Dzisiaj (31 marca) weszła w życie nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wprowadzająca uproszczenia w zakładaniu firm, czyli tzw. zasadę jednego okienka. Samozatrudniający, który chce rozpocząć działalność gospodarczą, będzie mógł w urzędzie gminie lub miasta dopełnić większości formalności związanych z wpisem do ewidencji oraz do wszystkich rejestrów. Ponadto przedsiębiorcy będą mogli rejestrować działalność gospodarczą przez internet.
Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzono jednolity formularz zgłoszeniowy EDG-1 dotyczący zakładania firm przez osoby fizyczne.
- Będzie to realizacja zasady "jednego okienka" – przedsiębiorca zamierzający założyć firmę będzie wypełniał tylko jeden wniosek zamiast czterech, a działalność gospodarczą będzie mógł rozpocząć bezpośrednio po złożeniu wniosku – informuje Edyta Wrotek rzecznik Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.
Przedsiębiorca nie będzie musiał już składać odrębnego formularza, aby otrzymać numer REGON, zaktualizować numer NIP, dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych w ZUS lub na kontynuowanie ubezpieczenia w KRUS. Ponadto interesanci na jednym wniosku będą mogli zgłaszać zmiany do ewidencji dotyczące danych, które podane zostały wcześniej.
Rejestracja firmy także przez internet
Przyszły przedsiębiorca będzie mógł osobiście złożyć wniosek w formie papierowej w urzędzie gminy lub miasta. Ponadto będzie mógł przesłać wypełniony formularz listem poleconym, wraz z notarialnie potwierdzonym podpisem. Uzyska on też możliwość przesłania wniosku z bezpiecznym podpisem kwalifikowanym za pośrednictwem internetu. W końcu w formie elektronicznej będą mogły przesłać wniosek również osoby niedysponujące bezpiecznym podpisem kwalifikowanym. W tym przypadku osoby takie zostaną poproszone o stawienie się w urzędzie, w celu sprawdzenia danych zawartych wniosku.
Jak wypełniać wniosek EDG-1
Na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki pod adresem www.mg.gov.pl uruchomiona została zakładka –" jedno okienko". Pod wskazanym adresem zamieszczone są m.in. wzór wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, instrukcja wypełniania wniosku EDG-1 oraz Poradnik dla gmin, w którym znajdują się praktyczne porady na temat trybu składania i rozpatrywania wniosku oraz przekazywania danych z wniosków innym organom.
Pod adresem Ministerstwa Gospodarki pojawiać się też będą najnowsze informacje oraz dokumenty związane z procedurami prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z nowymi przepisami – wskazuje Edyta Wrotek.
Nowelizujące przepisy wprowadziły nowy podział na przedsiębiorców podlegających wpisowi do ewidencji oraz tych, którzy będą wpisywani do rejestru przedsiębiorców.
-Do ewidencji, prowadzonej przez urzędy skarbowe, mają być wpisane osoby fizyczne. Natomiast do rejestru prowadzonego przez sądy rejestrowe, obok podmiotów dotychczas tam wpisywanych - osoby fizyczne, których przychody netto w ostatnich dwóch latach osiągały, po co najmniej 800 tys. euro – wskazuje Edyta Wrotek.
"dopełnić większości formalności" - czyli nie wszystkie? To jakie to "jedno okienko"? Z resztą w daiu podawali, że jak na razie to jest wiekszy bałagan niz był, bo sa jakieś nowe druki, których nawet urzędnicy dokładnie jeszcze nie zdążyli poznać.