Piątek, 22.11.2024, Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Każdy poszkodowany ma prawo do auta zastępczego, także osoba prywatna

11.12.2009, 10:27:23 Rozmiar tekstu: A A A
Każdy poszkodowany ma prawo do auta zastępczego, także osoba prywatna

Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała, iż samochód zastępczy należy się każdemu poszkodowanemu. Każdy posiadacz rozbitego w wypadku samochodu, nie tylko przedsiębiorca, ale także i osoba prywatna powinna mieć prawo do auta zastępczego przez cały okres naprawy na koszt towarzystwa, które wystawiło polisę OC sprawcy szkody.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego widząc potrzebę usystematyzowania praktyki ubezpieczycieli w rozpatrywaniu roszczeń o zwrot kosztów z tytułu najmu samochodu zastepczego, zgłoszonych z ubezpieczenia OC sprawcy szkody, wystosował 4 grudnia do zakładów ubezpieczeń rekomendację. Zgodnie z rekomendacją towarzystwa powinny uznawać prawa do wynajmu wszystkich posiadaczy aut rozbitych w wypadku, również osób prywatnych, które mają prawo naprawiać szkody z OC sprawcy.

Osoba prywatna nie musi wskazywać, iż brak auta komplikuje im życie

Dotychczas tylko przedsiębiorcy nie mieli problemów z pokryciem kosztów związanych z wynajmen samochodu zastępczego. Używali oni bowiem auta do pracy, a po jego rozbiciu ponosili oni wymierne straty.

Osoby prywatne już taki problem miały, bowiem aby ubezpieczyciel pokrył koszty za wynajem samochodu zastępczego musieli oni spełnić szereg wymagań. Musieli oni wskazywać że brak auta istotnie komplikuje im życie, a korzystanie z komunikacji publicznej jest zbyt dotkliwe. Komisja Nadzoru Finansowego opierając się na orzeczeniach sądu, uznała, iż takie roszczenie zwrotu kosztów wynajmu auta zastępczego, wiąże się z samym faktem korzystania z rzeczy i nie musi być związane ze szkodą w postaci utraty dochodów.

Ubezpieczyciel pokrywa koszty od dnia szkody, aż do czasu odebrania na[prawionego auta

Nadzór określił, że towarzystwo powinno pokrywać koszty wynajmu od dnia szkody do czasu odebrania naprawionego samochodu z warsztatu. Komisja wskazał, że dotychczas stosowane praktyki, polegające na wyłączeniu okresu oczekiwania na części niezbędne do naprawy są niewłaściwe. Sam fakt oczekiwania na sprowadzenie części zamiennej może być bowiem okolicznością obiektywną, niezależną zarówno od poszkodowanego jak i wykonawcy naprawy.

Nowy pojazd lub wypłata odszkodowania

Jeśli samochód nie nadaje się do naprawy, klient może wynajmować auto na koszt ubezpieczyciela do czasu zakupu nowego, nie dłużej niż do czasu wypłaty odszkodowania.

Nadzór uznał też, że szukając oferty wynajmu, klient nie ma obowiązku szukać najtańszej na rynku oferty. Nie oznacza to jednak, że możemy korzystać z najdroższego operatora w regionie. KNF zastrzegła, że klient nie może się przyczyniać do generowania nadmiernych kosztów i celowo wybierać oferty rażąco odbiegające od cen występujących na rynku, jeśli miałby choć szczątkową informację o ich wysokości.

Bez zmian pozostaje zasada, że wynajmowany pojazd nie może być wyższej klasy niż rozbity. Towarzystwo nie pokrywa też kosztów, które klient i tak by ponosił, np. za parking czy paliwo.

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ wdqas
    Piątek, 11.12

    każdy wie ze ubezpieczalnie to złodzieje bo okradaja nas jesli chodzi o nalezne odszkodowanie.Ja miałam taka sytuacje z ubezpieczalnia interrisk,kiedy to chciałam samochod zastepczy na czas naprawy mojego auto,oczywiscie odmowiono mi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0384249687195