Na dobre w Elblągu ruszyła kampania informacyjna dotycząca wdrożenia nowej "ustawy śmieciowej". Zaczyna się cykl, w którym Miasto zaczyna informować o rewolucjach, jakie wprowadza nowa ustawa, która będzie nas obowiązywać już od lipca 2013 roku.
W tej chwili, nowa ustawa kumuluje całą odpowiedzialność za odbiór odpadów od właścicieli nieruchomości na gminę. Po jej wejściu nie zmieni się tylko i wyłącznie to, że właściciel danej nieruchomości (wielo bądź jednorodzinnej) nadal będzie miał obowiązek wyposażenia jej w pojemnik i będzie zbierał selektywnie odpady. W przypadku nieruchomości wielorodzinnej będzie to spółdzielnia mieszkaniowa lub administrator budynków, a w przpadku budynków jednorodzinnych - osoba prywatna. Istotna zmiana polega na tym, że to gmina wybierze firmę odbierającą odpady i dostarczy je do zakładu utylizacji wskazanego w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami. W naszym rejonie tym zakładem jest nasze ZUO.
- Ustawa mówi, że są cztery sposoby obliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami. Pierwsza z nich zależy od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, druga - zależy od ilości zużytej wody na danej nieruchomości, trzecia - od powierzchni lokalu mieszkalnego - wyjaśniała na dzisiejszej konferencji prasowej Anna Kulik, Dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej i Ochrony. - Ostatnia metoda to przyjęcie jednej stawki od gospodarstwa domowego.
Uchwały staną na najbliższych sesjach
Od czerwca 2012 roku Zarządzeniem Prezydenta został powołany zespół, który opracowuje wszelkie dokumenty i procedury, które pozwolą wdrożyć tę ustawę od 1 lipca 2013 roku - Na najbliższe sesje: listopadową i grudniową trafi już szereg uchwał - informował wiceprezydent Tomasz Lewandowski. - Na listopadową trafią trzy projekty uchwał; dwie fakultatywne i jeden projekt który gmina ma obowiązek uchwalić, w sprawie podziału miasta na sektory. Pokrótce powiem, że jest to pięć sektorów, które równe są z obwodami do głosowania - mówił Tomasz lewandowski.
Kolejny projekt uchwały poddany pod głosowanie na listopadowej sesji Rady miejskiej dotyczyć będzie ustalenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną od właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. - Czyli, mówiąc prościej, określi co będziemy odbierali i za co uiszczali opłatę - wyjaśniał wiceprezydent Lewandowski.
Trzeci projekt uchwały, który stanie na listopadowej sesji, będzie projektem fakultatywnym, w którym gmina wymienia te podmioty, które będą również odpowiedzialne za odbiór i zagospodarowanie odpadów, czyli szpitale, sklepy, restauracje, obiekty kulturalne czy sportowe. - Bowiem one same będą musiały podpisać taką umowę, i będą odpowiedzialne, za zagospodarowanie wytwarzanych odpadów - podkreślał wiceprezydent.
Na sesję grudniową trafią trzy pozostałe uchwały: określającą wzór deklaracji, w sprawie częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za zagospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wybranie metody opłaty za odbiór tych odpadów.
Zespół, który w czerwcu powołał Prezydent, rekomenduje Radzie Miejskiej, aby opłatę naliczać od mieszkańca. - Dlatego optujemy za takim projektem uchwały - mówi Lewandowski - Jest to najlepsza opcja wyboru, bo najbardziej sprawdzalna i możliwa do weryfikacji.
Opłata za odbiór odpadów jeszcze nieznana
Na dzisiejszej konferencji przedstawiciele elbląskiego Ratusza nie chcieli mówić, jak opłata za odbiór odpadów zostanie przyjęta na terenie naszej gminy. - Na razie wnikliwie analizujemy wszelkie koszty, gdyż wpływy z opłaty muszą zrekompensować koszty obsługi systemu - padła tylko odpowiedź. Wysokość tej opłaty mieszkańcy Elbląga poznają w połowie grudnia.
