W maju 2011 roku został opracowany i wdrożony do realizacji „Kompleksowy Program Naprawczy dla mieszkańców bloku przy ul. Łęczyckiej 26 na lata 2011-2013”. Warto przypominać o tym programie, który zwrócił uwagę na mieszkańców wspomnianego bloku i zmierzył się z ich problemami.
Wczorajszy wieczór, 8 listopada, był okazją do podsumowania dotychczasowych efektów współpracy między członkami Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Rady Miejskiej w Elblągu, przedstawicielami jednostek miejskich i mieszkańców budynku przy ul. Łęczyckiej.
- Celem przyjętego programu była aktywizacja mieszkańców polegająca na poprawie swojego otoczenia oraz własnych warunków bytowych i bezpieczeństwa – wyjaśniała wczoraj Maria Kosecka, przewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych. – Z ogromną radością mogę powiedzieć, że ten cel został osiągnięty.
I jak podkreśla Maria Kosecka przy tworzeniu programu, członkowie Komisji słuchali głosów ze wszystkich stron; samych mieszkańców Łęczyckiej, a także organizacji pozarządowych, które pierwsze wskazały na pilną poprawę warunków życia w tym bloku. - Mimo początkowych trudności, z czasem aktywność mieszkańców hotelowca przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – opowiada Maria Kosecka. - Trudno oczekiwać zmiany postaw mieszkańców z dnia na dzień. Trudno również narzucić im jakieś rozwiązania, czy sposoby zachowań, bo tu efekt mógł być odwrotny od założonego. W programie naprawczym postawiliśmy się na budowanie relacji, zdobywanie zaufania, pokazywanie pozytywnych przykładów i alternatywnych rozwiązań, a to wiąże się z czasem – podkreślała radna Kosecka.
Co zrealizowano w ramach powyższego programu? Mieszkańcy w trakcie odpracowywania zadłużeń czynszowych, odremontowali parter i II piętro kondygnacji klatki schodowej w bloku, a panie dbały o jej czystość po remoncie. Wraz z mieszkańcami utworzono również ogródek dziecięcy i mini siłownię. Sponsorzy i Zarząd Budynków Komunalnych dostarczyli do realizacji powyższych zadań materiały budowlane, a mieszkańcy wykonali całą pracę. - Część lokatorów podjęła działania w ramach Kompleksowego Programu Naprawczego skierowanego do zadłużonych użytkowników lokali mieszkalnych poprzez oddłużanie i odpracowywanie swoich zobowiązań w stosunku do ZBK - informowała Agnieszka Kozoń, dyrektor Zarządu Budynku Komunalnych w Elblągu. - W tej chwili pracuje jedenaście osób, a ostatnio zgłosiło się jeszcze siedem. Dzięki ich zaangażowaniu odpracowano 33 tys. zł zadłużenia, które ciąży na budynku.
Młodzież z ul. Łęczyckiej czynnie uczestniczy także w zajęciach popołudniowych w szkole tańca i klubie sportowym Olimpia 2004, jako wolontariusze opiekują się również zwierzętami w elbląskim schronisku. Dla uczniów mających trudności w nauce organizowane były korepetycje - Dzięki wspólnej pracy powoli zmieniamy tę dotychczasową rzeczywistość i negatywną opinię o tym osiedlu, która jest krzywdząca dla wielu ludzi zamieszkałych hotelowiec – mówiła wczoraj Maria Kosecka. - Mieszkańcy wykonali tu kawałek ciężkiej pracy i wielu z nich to bardzo wartościowi ludzie – podkreślała radna.
Młodzież ujawnia swoje artystyczne talenty
Wczorajszy wieczór był również okazją do wręczenia nagród młodym artystom, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym „Bezpieczny dom – bezpieczne osiedle” - Dzieci i młodzież z bloku przy ul. Łęczyckiej przedstawiły w nim swoją wizję bezpiecznego miejsca zamieszkania, swojego domu i najbliższego otoczenia – wyjaśniała wczoraj Mirosława Mariańska, z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu. – Wykonano cztery rysunki i dwie przepiękne makiety osiedla, dbając o każdy szczegół i detal wykonania.
Do konkursu zgłosiło się jedenaścioro dzieci, w wieku od 3 do 17 lat. Nagrodami były talony na zakupy w wysokości 150, 100 i 50 zł i nagrody upominkowe dla wszystkich, za chęć udziału w konkursie – Cieszy mnie edukacyjny wymiar naszej współpracy – podkreślała wczoraj członkini Komisji Bezpieczeństwa, Agnieszka Kondraczuk. – Przyniosą one efekt w przyszłości – zdrowy rozwój naszych dzieci. To one bowiem będą trzonem społeczeństwa.
Jakie są cele wspólnej pracy jednostek i mieszkańców na kolejny rok? – Mamy nadzieję, że powstanie tutaj Młodzieżowy Klub, i będzie on otwarty także dla dzieci i młodzieży z zewnątrz – wyjawiła Maria Kosecka - Chcemy stworzyć miłe miejsce, w którym moglibyśmy organizować popołudniowe spotkania, gdzie będzie można poznać nowych ludzi, miło spędzić czas, rozwinąć swoje pasje lub po prostu zwyczajnie z kimś pogadać – opowiadała radna. - W tej chwili korzystamy bowiem z uprzejmości dyrektora Towarzystwa Przyjaciół Dzieciom, który udostępnia nam swoją świetlicę.
Niesiona pomoc społeczna pomaga przezwyciężyć trudne sytuacje życiowe tym, którzy nie są w stanie sami ich pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Wspiera ich w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka.
Jednak zdrowa pomoc społeczna wymaga również aktywnej reakcji drugiej strony, która z tej pomocy korzysta. Przy ul. Łęczyckiej 26 to założenie sprawdza się w całej rozciągłości.
Cieszę się, że wbrew zgłaszanym zastrzeżeniom przez etetowych malkontentów udaje się realizować ten program. Gratuluję Pani Koseckiej udanego pomysłu i determinacji w działaniu.