Wczoraj ruszyła w Elblągu kampania informacyjna dotycząca rewolucji, które wprowadza nowa ustawa o gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Dziś, przedstawiamy naszym czytelnikom, jakich dokładnie zmian mogą spodziewać się mieszkańcy, zajmujący zarówno nieruchomości jedno jak i wielorodzinne, osoby posiadające zakwaterowanie w budynkach komunalnych i jakich zmian w zakresie nowej ustawy śmieciowej mogą się spodziewać elbląscy przedsiębiorcy.
Budynki jednorodzinne
Nowa ustawa wprowadza tutaj istotne zmiany – Właściciel takiej nieruchomości nadal będzie miał obowiązek wyposażenia jej w pojemnik i będzie zbierał selektywnie odpady – wyjaśnia Anna Kulik, Dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej i Ochrony – Jednak nie będzie on już samodzielnie zawierał umowy z firmą, która zajmie się wywozem odpadków z jego posesji.
Bowiem zrobi to za niego gmina - Właściciel nieruchomości, będzie wypełniał deklarację, której wzór określi najpierw gmina (na sesji grudniowej – przyp. red.). Potem taką deklarację należy złożyć i cyklicznie odprowadzać do gminy opłaty za wywóz odpadków – wyjaśnia dyrektor Kulik.
Przypominamy, iż nasze Miasto, na dzień dzisiejszy, optuje za określeniem stawki opłaty za wywóz śmieci z naszych domostw, od ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość, a częstotliwość tej opłaty ma być rozliczana co miesiąc.
Właściciele domów jednorodzinnych muszą także pamiętać o tym, że nowa ustawa, nie rozwiązuje z dniem 1 lipca 2013 zawartych przez wszystkich odbierających odpady z właścicielem nieruchomości umów. Osoby, które maja zawarte umowy z firmami na odbiór odpadów na czas dłuższy niż do 1 lipca 2013 r muszą ją rozwiązać w określonym w umowie terminie osobiście.
Budynki wielorodzinne
Tu nie powinno się zmienić praktycznie nic - Zarządcy nieruchomości, czy spółdzielnia nadal będą na terenie nieruchomości musieli zachować czystość i porządek, wyposażyć nieruchomość w obudowę i zgodnie z prawem budowlanym w pojemniki na odpady – wyjaśnia Anna Kulik – Administrator tych budynków, będzie najpierw zbierał deklaracje od wszystkich mieszkańców, potem wypełni jedną, którą złoży w gminie.
Do administratora budynków wielorodzinnych będzie również należał obowiązek zbierania od mieszkańców opłat za odbiór śmieci i oddawania tej należności do gminy.
Przedsiębiorcy
Tu szykuje się mała rewolucja. Bowiem do tej pory przedsiębiorcy uzyskiwali zezwolenie od Prezydenta Miasta na odbieranie odpadów komunalnych - Od 1 stycznia 2012 roku to zezwolenie nie będzie już obowiązywało – mówi Anna Kulik. - Wchodzi natomiast nowość jaką jest rejestr.
Firmy, które chcą prowadzić działalność mają obowiązek wpisać się do rejestru, który działa już na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Elblągu. Ci którzy takie zezwolenia wcześniej posiadali muszą się wpisać do rejestru do końca tego roku.
Przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają prowadzić działalność gospodarczą wpisują się już do rejestru, zgodnie z ustawą wypisując wniosek.
Budynki komunalne
Tutaj niewiele się zmieni. - Do tej pory pobieramy stawkę za śmieci od osoby - wyjaśnia Agnieszka Kozoń, dyrektor elbląskiego ZBK. – I również zbieramy oświadczenia odnośnie zamieszkiwania. Rewolucji więc nie będzie – mówi.
Po uchwaleniu przez gminę wzoru deklaracji każdy mieszkaniec budynku komunalnego również będzie ją musiał wypełnić, aby ZBK miał jasność tego ile w danym lokalu osób zamieszkuje.
