Sobota, 11.01.2025, Imieniny: Danuta, Jan, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Marsze dla Życia i Rodziny – wczoraj, dziś, jutro

22.05.2013, 06:00:04 Rozmiar tekstu: A A A
Marsze dla Życia i Rodziny – wczoraj, dziś, jutro

26 maja, o godz. 17.00 odbędą się Marsze dla Życia i Rodziny – wczoraj, dziś, jutro. Marsze dla Życia i Rodziny organizowane są przez grupę osób, wspólnot, organizacji, które łączy przekonanie, że szacunek dla życia i rodziny stanowi fundament życia społecznego.  Marsze są przede wszystkim świętem rodzin, stanowią okazję do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny, by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości i zarażać innych swoim szczęściem.  

Uczestnikami Marszów są przede wszystkim młode rodziny z dziećmi, ale gromadzą one również różnego rodzaju ruchy i stowarzyszenia, młodzież oraz osoby starsze. Imprezę wyróżnia jej afirmatywny charakter. Uczestniczący w niej gromadzą się nie po to, by manifestować swój sprzeciw wobec antywartości, lecz przede wszystkim po to, by publicznie opowiedzieć się za wyznawanymi przez siebie wartościami. W każdym, w zależności od miasta, uczestniczy od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy osób. Marsze co roku cieszą się sporym zainteresowaniem medialnym.

Dlaczego dla życia i rodziny?
  
 
Życie ludzkie jest podstawowym prawem człowieka, jest gwarantem podstawowych wartości społecznych: godności człowieka, wolności człowieka, sprawiedliwości, solidarności. "Poszczególni ludzie powinni uważać swojego bliźniego bez żadnego wyjątku za «drugiego samego siebie», zwracając przede wszystkim uwagę na zachowanie jego życia i środki do godnego jego prowadzenia" (KDK 27.) Z życiem człowieka wiąże się nie tylko szacunek dla jego wewnętrznej godności, ale również szacunek dla jego pracy i uwolnienie przestrzeni gospodarczej dla jego działalności, tak by mógł swobodnie gospodarować posiadanymi talentami. Marsz dla Życia i Rodziny jest okazją do wyrażenia postawy poparcia dla zagwarantowania poszanowania podstawowych praw człowieka. Jest apelem do gwaranta tych praw, czyli osób sprawujących władzę, o tworzenie przyjaznej – kulturowej, społecznej i ekonomicznej – przestrzeni dla rozwoju rodziny, wychowania kolejnych pokoleń.

Czym jest ruch marszowy?

Marsze w obronie życia odbywają się w Polsce od wielu lat. Zwykle przybierały one formę protestu wobec podejmowanych przez lewicę prób legalizowania możliwości zabijania dzieci nienarodzonych. Pierwszy Marsz proponujący nową formułę, odchodzącą od defensywnej postawy, a przechodzącą do promocji wartości odbył się w Warszawie w 2006 roku.  Z każdym rokiem na mapie Polski przybywa miast organizujących Marsze dla Życia i Rodziny. Rok 2011 był czasem budzenia sumień Polaków. Swoje poparcie dla życia wyraziło wówczas ponad 600 000 osób podpisując się pod społecznym projektem ustawy chroniącej życie dzieci nienarodzonych, a ulicami polskich miast przemaszerowało tysiące ludzi. Zjawisko to możemy określić jako Ruch Marszowy w obronie życia. Choć projekt ustawy nie został przyjęty przez Sejm to poruszenie społeczne wywołane podczas zbierania podpisów zaowocowało zwiększeniem dynamiki w podejmowanych inicjatywach dla życia i rodziny. Jej wyrazem jest stale zwiększająca się liczba miast organizujących Marsze: zaczynając od 16   w październiku 2011 r. , przez 35 w kwietniu 2012 r., 50 w czerwcu 2012 r., 70 w listopadzie 2012 r. aż do 94 w marcu 2013 roku.

