Sobota, 28.12.2024, Imieniny: Emma, Antoni, Teofila
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zobacz, jakie wykształcenie i doświadczenie mają członkowie Rad Nadzorczych spółek miejskich

18.07.2012, 13:00:40 Rozmiar tekstu: A A A
Zobacz, jakie wykształcenie i doświadczenie mają członkowie Rad Nadzorczych spółek miejskich

W czerwcu pisaliśmy o zmianach, jakie nastąpiły w Radach Nadzorczych spółek miejskich. Po uzyskaniu informacji, kto obecnie wchodzi w ich skład, postanowiliśmy dodatkowo dowiedzieć się, jakie wykształcenie oraz doświadczenie posiadają osoby zasiadające w radach.

Przypomnijmy, że w Elbląskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, na kadencję 2012-2014, dotychczasową przewodniczącą Jadwigę Henrykę Wawer zastąpił Bogdan Włodarczyk, który posiada wykształcenie wyższe rolnicze, doktorat nauk ekonomicznych oraz egzamin MSP (egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek organizowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa). Jest finansistą, a od kilkunastu lat był na stanowiskach dyrektora oddziału i regionu dużego banku o zasięgu ogólnopolskim.

Wieloletnim doświadczeniem na stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwie i sektorze samorządowym oraz pracą w radach nadzorczych innych spółek może poszczycić się Franciszek Szyszka, który został członkiem RN EPEC'u. Posiada on wykształcenie wyższe techniczne oraz egzamin MSP.

Natomiast Anita Paczkowska, która również została członkiem RN tej spółki ma za sobą kilkunastoletnie doświadczenie jako przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą w sektorze finansowym. Ukończyła wyższe studia ekonomiczne oraz zdała egzamin MSP.

Na temat Roberta Pałysa - obecnego sekretarza Rady Nadzorczej EPEC'u oraz Stanisława Szturo - członka RN, nie otrzymaliśmy informacji ani o ich wykształceniu ani  doświadczeniu zawodowym, gdyż są reprezentantami pracowników spółki.

Tramwaje Elbląskie

Tramwaje Elbląskie to spółka, która w tym roku zdecydowała się na zmniejszenie liczby członków RN. Iwona Nawrocka, Tadeusz Henryk Mikulski, Marek Janusz Prochera, Dariusz Jacek Wojciechowski, zostali zastąpieni przez Piotra Gliniewicza oraz Małgorzatę Osadowską. Piotr Gliniewicz, który obecnie pełni funkcję sekretarza,   posiada wyższe wykształcenie prawnicze (ustawowo został zwolniony z egzaminu MSP). Posiada kilkunastoletnią praktykę w zawodzie radcy prawnego oraz doświadczenie w pracy
w radzie nadzorczej innej spółki.

Natomiast Małgorzata Osadowska jest specjalistą ds. audytu i zamówień publicznych w jednej ze spółek komunalnych. Ma wykształcenie wyższe administracyjne oraz egzamin MSP.

Henryk Gawroński, przewodniczący RN tej spółki posiada wyższe wykształcenie ekonomiczne i doktorat nauk ekonomicznych (ustawowo zwolniony z egzaminu MSP). Ma kilkunastoletnie doświadczenie jako wykładowca na uczelniach wyższych i stanowiskach kierowniczych, jak również jako przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą.

Zarząd Komunikacji Miejskiej

Również ZKM dokonał znaczącego zmniejszenia Rady Nadzorczej. Poza wymianą przewodniczącego (z dotychczas pełniącego tę funkcję Edwarda Makowskiego na Iwonę Nawrocką), zasiadło w niej już tylko dwóch członków (Jadwiga Król, Rafał Binko), a nie jak dotychczas czterech (Jadwiga Król, Henryk Miłosz, Katarzyna Nowak, Piotr Włodzimierz Tkaczyk).

Iwona Nawrocka jest wykładowcą na uczelni wyższej oraz urzędnikiem z wieloletnim doświadczeniem (w tym na stanowiskach kierowniczych). Posiada wyższe wykształcenie techniczne oraz doktorat nauk ekonomicznych. Ona również ustawowo została zwolniona z egzaminu MSP.

Jadwiga Król posiada wykształcenie średnie zawodowe i pomyślnie zdała egzamin MSP. Posiada wieloletnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym w przedsiębiorstwie. W poprzedniej kadencji również zasiadała w RN ZKM.

