Jak podaje wczorajsza „Rzeczpospolita” w wielu miastach ogłoszono ponowne wybory na ławników sądowych. Wśród tych, wyrażających swoje zapotrzebowanie na wyżej wspomnianych fachowców, oprócz Warszawy, Tarnobrzegu, Opola, Katowic, Świdnicy, czy Gliwic, wymienia się także Elbląg. My postanowiliśmy dowiedzieć się, czy w naszym mieście rzeczywiście panuje deficyt na ławników. I co trzeba zrobić, aby takim ławnikiem zostać?
Czy każdy może zostać ławnikiem? Nie trzeba mieć w zasadzie co do tego wyjątkowych predyspozycji - ławnikiem może być wybrany ten, kto posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, posiada co najmniej wykształcenie średnie, ukończył 30 lat, ale nie przekroczył 70. Wymagana jest jednak znajomość prawa pracy, w niektórych przypadkach, także - prawa karnego.
Na ławników nie mogą natomiast zgłaszać się osoby bezrobotne, zatrudnione w sądach i prokuraturze, funkcjonariusze Policji, duchowni, żołnierze w czynnej służbie oraz radni.
Problemy ze znalezieniem ławników są widoczne w dużych miastach, gdzie wysokość rekompensaty dla ławnika jest mało konkurencyjna wobec zarobków dziennych. Bowiem ławnicy otrzymują obecnie rekompensatę w wysokości 60,76 zł brutto, ale za dzień pobytu w sądzie nie pobierają wynagrodzenia w pracy.
Za co konkretnie otrzymuje się te pieniądze? Do obowiązków ławnika należy udział w rozprawie lub posiedzeniu, które zazwyczaj trwają od godz. 9.00 do 16.00, a także uczestnictwo w naradzie nad wyrokiem, sporządzenie uzasadnienia lub uczestnictwo w posiedzeniu rady ławniczej.
W zeszłym roku, wybory na ławników w Elblągu nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dlatego wtedy, podjęto decyzję o przeprowadzeniu dodatkowych wyborów uzupełniających ławników na kadencję 2012-2015 - Ostatnie takie wybory w Elblągu, odbywały się na przełomie 2011 i 2012 roku – potwierdza rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Elblągu, Anna Kleina.
Istotnie, zgłoszenia kandydatów na ławników na kadencję 2012-2015 przyjmowane były do dnia 30 grudnia 2011. Czy rzeczywiście teraz, spodziewać się możemy kolejnych? - W Elblągu nie będą się odbywały wybory uzupełniające ławników - mówi Anna Kleina. - Nie było kolejnego "zapotrzebowania" ze strony Prezesa Sądu Okręgowego.
Obecny skład ławników, zasiadać więc będzie w sądowych ławach przez 4 lata. Kolejne wybory czekają nas w 2015 roku.
A w kalendarzu prezydenta na dziś napisane jest - 15:00 Delegacja do Compiegne - czy to oznacza, że wyjechał do Francji???
Jak dla mnie artykuł bez sensu Czy brakuje..? nie brakuje....
Ławników czy ławników??? Przewga ławników to stare babcie i dziadkowie ze swoimi starodawnymi tradycjami na podstawie, których zapada wyrok. Z regóły maja swoje staroświeckie poglądy na nowoczesne życie. Jak dla mnie to powinni ławników wypierniczyć na pośredniak.
Za dzień jako ławnik 60,76 zł brutto ? I do tego jeszcze takie wymagania ? Nie dziwię się, że jest deficyt. A najlepsze jest stwierdzenie: "...Na ławników nie mogą natomiast zgłaszać się osoby bezrobotne..." - to mnie już całkiem rozwaliło. Dla bezrobotnego to i tyle by się przydało, ale dla kogoś kto ma normalną pracę na etacie, to się po prostu nie opłaca, bo w robocie zarobi więcej bądź równowartość (bez dodatkowego zwalniania się z pracy na posiedzenia ławnicze. Do tego za dzień spędzony na rozprawie nie dostają wynagrodzenia. Zdzierstwo... i to w bogatej instytucji, jaką jest sąd. Niech się wypchają tymi 60 złotymi. Przy kopaniu rowów idzie zarobić więcej. Niektórzy to mają tyle na godzinę, więc pewnie po przeczytaniu tego artykułu by się obrazili....
nie rozumię sensu zamieszczania tego artykułu , przecież jezeli dobrze zrozumiałem nie ma w Elblagu choćby jednego wakatu dla ławnika.Czy już nie ma rzeczywiście tematów do info???????????
Oj Stefan,Stefan, .Proponowała bym ci zgłosić się do redakcji na pewno będziesz materiałem na poczytny temat!!!!!
Stefan - proponuję zapoznać się z odmianą czasownika ROZUMIEĆ. Dla ułatwienia http://pl.bab.la/koniugacja/polski/rozumie%C4%87