Po wczorajszym egzaminie z nauk humanistycznych dzisiaj uczniowie gimnazjów zmierzą się z zadaniami z zakresu nauk ścisłych. Jak podkreślają nauczyciele i uczniowie, stresu przed takim egzaminem nie sposób uniknąć. Jednak przygotowania do ostatecznego egzaminu, trwają praktycznie przez trzy lata gimnazjum.
Test humanistyczny był podzielony na dwa bloki. Pierwszy zawierał zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie. Trwał 60 minut. Po godzinnej przerwie odbyła się druga część, z zadaniami z języka polskiego. - Z historii test był trudny. Było bardzo wiele nawiązań do dat i wiele szczegółów. Z polskiego, głównie można było opierać się na tekstach źródłowych. Trzeba było logicznie myśleć. Na pewno zaskoczeniem była charakterystyka, wszyscy raczej nastawialiśmy się na rozprawkę – mówi Aleksandra, uczennica klasy 3d, Gimnazjum nr 9 w Elblągu.
Nauczyciele gimnazjów od trzech lat starali się jak najlepiej przekazać wiedzę uczniom. W ostatnim roku oprócz zajęć lekcyjnych, obywały się także dodatkowe, mające na celu powtórki materiału jaki został przerobiony w trakcie nauki. - Głównie powtarzaliśmy na lekcjach. Na ostatnią chwilę się nie uczyliśmy, bo wprowadziłoby to mętlik w głowie – mówi Roksana, koleżanka Oli z tej samej klasy. - Myślę, że chyba będę miała 100 procent. Najprostsza dla mnie była część humanistyczna. Gorzej będzie w środę, bo nie jestem umysłem ścisłym. Z matematyki pewnie będą fukcje i prawdopodobieństwo figur – dodaje.
Już dzisiaj przed uczniami nie lada wyzwanie. Rozwiązywać bowiem będą zadania z nauk ścisłych. Arkusze egzaminacyjne w pierwszej części będą zawierały zadania z fizyki, chemii, biologii i geografii. Po 60-cio minutowej przerwie, uczniowie zmierzą się z "królową wszystkich nauk" - matematyką.
Wczorajsze testy z części humanistycznej przedstawiamy poniżej:
Język polski: tutaj plus przykładowe odpowiedzi.
Historia i WOS: tutaj plus przykładowe odpowiedzi.
Ma ktoś odpowiedzi do 5go z matmy??