Wiemy, natomiast, że jednym z pierwszych miast, które ustaliło już stawkę opłaty za odbiór odpadów, jest Łódź. Uchwałą Rady Miasta Łódź opłata naliczana jest od mieszkańca i wynosi 18,36, -
Na chwilę obecną wiemy, że częstotliwość i tryb uiszczania takiej opłaty, może być miesięczny lub kwartalny. Za którą z nich optują przedstawiciele elbląskiego Ratusza? - Jesteśmy bardziej za wprowadzenie opłaty miesięcznej, żeby należność za cały kwartał nie kumulowała się - mówi Skarbnik Miasta, Rozalia Grynis.
Rada musi też uchwalić stawki opłat dla mieszkańców którzy sukcesywnie segregują śmieci. Będą one wtedy niższe niż stawki ustalone dla osób, które segregacji odpadów nie prowadzą. Różnica tych opłat na chwilę obecną może się wahać w granicach między 50 a nawet 100 procent opłaty przyjętej przez gminę za odbiór naszych odpadów. Warto więc zacząć segregować śmieci.
Włączając się w kampanie informacyjną, już jutro przedstawimy naszym czytelnikom, jakich dokładnie zmian mogą spodziewać się mieszkańcy zajmujący zarówno nieruchomości jedno jak i wielorodzinne, osoby posiadające zakwaterowanie w budynkach komunalnych i jakich zmian w zakresie nowej ustawy śmieciowej mogą się spodziewać elbląscy przedsiębiorcy.
czyli jak mieszkam sama to mogę płacić od powierzchni mieszkania ? TO JEST SKANDAL !!!! Poczekam do wyborów !
. każda podwyżka cen pokazuje drogę dla śmieci ,rowy,lasy, rzeki i działki nieużyteczne
Jak wszystko co wymyślił odmóżdżony sejm.Mieszkam w wieżowcu na zawadzie, gdzie mam ustawić pojemniki na selekcjowane odpady? Kto to będzie kontrolował? Zatrudnimy nowych urzędasów po znajomości? (Chyba tylko tancerze zostali)
niech podniosa bede wywozil do lasu !!!!!!!!!!!!!!!!! albo nawaczykowi pod dom
Ten facet z foto czego się nie dotknie to s...przy. Mamy Już drogie ciepło, drogie bilety komunikacji to teraz jeszcze drogie śmieci. Ciekawe jak ocenią to elblążanie w referendum.Ja się domyślam.
~ elblazanin, ~ bezrobotny - jakie yntelygentne jesteśta, możeta wywozić nawet do Chin, a i tak bedzieta płacili niezależnie od tego, czy wyrzucacie, czy nie.
flipcharty, laptoki dla każdego, prezentacje i inne jajca - i co? piany nabite ja ch...j a dalej nic nie wiemy, gmina ma zbierac kase - to niech stawia i sprzata kolo pojemnikow, niech zbiera kase przez swoich urzedasow - a niech nie zwala znowu wszystkiego na tych co robia to i teraz. Chcecie brac kase - to se to organizujcie.
Ci Radni chyba powariowali przez te swoje wysokie pensje bo ich coraz to nowe pomysły rujnują mieszkańców Elbląga !!! Czy w ogóle oni znają słowo obniżka cen bo chyba wypadło im z ich i tak mało rozwiniętego słownika słów!! Słychać tylko podwyżki ,podwyżki nic więcej:( Jak by w mieście nie było ważniejszych problemów !!! Śmieciami trzeba się zajmować
Czy czeka nas kolejna nowoczesna podwyżka ?
Jak głosowaliście w wyborach to macie, PO samo sobie władzy nie wzięło to wasi przedstawiciele, a więc to wy zafundowaliście sobie podwyżki. Płacić będziecie nawet za to, że deszcz pada a to nie koniec kochani, nie koniec !