Informacja w sprawie czynnego prawa wyborczego obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi w przedterminowych wyborach do Rady Miejskiej w Elblągu oraz w przedterminowych wyborach Prezydenta Elbląga.
Zgodnie z art. 11 ust. 8 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. – Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (tj. Dz. U. z 2007 r. Nr 190 poz. 1360 z późn. zm.) informujemy, że obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi, stale zamieszkujący na terenie miasta Elbląga, posiadający prawo wybierania, mogą uczestniczyć w wyborach pod warunkiem, że w terminie 30 dni od dnia zarządzenia wyborów tj. do dnia 4 czerwca 2013 r. złożą w Departamencie Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu przy ul. Łączności 1 (budynek B – stanowiska nr 1-4) wniosek o wpisanie do stałego rejestru wyborców.
Do wniosku o wpis do rejestru należy załączyć :
- kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy,
- pisemną deklarację zawierającą następujące dane wnioskodawcy :
- obywatelstwo,
- adres stałego zamieszkania w Polsce,
- nazwę okręgu wyborczego albo miejscowości w państwie swojego pochodzenia, gdzie jest umieszczony
w rejestrze wyborców,
- oświadczenie, że zamierza korzystać z czynnego prawa wyborczego tylko w Polsce,
- oświadczenie, że w państwie swojego pochodzenia nie został pozbawiony czynnego prawa wyborczego.
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi, którzy nie zostali wpisani do stałego rejestru wyborców w miejscu stałego zamieszkania w Polsce, nie będą mogli uczestniczyć w przedterminowych wyborach do Rady Miejskiej w Elblągu oraz w przedterminowych wyborach Prezydenta Miasta Elbląga. Szczegółowe informacje można uzyskać w Departamencie Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu, tel. (55) 239-34-76.
Urząd Miejski w Elblągu
Czy ktoś się orientuje? Jeśli jestem przedstawicielem ustawowym osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej to czy mogę oddać głos w imieniu swojego podopiecznego? Jeśli tak to na jaki przepis powinienem się powołać? Czy mój podopieczny powinien być ze mną podczas głosowania obecny czy może pozostać w domu? Pytam z uwagi na to, że podczas referendum odmówiono mi możliwości głosowania w imieniu podopiecznego ale nie podano mi podstawy prawnej na której przedstawiciel komisji wyborczej oparł swoją decyzję. Proszę o pomoc
http://wyborcza.pl/1,76842,7912624,Ubezwlasnowolniony_tez_wyborca.html