Czy Miasto może ścigać osoby, które postępować będą wbrew nowej ustawie? – Wszelkie nieprawidłowości, jak np. nielegalne wyrzucanie odpadów, wystawianie gruzu, czy starych, zdezolowanych sprzętów będzie karane - wyjaśnia Anna Kulik. - Ściganiem i egzekwowaniem kar zajmować się będzie, tak jak dotychczas, Straż Miejska.
skoro nic praktycznie sie nie zmieni to dlaczego z dotychczasowych 7-8 zł za miesiąc mam nagle płacic 18-20 zł - proszę o wyjaśnienie mi tego zawiłego tematu. Mało tego miasto ma zbierac kasę wg deklaracji - a połowa ludzi nie płaci czynszu czyli mamy kolejnego rekina, który chce kasę - np od Wspólnoty mojej a Wspólnota to niby skąd ma wziąć kasę jak ludzie nie płaca na bieżąco. A może by tak Ratusz sam zaczął zbierać kaskę - co!!!! Tak jak podatek - bazę ludzi zamieszukjących w budynkach mają - to po ch.....j jakieś deklaracje - oszustawa.A wystawiać comiesięczne obciążenia - jak z podatkiem od nieruchomości i śćiągać kaskę - to zobacza ile siągną a z iloma będą latac po sądach. Uważam,że powinniśmy ostro zaprotestować przeciwko temu!!!! Miasto znowu sięga po kasę pewną od mieszkańców cdn
W przypadku, gdy drastycznie podskoczą opłaty za wywóz śmieci, przestaję segregować śmieci. Jest to dodatkowa robota dla mnie, wygospodarowanie dodatkowego miejsca na składowanie itp. Rekompensatą jest aktuslnie w miarę niska cena.
t- chyba nic ci to nie da, bo nowa ustawa mowi wyraznie - mniej za wywoz zaplaca ci, co segreguja smieci, a wiecej- ci, co nie robia selektywnej zbiorki. przypuscmy, ze w grudniu rada ustanowi ze za wywoz smieci bedziemy placic 16 zl od osoby zamieszkujacej dane pomieszczenie. ale to nie wszystko. Dla tych, ktorzy nie segreguja smieci jest "kara" - podwyzszenie tej kwoty nawet dwukrotnie. gminy przyjmują różnie - od 50 do nawet 100 procent oplaty od tej, ktora przyjma radni. ja bym wolala ne placic ponad 30 zl za wywoz smieci, bo mi sie ich nie chcialo posegregowac ( i to od osoby!)
Nowa ustawa i tak nic nie zmieni.W lokalach mieszka więcej ludzi niz podaja w oświadczeniach.Ciekawe kto rozwiąże ten problem.Ludzie mentalnie nie są przygotowani na segregację odpadów .Potrzeba lat na zmianę lub ostrych rygorów finansowych dla tych którzy sie nie podporządkują .
a jeśli miasto chce kasę ściągać od mieszkańców nie swoimi łapami - to może niech miasto zacznie płacić do administracji, zarządców lub innych podmiotów kasę za inkaso z tej opłaty - to może miasto wreszcie zacznie myśleć. Jak to np. moja Wspólnota ma płacić za ściaganie podatku od mieszkańców??? Uważam, że to kwalifikuje się do zaskarżenia do Wojewody jak będa probowali podjąć taką uchwałę w Radzie. Apeluję do Radnych elbląskich - zanim podejmiecie taką uchwałę radzę zapytać Prezia - jak ma wyglądac ściąganie opłaty za wywóz smieci w budynkach wielorodzinnych???? Napewno nie wystawianie łączne dla wspólnoty lub spółdzileni opłaty- MIASTO MA ŚCIĄGAĆ SAMO TAKĄ OPŁATĘ JAK USTALI - SWOIMI ŁAPAMI PRZEZ SWOICH URZĘDASÓW!!!!!! WON - OD PIENIĘDZY WSPÓLNOT I SPÓŁDZIELNI.
pani dyrektor wprowadza w blad , deklaracje powinien zbierac ten , ktory podatek bedzie zbieral - czyli miasto , miasto tez bedzie go egzekwowac , miasto tez bedzie odpowiadalo za porzadek , a Straz Miejska bedzie scigala i egzekwowala kary od miasta
O la,la pani dyrektor jako wybitny fachowiec departamentu gospodarki komunalnej "błysnęła wiedza" z zakresu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r."O odpadach", że o uprawnieniach do "egzekucji kar" przez SM nie wspomnę? Jaki pan, taki kram jak widzę! Mam nadzieję,że dobrze poni dyrektor tańczy?
Straż Miejska ma uprawnienia egzekucyjne?
Niech ZBK wzorem Spółdzielni mieszkaniowych ZABUDUJE miejsca składowania śmieci na dodatek zamknie dostęp obcym nie zamieszkałym.Gorszy bajzel jak na zdjęciu to przy budynkach ZBK bo tu mają pojemniki do segregacji śmieci .KOSZMAR rok 2012 a slamsy.
A co z wolnym rynkiem?Dlaczego ja nie mam prawa wyboru?