Dzisiaj katolicy obchodzą uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. To jedno z głównych świąt w Kościele katolickim. Jest to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W niektórych krajach może być obchodzone w inny dzień.
Tradycja Bożego Ciała sięga roku 1246 i wiąże się z widzeniami św. Julianny z Cornillon, przeoryszy konwentu augustianek. Święta Julianna przekazała, że w trakcie objawień Jezus przykazał jej aby dołożyła wszelkich starań w celu ustanowienia święta ku czci Ciała i Krwi. Początkowo uroczystość została wprowadzona tylko lokalnie dla diecezji Liège. W 1252 r. Praktykowano ją już w całej Germanii.
Z objawieniami św. Julianny z Cornillon zetknął się archidiakon Liège Jacques Pantaléon, który już jako papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił dla całego Kościoła Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym święto nie zostało ustanowione. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej po raz pierwszy została wprowadzona w Polsce w 1320 roku, a za uroczystość powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie uznano ją dopiero w 1420 roku.
W Polsce w związku z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, poza uroczystą Mszą Św. odbywa się także procesja ulicami miasta do czterech ołtarzy. Przy każdym ołtarzu odczytywany jest stosowny fragment Ewangelii nawiązujący do tematyki Eucharystycznej. Z Bożym Ciałem ściśle związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która obchodzona jest w piątek po oktawie Bożego Ciała.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy.
W godzinach popołudniowych zamieścimy artykuł oraz obszerną galerię zdjęć z dzisiejszej prcesji.
opr.
Jest tylu grzeszników niech więc maszerują a potem znowu grzeszą!
@Zmyć grzech obłudą szanowny ktoś pod tym nickiem nie pojmuje istoty chrześcijaństwa. Katolicy nie twierdzą że ludzie mają być idealni i nie grzeszyć. Przeciwnie, uważają że człowiek ma naturalne skłonności do grzechu. Powinien dążyć do życia zgodnego z etyką przykazań bożych ale wiadomo że to ideał do którego można się jedynie zbliżyć. Chodzi o to aby grzechy odkupić poprzez ich świadomość, spowiedź, czynny żal i pokutę oraz zadośćuczynienie.
BSP chrzescijanie nie zyja zgodnie z etyka przykazan bozych w kosciele i na pokaz a po wysciu z kosciola i po spowiedzi obrzucaja blotem jak sie da iwszystkich majacych inne zdanie przykladow jest tyle ze wylicznie by zajelo duzo czasu to jest wiara w ktorej liczy sie tylko kasa zeby pasterzom zylo sie coraz lepiej i nie majaca nic z nauki Jezusa
Obowiązkowo będę.
No fakt - im więcej latają na msze tym więcej jadu w sobie. Tylko oceniają, krytykują, zawiść i brak pomocy z ich strony
Czekam na komentarze tych co narzekali ze są drogi zamknięte na bieg Piekarczyka
Bo Jezus zapomniał jak był na Ziemi, przypomniało mu się po 1200 latach.
..