Przez pierwszych 6 miesięcy dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią. Jego zapotrzebowanie energetyczne w tym czasie w 100% pokrywa mleko mamy. Ten okres wyłącznego karmienia mlekiem mamy pozwoli zapewnić dziecku optymalny wzrost, doskonały rozwój i zdrowie (pisaliśmy o tym więcej w artykule o korzyściach dotyczących karmienia piersią).
Postępowanie to jest zgodne z międzynarodowymi towarzystwami zajmującymi się zdrowiem dzieci – WHO, AAP oraz ESPGHAN. Wg tego ostatniego – „celem do którego należy dążyć, jest wyłączne karmienie piersią przez około 6 miesięcy.” Wszystkie te instytucje jednoznacznie natomiast określają, iż najkrótszy możliwy do akceptacji czas wyłącznego karmienia piersią to 4 miesiące.
Rozszerzanie diety od 7 miesiąca
Mama nadal powinna karmić piersią 6-8 razy na dobę (w drugim roku życia 3-5 razy). Posiłki uzupełniające nie powinny zastępować karmień z piersi. Korzystnie jest wprowadzać je stopniowo, zaczynając od małych ilości (2-3 łyżeczki). Bardzo ważne jest stymulowanie żucia pokarmu, w związku z tym prawidłowo przygotowany posiłek dla dziecka w wieku 6-8 miesięcy to papka (stopniowo dodając grudki), w 9-11 miesiącu drobno posiekane pokarmy oraz miękkie produkty podawane wprost do rączki dziecka, a powyżej 12 miesiąca produkty z rodzinnego stołu, ewentualnie rozdrobnione. Należy pamiętać, że dziecko karmimy wtedy łyżeczką lub z kubeczka, a nigdy z butelki!
Co podawać?
Pierwsze doświadczenia żywieniowe dziecka będą miały zdecydowanie wpływ na jego preferencje żywieniowe w przyszłości, dlatego warto zapoznawać dziecko od początku z jedzeniem wartościowym. Korzystnie jest rozpocząć od podawania warzyw na 2 tygodnie przed wprowadzeniem owoców.
CODZIENNIE DZIECKO POWINNO OTRZYMYWAĆ:
- warzywa (zupy, przeciery i kawałki do rączki),
- owoce (po 2 tyg.) – przeciery, kawałki do rączki, nie soki!,
- kaszę/kleik (najlepiej jako dodatek do posiłków owocowo-warzywnych).
DODATEK DO ZUP I KASZ:
- mięso gotowane bez wywaru (na początku 10g, w okolicy 1 roku życia 20g),
- tłuszcze: oliwa z oliwek, masło, bezerukowy olej rzepakowy.
NIE KAŻDEGO DNIA – JAKO DODATEK:
- jajko gotowane,
- ryby morskie raz w tygodniu od 7 miesiąca, gotowane, pieczone bądź duszone,
- twarożek, jogurt, kefir od 9 miesiąca,
- pieczywo – biszkopty, sucharki - glutenowe i bezglutenowe od 11 miesiąca.
NIEZALECANE:
- słodycze, napoje, soki,
- żywność przetworzona, konserwowana, barwiona,
- potrawy z dużą ilością tłuszczu, smażone,
- mleko pełne (do końca 12 miesiąca),
- miód (do końca 12 miesiąca, potem można) – obawa przed przetrwalnikami Clostridium botulinum,
- napary ziół.
Monika Kaśkiewicz, położna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny