Trwa pierwszy Sejmik Żeglugi Śródlądowej. 10 i 11 lipca br. do Elbląga przyjechali przedstawiciele niemal 100 organizacji, stowarzyszeń, fundacji, klastrów i związków zajmujących się żeglugą śródlądową - To ma być forum współpracy i wymiany doświadczeń otwarte dla wszystkich podmiotów zainteresowanych rozwojem dróg wodnych w Polsce – mówi marszałek Jacek Protas, organizator Sejmiku.
Formuła, jaka została zaproponowana przez organizatorów ma być platformą, gdzie różne instytucje i podmioty będą podejmowały tematy związane z wykorzystaniem walorów środowiska wodnego i z samym jego tworzeniem. - Bez wątpienia będzie kontynuacja Sejmiku, ta formuła się przyjęła. Kolejne spotkania będą się odbywały w innych miastach. Elbląg ma być swego rodzaju patronem, który ma pilnować, żeby inicjatywa się rozwijała i rozprzestrzeniała – mówi Jerzy Wcisła, dyrektor Biura Regionalnego w Elblągu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
W czasie dwudniowego spotkania, jego uczestnicy debatowali na temat dróg śródlądowych w Polsce. Wczoraj, 10 lipca na spotkaniu zostały podpisane trzy ważne dokumenty. - Formanie założyliśmy Sejmik Żeglugi Śródlądowej. Podpisało się pod tą inicjatywą 3 Ministrów, 7 Marszałków i około 100 różnych instytucji i organizacji – mówi Jerzy Wcisła.
- Podpisaliśmy też dwa konkretne porozumienia. Jedno dotyczy patronatu marszałka nad inicjatywą Żeglarski Puchar Południowego Bałtyku. W krótkim czasie udało nam się uzyskać porozumienie środowisk żeglarskich z województw: zachodnio-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i z Obwodu Kaliningradzkiego. Te cztery regiony, stworzyły kalendarz imprez na cały rok dla całego Bałtyku południowego, sklasyfikowali regaty na poziomy wartości, stworzyli system premiowania i organizacji imprez żeglarskich na przestrzeni od szczecina do Kaliningradu. Marszałkowie objęli nad tym patronat, podwyższając tym samym rangę.
Drugie porozumienie, dotyczy podjęcia działań o przystąpieniu Warmii i Mazur do wykorzystania walorów Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy (MDW E 40) - To jest ściśle związane z rozwojem Zalewu Wiślanego i rozwojem elbląskiego portu. Elbląski port ma wokół siebie dwa duże porty, port w Gdańsku i drugi w Kaliningradzie. Aby móc je obsługiwać, muszą być rzeki. Obecnie tworzymy silne lobby za udrożnianiem Wisły, bo ona jest dla Elbląga kluczowa. Jestem przekonany, że z tej współpracy będą owoce liczone w setkach milionów złotych.
Poza podpisaniem dokumentów i formalnym założeniem Sejmiku Żeglugi Śródlądowej, uczestnicy spotkania zajmą się sprawami związanymi z turystycznym wykorzystaniem walorów naszych rzek - Odbywają się panele, pierwszy "Turystyka wodna w Polsce" oraz drugi "Edukacja Żeglarska". Efektem tych paneli ma być stworzenie raportu na temat turystyki wodnej w Polsce oraz wielości inicjatyw, także inwestycyjnych, zrealizowanych w ostatnich latach – mówi Jerzy Wcisła. - Chcemy podjąć temat stworzenia ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiej w oparciu o drogi i akweny śródlądowe – dodaje.
Spotkanie odbywa się po patronatem Ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, Sławomira Nowaka, ministra sportu i turystyki Joanny Muchy oraz wiceministra środowiska Stanisława Gawłowksiego.
BUJU BUJU .KIEDY wreszcie nie zobaczymy NIGDY tego Pana z ostatniego zdjecia.Przez te lata co jest Pan jakos droga wodna nie została oczyszczona .KRÓTKO .JEDEN WIELKI SYF.Jaki z Pana Elblążanin a zdjecia robi sobie na herbie mazur.WSTYD.
POjedli .POpili .POgadali ciąg dalszy obietnic.A nie lepiej szpadle w garść i kopać mierzeję,lepszy by był z was pożytek.