Skład RN zasilił Rafał Binko, który doświadczenie zawodowe zdobył będąc dyrektorem jednego z dużych banków o zasięgu ogólnokrajowym oraz posiada kilkunastoletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych w bankowości. Ukończył studia  wyższe oraz złożył egzamin MSP.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania

Przypomnijmy, że MPO z kolei nie zmieniło ilości członków Rady, wymieniając jednak w całości dotychczasowych reprezentantów. Przewodniczącym został Marek Chądzyński, który posiada wyższe wykształcenie techniczne, egzamin MSP, kilkunastoletnie doświadczenie jako prezes spółdzielni produkcyjno-handlowej oraz jako przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą.

Sekretarz Rady - Andrzej Misztal oraz Walentyna Brudzyńska - jeden z członków RN zostali wybrany przez pracowników spółki. Z tego powodu Biuro Prasowe UM nie było uprawnione do udzielenia nam informacji o wykształceniu oraz doświadczeniu zawodowym tych osób.

Kolejnym członkiem RN MPO jest Waldemar Soroka, który posiada wykształcenie wyższe prawnicze i wieloletnią praktykę w zawodzie adwokata. Został zwolniony z egzaminu MSP i był już członkiem RN MPO.

Jan Kulik, który również jest członkiem Rady tej spółki, po zdobyciu wyższego wykształcenia ekonomicznego (zdał egzamin MSP) przez wiele lat był na stanowiskach kierowniczych (w tym jako prezes zarządu spółki komunalnej).

Zakład Utylizacji Odpadów


W tej spółce przewodniczący, Dariusz Ostrowski, był urzędnikiem i finansistą. Posiada też kilkunastoletnie doświadczenie jako dyrektor oddziałów dużych banków o zasięgu ogólnokrajowym oraz kilkuletnie w pracy, w radzie nadzorczej innej spółki. Posiada wyższe wykształcenie ekonomiczne, studia podyplomowe (bankowość i finanse) oraz egzamin MSP.

Sekretarzem spółki jest obecnie Marcin Szakiewicz, który prowadzi własną działalność i praktykę, jako radca prawny. Ma wyższe wykształcenie prawnicze i ustawowo został zwolniony z egzaminu MSP.

Jarosław Lango - członek RN ZUO posiada wyższe wykształcenie administracyjne i prawnicze, egzamin MSP oraz studia podyplomowe (skarbowość). Ma kilkunastoletnie doświadczenie na kierowniczych stanowiskach urzędniczych.

Zarząd Portu Morskiego Elbląg

Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Zarządu Portu Morskiego Elbląg, w niezmienionym składzie pozostawiło swoją Radę. Zarówno przewodniczący RN - Grzegorz Włodarczyk, jak i sekretarz RN - Michał Dmowski, posiadają wyższe wykształcenie prawnicze, ustawowo zostali zwolnieni z egzaminu MSP oraz posiadają wieloletnią praktykę w zawodzie radcy prawnego.

Natomiast członek RN Piotr Tchórzewski, który jak koledzy z Rady również jest po studiach prawniczych i jak oni został zwolniony z egzaminu MSP, posiada  wieloletnią praktykę w zawodzie adwokata.

Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów


W spójce PDiM również doszło do zmian. Przewodniczącego Antoniego Borowskiego zastąpiła Anna Fedak, posiadająca kilkuletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwie oraz przez kilka lat pracująca w radzie nadzorczej innej spółki. Ma wykształcenie wyższe administracyjne, studia podyplomowe (zarządzanie zasobami ludzkimi) oraz zdała egzamin MSP.

Sekretarzem została Ewa Pietryka, która ukończyła studia administracyjne oraz podyplomowe (prawo pracy, zarządzanie i marketing, fundusze strukturalne) oraz zdała egzamin MSP. Jest urzędnikiem z kilkunastoletnim stażem.

Pracownicy spółki do RN wybrali Grażynę Patysiak w miejsce Grzegorza Wiśniewskiego. Natomiast Antoni Pawłowski, ponownie został wybrany przez załogę.

Do szeregów RN dołączył również Dariusz Urbański (wyższe techniczne, egzamin MSP), który był członkiem zarządu innej spółki oraz posiada kilkunastoletnie doświadczenie kierownicze.

W obecnej kadencji 2012-2014 do Rady Nadzorczej PDiM nie należą już - Wojciech Rudnicki oraz Władysław Banasik.

ELMAN

Mimo iż ELMAN to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w stanie likwidacji, to i tu zaszły duże roszady. Skład osobowy uległ całkowitej zmianie. Przewodniczącego Tadeusza Grodziewicza zastąpił Mariusz Darabasz - doktor nauk ekonomicznych (ustawowo zwolniony z egzaminu MSP), który jest wykładowcą akademickim.

