90 proc. maturzystów zakończy dzisiaj obowiązkowe matury pisemne. Ci, którzy wybrali język angielski, podchodzą do ostatniego z trzech obowiązkowych (po j.polskim i matematyce) pisemnych egzaminów. W odróżnieniu od wcześniejszych egzamin z języka trwał 120 minut na poziomie podstawowym, a 190 minut na rozszerzeniu. Abiturienci rozwiązywali zadania z podstaw języka angielskiego od godziny 9:00. Uczniowie, którzy podjęli się pisania na poziomie rozszerzonym dostaną swoje testy o 14:00.
Matura z wybranego języka nowożytnego jest ostatnią z trzech obowiązkowych, do których uczeń musi podejść, by otrzymać świadectwo dojrzałości. Do dzisiejszego egzaminu z języka angielskiego podchodzi najwięcej uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku język angielski wybrało blisko 330 tysięcy maturzystów, co stanowi 90 proc. wszystkich przystępujących do egzaminu. Jedynie 26 proc. zdających podjęło się pisania poziomu rozszerzonego z języka angielskiego, to około 86 tys. maturzystów.
Drugim językiem jaki najchętniej wybierają maturzyści jest język niemiecki. Egzamin odbędzie się 21 maja, we wtorek. Na dalszych pozycjach w rankingu wybieranych języków jest rosyjski (zdawany 23 maja), potem francuski (24 maja), hiszpański (27 maja) oraz włoski (egzamin odbędzie się w ostatni dzień sesji tj.28 maja).
Od trzech dni, maturzyści wychodzą z sal z uśmiechami od ucha do ucha. Wszyscy zgodnie powtarzają, że tegoroczna matura jest jak do tej pory bardzo prosta. - Chyba się ulitowali nad nami, Ci z CKE. Jak do tej pory, nie zapeszając, matura nie jest trudna. - mówi Ania, absolwentka II LO w Elblągu. - Przygotowuje się do rozszerzenia z angielskiego. Mniej przejmuje się humanistycznymi przedmiotami – dodaje.
Jak przyznają uczniowie, przed przystąpieniem do matur trzeba się zorientować, jakie przedmioty lepiej zdawać na podstawowym poziomie, a jakie w rozszerzeniu. Maciek nie martwi się angielskim. - Do wyników na studia potrzebna mi będzie matematyka na podstawie, ale biologię i chemię zdaję na rozszerzonych poziomach. Dlatego odpuściłem rozszerzenie z matematyki, żeby lepiej przygotować się do wybranych przedmiotów.
Za maturzystami już trzy dni egzaminów. - Stres był pierwszego dnia, bo to przełamanie lodów potem poszło lepiej – mówi Łukasz. - Będziemy się na pewno bać przed rozszerzeniami z chemii i biologii. Czeka nas jedna, wielka powtórka przed wszystkim, ale stres jest motywujący.
Język angielski w II LO podobnie jak w całej Polsce wybrała większość maturzystów. - Oprócz angielskiego uczniowie będą zdawać niemiecki, hiszpański i włoski – potwierdza Agnieszka Jurewicz, Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. - Jak do tej pory uczniowie są naprawdę zadowoleni i liczą na wysokie wyniki – dodaje.
Z drugiej strony, jak twierdzą uczniowie niski poziom może spowodować, że trudniej będzie się dostać na studia. Duża cześć maturzystów może uzyskać wysokie wyniki przez co konkurencja będzie duża. Czas pokaże, jak potoczą się dalsze losy maturzystów.
Matura z języka obcego, nawet na poziomie rozszerzonym, to farsa!!! Matury zdają półdebile i umysłowe kaleki, ale luiczy się statystyka!!! W przyszłym roku pisemna matura z polskiego to będzie jedno polecenie - "NAPISZCIE COŚ"!!!
W tym mieście jest tylko jedna szkoła średnia? II LO? W kółko te same twarze i ściany... Nuda!
Analfabetoskłonni neomaturzyści,myślę że ten uroczy neologizm trafnie oddaje rzeczywistość.
DO "REALISTKA" - sądze że twoja opinia jest z d*** wyjęta . Pewnie pisałaś mature dawno temu i mało o tym wiesz. Dla niektórych jest łatwa a dla innych trudna. Zależy co komu podpasuje za zdanie i czy choć troche sie przygotowywał. Sam stres może zjeść człowieka i z inteligentnego stajesz sie głupi. Czy nawet jak znajdziesz sie w ostatniej ławce na angielskim jak puszczają z płyty i słyszysz tylko echo. Ważne żeby zdać na te 30% i mieć z głowy.