III edycja Festiwalu Gier Planszowych Manufaktura została zorganizowana w dniach 1-2 czerwca, tradycyjnie już w IV LO przy ul. Sienkiewicza. W czasie Festiwalu organizatorzy zapewnili wypożyczalnie gier, turnieje z nagrodami oraz I Otwarte Mistrzostwa Elbląga w układaniu kostki Rubika.
Manufaktura powstała w 2011 roku. Festiwal Gier Planszowych umożliwia zarówno amatorom jak i znawcom gier planszowych spędzenie czasu na umysłowych łamigłówkach. - Już pierwsza edycja była licznie odwiedzana, na tą chwilę cieszy się dużym zainteresowaniem. Oferta z każdym rokiem jest coraz większa – mówi Grzegorz Zyśk z Fabryki Działań Niemożliwych. Dwa lata z rzędu na festiwalu gościł mistrz świata w warcabach – Michał Janicki. W zeszłym roku odwiedził festiwal mistrz świata w układaniu kostki Rubika – Michał Pleskowicz i w tym roku, wspólnie z organizatorami stworzyli turniej kostki Rubika.
Na Festiwalu zorganizowano I Otwarte Mistrzostwa Elbląga w układaniu kostki Rubika. - Przyjechała do nas cała czołówka Polski w układaniu kostki, prawie cała reprezentacja Polski na mistrzostwach w Las Vegas, więc było, na co popatrzeć – mówi Grzegorz Zyśk. Układanie kostki Rubika, dla laików to widowisko precyzji i umiejętności, dla uczestników - matematyczna rozgrywka. Oprócz standardowych kostek sześciennych są takie, w kształcie czworościanów, dwunastościanów foremnych i wiele innych. Uczestnicy Mistrzostw mogli układać kostkę Rubika w 13 kategoriach. Między innymi na czas, bez patrzenia, jedną ręką, czy nawet układanie na czas kostek zmieniających kształt w trakcie układania, a także za pomocą ograniczonej liczby ruchów. W zawodach wzięło udział około 40 osób.
W czasie Festiwalu, można było wziąć udział w zajęciach plastycznych. Prowadził je Bogdan Kiliński. - Były zajęcia rzeźby w glinie, linoryt. Można było wybić swój wzór oraz logo Manufaktury 2013 na koszulce, papierze, czy wykonanym własnoręcznie kubeczku – mówi organizator.
Do dyspozycji uczestników było ponad 200 gier. - Mamy przygotowanych mnóstwo gier, wiele tytułów. Są one dostosowane do każdego wieku, przygotowane dla dzieci, starszych i młodszych – mówi Grzegorz Zyśk. - Są gry bardzo proste, ale także takie nad, którymi trzeba się nagłowić, mamy takie, gdzie rozgrywki są proste i zasady też szybko się przyswaja. Są gry bardziej rozbudowane, a zasady najlepiej tłumaczy osoba, która już w taką grę grała – dodaje. I tu z pomocą przyszli wolontariusze, którzy pomagali dobrać grę do predyspozycji i upodobań uczestników. – Uważam, że gry planszowe są dobrą alternatywą dla gier komputerowych, uczą analitycznego myślenia i pomagają w podejmowaniu decyzji – mówi Magda, która wraz z bratem wybrała dwie gry. – W zeszłym roku brałem udział w Festiwalu, tak mi się spodobało, że na własny użytek kupiłem Jengę, tym razem przyszedłem ze znajomymi, może i ich zainteresują takie gry – mówi Bartek, uczestnik Festiwalu – Można pograć w takie gry, do których normalnie nie mamy dostępu a niektóre z nich są dosyć drogie – dodaje Łukasz.
Szkoła nr 6 zaproponowała zajęcia dla najmłodszych, przedszkolaków. Wolontariusze z tej szkoły przygotowali gry dostosowane do ich wieku i umiejętności. Dbają o rozwój dzieci i starają się uczyć w przyjazny sposób.
Na Festiwalu pojawił się trener Michała Janickiego i wielokrotny medalista mistrzostw Polski w warcabach klasycznych – Andrzej Grodecki. W trakcie Symultany Warcabowej, jeden gracz zmierzył się z dziesięcioma w jednym czasie. Warcaby to gra taktyczno-strategiczna, gdzie należy przewidzieć minimum dziesięć ruchów do przodu.
Festiwal zakończy się w niedzielę, 2 czerwca o godzinie 16:00. Wtedy nastąpiło losowanie nagród wśród uczestników.
Świetna impreza. Do zobaczenia za rok.