 Facil POL 10830 Stefan Politański
3 Strefa Ciszy II POL 3929 Stanisław Justyński
Puchar im. króla Stefana Batorego
Wyścig o Puchar króla Stefana Batorego odbył się na trasie: Krynica Morska-Frombork w dniu 11 lipca.
Sponsorem pucharów był marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas.
Grupa I
3 Gloria RUS 242 Andrey Zebrov
2 Raptor 27-6 POL 10207 Piotr Czapla
3 Slocum POL Jerzy Lamp
Grupa II
1 Berbeć 2 POL 5231 Ryszard Seroka
2 Wera RUS 54 Michail Muleris
3 Sofia RUS 165 Dmitry Zykov
Grupa III
1 Strefa Ciszy II POL 3929 Stanisław Justyński
2 Wega RUS 189 Sergey Zhadobko
3 Papago POL 600 Łukasz Politański
Puchar Prezydenta Elbląga
1 Wega RUS 189 Sergey Zhadobko
2 Aphrodite RUS 2772 Igor Bagrov
3 Facil POL 10830 Stefan Politański
tekst Jerzy Wcisła, Krzysztof Komorowski
Bieda i problemy a im w głowie co???Zabawa dla elity i ten lansuje sie PO CO ???
" Byliśmy tak zmęczeni, zziębnięci i przemoczeni, że przelewające się przez pokład fale przyjmowaliśmy bez emocji, a nawet z satysfakcją, bo na chwilę dawały uczucie... ciepła – mówi Jerzy Wcisła " a ja byłem pewien, że Pan nie relaksuje się tylko " przekopuje mierzeję " ?? No , wie Pan samo obietnicami , słowami , nie da się zrobić. Chyba, że się mylę.
A ha, oby trzecie zdjęcie nie spowodowało, tak na przyszłość , Wam dziwnych problemów z załatwianiem formalności po stronie rosyjskiej. Nie wszystko co oczy widzą , można fotografować.
Szpadle i przekop robić a nie regaty!!!!!!!!