Marsze dla Życia i Rodziny 2013 – „Kierunek: Rodzina”

W tym roku Marsze w większości Polskich miast, odbędą się w Dzień Matki, w niedzielę 26 maja. Pójdziemy pod hasłami promującymi działania na rzecz poprawy sytuacji demograficznej w Polsce. Będziemy zachęcać polskie rodziny do decydowania się na liczne potomstwo. Formułowane będą też postulaty wprowadzania rozwiązań prawnych ułatwiających rodzinom podjęcie takich decyzji. Na dzisiaj swój udział w marszach, zadeklarowało blisko 100 ośrodków, a liczba ta rośnie z każdym tygodniem. W kolejnych miastach ludzie dobrej woli łączą siły, by także w swojej miejscowości zorganizować marsz.

Kontekst dla Marszów w 2013 roku stanowi bardzo zła sytuacja demograficzna kraju. Późno zawierane małżeństwa, wysoka liczba rozwodów, egoistyczno-konsumpcyjne nastawienie do życia, powszechna akceptacja antykoncepcji sprawiają, że obecnie coraz mniejsza jest otwartość na przyjęcie nowego potomstwa. Obecnie pod względem dzietności Polska znajduje się na 211 miejscu wśród 222 państw, w których taka statystyka jest prowadzona. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, gdy spojrzymy na prognozy, wskazujące, iż za 40 lat będzie nas 32 zamiast 38 i pół miliona. Liczba dzieci w Polsce systematycznie maleje. W 1982 r. urodziło się ich ponad 700 tys. W 2003 r. już niewiele ponad 350 tys. I chociaż w ostatnich latach notujemy nieznaczny wzrost liczby urodzeń jest to chwilowa poprawa. Efekt ten bierze się stąd, że obecnie w wieku rozrodczym znajdują się roczniki z wyżu demograficznego z początku lat 80. XX w. Dane GUS z 2011r. wskazują, że kolejne lata przyniosą nam spadek liczby urodzeń oraz spadek przyrostu naturalnego. Wynika z nich, iż rok temu zarejestrowano o ponad 22 tys. mniej urodzeń żywych niż rok wcześniej.

W związku z powyższym hasło jakie zostało obrane dla tegorocznych Marszów to
„Kierunek: Rodzina”.

 

Wyjście z Parafii o. Redemptorystów
Przyjedźmy ul: Brzozowa, Płk. Dąbka,12-go lutego, Hetmańska, Giermków, Wigilijna, Św. Ducha, Wodna i Mostowa
Finał: przy pomniku Bł. Jana Pawła II
 – Katedra św. Mikołaja

Zapraszamy wszystkich wspierających rodzinę

 

Ks. dr Mariusz Ostaszewski
Duszpasterz Rodzin diecezji elbląskiej


 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --1
    ~ bb
    Czwartek, 23.05

    tradycyjnie pusta gadka i walka o prawa "nienarodzonych". Ci których nie ma są dla czarnych najważniejsi

  2. 2
    +1
    ~ KatolikPraktyk
    Niedziela, 26.05

    A ty, bb, chciałbyś się nie narodzić? Ciesz się, że matka cię urodziła. Zanim coś napiszesz, najpierw to mądrze przemyśl, bo wypisujesz głupoty. Widać u ciebie i taki mózg. Takich jak ty, to chyba nic nie jest w stanie przekonać, że to właśnie nienarodzone dzieci wymagają jak największej troski i życzliwości, ponieważ są absolutnie bezbronne i zdane na łaskę żyjących, a szczególnie na łaskę matek, noszących je pod sercem. Ten "embrion", (którego tak nazywacie) już od momentu połączenia się plemnika z komórką jajową-od poczęcia-JEST CZŁOWIEKIEM I NIC TEJ PRAWDY NIE JEST W STANIE ZMIENIĆ. Fundament został położony i rozpoczyna się budowa - nie od razu Kraków zbudowano. Wyobrażasz sobie, jak wyglądałyby zakładane miasta, gdyby tak wszystkim nagle odechciało się kontynuowania zaczętych budowli

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0099699497223