Wiceprzewodniczącym nie jest  już Piotr Lebiecki, lecz Jan Wątroba (wykształcenie wyższe administracyjne, egzamin MSP), który posiada kilkunastoletnie doświadczenie na kierowniczych stanowiskach urzędniczych.

Piotra Czajkowskiego, na stanowisku sekretarza, zastąpił Jerzy Jedynak - urzędnik z doświadczeniem na stanowisku prezesa spółki oraz z kilkunastoletnim - jako przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą. Posiada on wyższe wykształcenie techniczne oraz egzamin MSP.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +14
    ~ Tramwaj wykolejony
    Środa, 18.07

    No to juz po tramwajach w Elblągu. I po komunikacji miejskiej. Nikt nie ma wykształcenia kierunkowe i dlatego pojęcia o komunikacji miejskiej.

  2. 2
    +1
    ~ tolo
    Środa, 18.07

    ...znam gościa osobiście (nie z elbląga), nie ma wykształcenia o kierunku budowlanym a prowadzi z dużym powodzeniem firmę budowlaną. ma gościu głowę na miejscu, a co najlepsze pracownicy firmy (około 60 osób) chwalą go - to jest menadżer...

  3. 3
    +5
    ~ bankomat
    Środa, 18.07

    teraz powinniście zamieścić artykuł o powiązaniach partyjno-towarzyskich nowych członków Rad Nadzorczych w Elblągu. Anita Paczkowska pracowała w Banku Millenium razem z Dariuszem Ostrowskim z Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miejskiego, który oceniał i opiniował kandydatów do Rad Nadzorczych. trudno nazwać tę relację bezstronną

  4. 4
    +4
    ~ Homik
    Środa, 18.07

    to jakiś żart-same prawnicy bo wiedzą jak się wybronic,ale żadnej wiedzy w zakresie pracy.A p. Król ze średnim zawodowym nie doceni żadnego specjalisty z wyższym-jako zagrożenie osobiste,zakład już stratny.Wkoło same swoi,a nie lepsi

  5. 5
    +3
    ~ tom
    Środa, 18.07

    za komuny kupili za jaja i kure

  6. 6
    +5
    ~ Pismak Ogólnopolski
    Środa, 18.07

    @bankomat-info nie zamieścił artykułu o POwiązaniach,układach,łapówkach, znajomością tego czy owego z UM. Bo Jaś Fasoli zarządzi wyrzucenie na bruk z gazetki redaktorze. O możemy pisac my Elblzanie i odprawie ogólnopolskiej bo te lokalne elbląskie sa stronnictw. Jak sie jakis redaktorem wyłamał tu czy w DE to go zaraz sprowadza do porządku :)

  7. 7
    +1
    ~ beta
    Środa, 18.07

    Z tej, co prawda skrótowej siłą rzeczy informacji wynika jednak, że w radach zasiadają osoby o odpowiednim wykształceniu i praktyce zawodowej, za wyjątkiem pani Jadwigi Król, której użyteczność w tym miejscu wydaje się wątpliwa. Natomiast zupełnie inną sprawą są kwalifikacje etyczne i osobowościowe członków rad - w tej materii nie sposób cokolwiek stwierdzić na obecnym etapie. Wg mnie rady nadzorcze, choć wymagane prawnie, są zupełnie niepotrzebne, bo praktyka pokazuje, że nie potrafią niczemu przeciwdziałać, choćby nepotyzmowi w gminnych spółkach. Ale nie przesądzam, ciekawi mnie ogromnie jak poradzi sobie rada nadzorcza EPEC i MPO, gdzie nastąpiły kuriozalne nominacje na stanowiska szefów.

  8. 8
    +7
    ~ googleman
    Środa, 18.07

    "Natomiast Małgorzata Osadowska jest specjalistą ds. audytu i zamówień publicznych w jednej ze spółek komunalnych" -czyż nie w ZKM-ie, praca w jednej firmie związanej z komunikacją miejską i obecność w radzie nadzorczej w drugiej firmie związanej z komunikacją miejską, z czego ta druga firma zależy od tej pierwszej ,bardzo kreatywne.....

  9. 9
    +4
    ~ t
    Środa, 18.07

    "Doświadczenie na stanowiskach kierowniczych". Z własnej obserwacji wiem, że może to być kierownik jednoosobowego zespołu. Aktualnie tak buduje się struktury, szczególnie w bankach. To samo jest z doświadczeniem dyrektorskim w bankach, które zostały rozdrobnione.

  10. 10
    +5
    ~ nie oszukujmy się
    Środa, 18.07

    tzw "nomenklatura" - idę o zakład że 90% to zwykłe nieroby darmozjady i "prawnicy"

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.4146828651428