Skradziono Ci kartę płatniczą, a złodziej użył jej i dokonał płatności na znaczną kwotę pieniędzy jeszcze przed zgłoszeniem kradzieży w banku? W takiej sytuacji właściciel karty odpowiada za transakcje tylko do kwoty 150 euro.
Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie z dnia 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych (Dz.U. z 2002 r. nr 169, poz. 1385) posiadacz karty płatniczej, jeżeli zorientuje się, że ją zagubił lub została mu ona skradziona, powinien jak najszybciej zgłosić to wydawcy karty.
– Wydawca karty ma obowiązek przyjmować przez całą dobę zgłoszenia posiadaczy lub użytkowników kart płatniczych o ich utracie lub zniszczeniu – wyjaśnia rzecznik prasowy UOKiK.
Podstawa prawna Art. 22. 1. Wydawca jest obowiązany przyjmować przez całą dobę zgłoszenia posiadaczy lub użytkowników kart płatniczych o utracie lub zniszczeniu karty płatniczej, dokonywane przy wykorzystaniu dostępnych środków komunikowania. Wydawca jest obowiązany do prowadzenia rejestru zgłoszeń utraty lub zniszczenia karty, zawierającego dane o numerze karty, osobie zgłaszającej, okolicznościach, wraz ze wskazaniem daty, godziny i minuty przyjęcia zgłoszenia.
Ponadto w myśl przepisów ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych do czasu zgłoszenia zaginięcia karty bank ponosi odpowiedzialność za transakcje powyżej 150 euro, dokonane przez osobę nieupoważnioną. Odpowiedzialność banku jest uregulowana przepisami, a bank nie ma prawa pobierać za nią dodatkowej opłaty.
Art. 28. 2. ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych - Posiadacza obciążają operacje dokonane z użyciem utraconej karty płatniczej do czasu zgłoszenia wydawcy jej utraty, do kwoty stanowiącej równowartość w złotych 150 euro. Ograniczenie to nie dotyczy operacji, do których doszło z winy posiadacza lub użytkownika, a w szczególności gdy nie dopełnił on obowiązków określonych w art. 16 ust. 1 lub w art. 27 ust. 1. Posiadacza nie obciążają operacje dokonane z użyciem utraconej karty płatniczej, jeżeli ich dokonanie nastąpiło wskutek nienależytego wykonania zobowiązania przez wydawcę lub akceptanta. Postanowienia umowne mniej korzystne dla posiadacza są nieważne.
Prawo chroni więc posiadaczy kart płatniczych w przypadku ich zaginięcia, ale wtedy, gdy od razu zgłosili ten fakt wydawcy karty. Jeżeli zagubienie lub kradzież karty zgłosiliśmy niezwłocznie, zostaniemy obciążeni transakcjami tylko do kwoty 150 euro.
Zatem gdy złodziej dokonał płatności naszą kartą za kwotę np. 500 euro, równowartość 350 euro obciąży bank. Banki próbują ograniczać swoją odpowiedzialność poprzez wprowadzenie do umów niezgodne z prawem zapisów, które np. dają ochronę tylko w przypadku wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.