6 kwietnia 2013 roku odszedł od nas Hieronim Wagner, lekarz, humanista, społecznik, organizator elbląskiej służby zdrowia. Człowiek niezwykle zasłużony dla elbląskiej służby zdrowia.
Pamiętając o Jego zawodowych dokonaniach, wielkiej charyzmie, życzliwości wobec pacjentów i współpracowników, a także o Jego niezwykłym talencie organizatorskim, pragniemy uczcić pamięć Wspaniałego Lekarza i Człowieka, byłego dyrektora szpitala wojewódzkiego, szpitala miejskiego oraz wielu innych elbląskich placówek związanych z lecznictwem.
– Poznaliśmy się w trudnym czasie, w grudniu 1981 roku, kiedy dr Hieronim Wagner został powołany na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu (mieszczącym się do roku 1988 w obiekcie przy ul. Żeromskiego) – wspomina Anna Szyszka, ówczesna zastępca dyrektora Szpitala ds. służb społecznych. – To były czasy, kiedy szpital, obok swoich podstawowych funkcji, realizował także zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej. Dzięki wsparciu i zrozumieniu doktora Wagnera udało się wówczas zrealizować w Elblągu wiele cennych inicjatyw służących zabezpieczeniu potrzeb społecznych i zdrowotnych osób ubogich, chorych czy życiowo niezaradnych. Udało się nam m.in. otworzyć pierwszy w Polsce Dzienny Dom Pobytu dla Osób ze Schorzeniami Neuropsychiatrycznymi, żłobki dla dzieci z porażeniem mózgowym i dzieci bezglutenowych a także przeprowadzić dużo innych nowatorskich przedsięwzięć o charakterze społecznym. Hieronim Wagner okazał się człowiekiem o wielkiej wrażliwości, niezwykle serdecznym, spontanicznym, dbającym o dobro pacjentów, a także o poziom usług świadczonych przez szpital, którym kierował. Okres 9-letniej współpracy z dyrektorem Wagnerem był dla mnie lekcją profesjonalizmu, życzliwości i tolerancji.
Doktora Hieronima Wagnera bardzo ciepło wspomina też Urszula Łukasiewicz, która w roku 1966, jako uczennica Państwowej Szkoły Medycznej Pielęgniarstwa, uczestniczyła w lekcjach prowadzących przez doktora Wagnera z „Organizacji służby zdrowia”. – Później – jak wspomina pani Urszula – były długie lata naszej wspólnej pracy na Oddziale Chirurgii Ogólnej oraz w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Kadr Medycznych.
– Pozostały mi piękne wspomnienia wspaniałego dyrektora, inteligentnego człowieka, przyjaciela, wielkiego serca i umysłu lekarza, oddanego pacjentom, humanisty – podsumowuje Urszula Łukasiewicz.
– To rzeczywiście był człowiek, który we wszystkich widział przyjaciół – podkreśla Krystyna Rakowska, również była uczennica doktora Wagnera, współpracująca z Nim po latach w elbląskim szpitalu miejskim (jako naczelna pielęgniarka) oraz w szpitalu wojewódzkim ( jako dyrektor ds. pielęgniarstwa).
– Hieronim Wagner był lekarzem z powołania – wspomina pani Krystyna Rakowska. – To prawdziwe szczęście spotkać na swojej drodze kogoś takiego. Niezwykle oddany i pacjentom i współpracownikom. Życzliwy i z poczuciem humoru. Nigdy nie dzielił personelu na wyższy czy niższy. Każdy człowiek był dla niego tak samo ważny. Był wspaniałym doradcą i nikomu nigdy nie odmawiał pomocy. Każdy, kto miał problem, mógł śmiało zwrócić się z nim do doktora Wagnera. A on, wszędzie gdzie tylko mógł, służył innym swoją radą i wsparciem. Bardzo dużo pracował. Ale też nigdy z tego powodu nie narzekał. To był dusza człowiek.
***
Hieronim Wagner urodził się 29.09.1933 r. w Bydgoszczy. W roku 1963 obronił dyplom lekarza medycyny w Akademii Medycznej w Gdańsku, tego samego roku rozpoczął pracę w Oddziale Chirurgii w szpitalu przy ul. Żeromskiego w Elblągu. Pracował tam początkowo jako lekarz, następnie – jako zastępca ordynatora oddziału. W 1968 r. zdobył I stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej, w 1979 r. – stopień II. Ukończył też studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie i kierowanie w służbie zdrowia. W kolejnych latach Hieronim Wagner sprawował w Elblągu kolejno obowiązki: Lekarza Wojewódzkiego, dyrektora „Przemysłowego” Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz Głównego Inspektora ds. Lecznictwa w Wydziale Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu.
W latach 1981- 88 piastował stanowisko Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w budowie (na etapie budowy „nowego” szpitala przy ul. Królewieckiej 146). Od 1988 do 1998 roku pełnił obowiązki Dyrektora Specjalistycznego ZOZ przy ul. Żeromskiego. Po przejściu na emeryturę pracował w elbląskim Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (współpraca z PCK) oraz jako lekarz orzecznik. Piękną i niezwykle bogatą kartę zawodowych dokonań doktora Hieronima Wagnera zamyka Jego praca w Radzie Fundacji Pomocy Dzieciom Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych „Wróć”. Dr Wagner przewodniczył fundacji aż do swojej śmierci w kwietniu 2013 r.
Anna Kowalska
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu