Czwartek, 23.01.2025, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Korzystaj z rachunku bankowego, otrzymuj świadczenia na konto bankowe i bądź bezpieczny

26.05.2021, 11:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Korzystaj z rachunku bankowego, otrzymuj świadczenia na konto bankowe i bądź bezpieczny

Korzystaj z rachunku bankowego, otrzymuj świadczenia na konto i bądź bezpieczny. Na Warmii-mazurach 75,5 % świadczeń z ZUS jest przekazywane na konto.
 

Na Warmii i Mazurach 75,5% świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazywanych jest na rachunki bankowe. Procent ten dotyczy łącznie zarówno emerytur, rent jak i zasiłków. W naszym województwie emeryci i osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy prawie w 75% otrzymują świadczenie na rachunek bankowy. Z kolei w przypadku zasiłków na przelew decyduje się 87% pobierających. Zasiłki chorobowe na konto otrzymuje 79,7% osób, świadczenie rehabilitacyjne – 89,5% , zasiłki macierzyńskie – 93,3%, opiekuńcze - 98,8%, a pogrzebowe – 96,7%. W 93,8% ZUS dokonuje przelewów wypłacając emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne (97,6%), zasiłki i świadczenia przedemerytalne (93,3%). Na wypłatę renty rodzinnej na konto bankowe decyduje się tylko 61% uprawnionych. 
 

Nowi emeryci i renciści częściej decydują się na przelew
 

Nowi emeryci i renciści częściej decydują się na otrzymywanie pieniędzy z ZUS-u bezpośrednio na swoje konto w banku. W przypadku emerytur wskaźnik ten na Warmii i Mazurach wynosi 81,9%        (Oddział ZUS w Elblągu - 84,4%, w Olsztynie – 79,4%), a rent z tytułu niezdolności do pracy 82,2% (Oddział w Elblągu – 87,7 %, w Olsztynie – 76,7 %). Najrzadziej spośród nowych rencistów na przekazywanie środków na rachunek w banku decydują się osoby otrzymujące rentę rodzinną – 72,5% (Elbląg - 71,8%, Olsztyn – 73,2%). Warto zauważyć, że w przypadku rent międzynarodowych (z tytułu niezdolności do pracy lub rodzinnych) – wszystkie wypłaty nowo przyznanych świadczeń dokonywane są przelewem bankowym.


Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo

 

„ Rachunek bankowy jest bezpieczny i wygodny. Osoby starsze powinny wiedzieć, jak wiele możliwości dają nowe technologie. Umiejętność korzystania z internetu, bankowości elektronicznej i usług online ułatwi tym osobom codzienne sprawy, w tym te urzędowe, zakupy, płacenie rachunków czy kontakt z najbliższymi. Seniorzy, którzy już korzystają z internetu, kupują w nim prezenty dla wnuków, robią drobne przelewy czy też zaopatrują się w leki w aptekach internetowych z dostawą do domu. Zmiana postawy osób, które nie korzystają z bankowości elektronicznej, jest szczególnie potrzebna obecnie, podczas epidemii koronawirusa. Wiedza o usługach bankowych i internecie zapewni osobom starszym nie tylko bezpieczeństwo cyfrowe i finansowe, ale również zdrowotne, a młodszym umożliwi sprawniejsze zarządzanie swoimi finansami.”

- mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy w województwie warmińsko-mazurskim



Osoby starsze często czują lęk przed nowymi technologiami. Wolą trzymać pieniądze w domu, do sklepu również chodzą z gotówką. Naraża je to na kradzieże kieszonkowców i ataki oszustów, którzy stosują metodę „na wnuczka” lub „na policjanta”. Jest bezpieczniej, gdy nie trzymamy gotówki w domu. Również nie nosząc gotówki przy sobie, a płacąc w sklepie kartą zmniejszamy ryzyko, że ktoś nam te pieniądze ukradnie – przestrzega Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.


Z policyjnych danych wynika, że każdego roku tysiące starszych osób traci w wyniku różnych przestępstw miliony złotych. Są to jednak tzw. przestępstwa stwierdzone, wprowadzone do systemu i odpowiednio opisane. Rzeczywista skala problemu, a także wartość strat mogą być znacznie wyższe. 


Świadczenie wpłacane przez ZUS na konto bankowe trafia do świadczeniobiorców w terminie i nie trzeba na nie czekać w domu, tak jak na listonosza. Poza tymi korzyściami, płatności elektroniczne są bezpieczniejsze również ze względów zdrowotnych. Eliminują przechodzenie banknotów i monet z rąk do rąk, a więc zmniejszają rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów.
 

„Emerytury, renty i inne świadczenia przelewane na bankowe konto to bezpieczeństwo dla naszych pieniędzy i oszczędności. Ponadto złożenie w ZUS dyspozycji przekazywania bezpośrednio na konto wypłat świadczeń jest gwarancją, że środki trafią na nie szybko i będzie można z nich skorzystać wcześniej niż w przypadku przekazu gotówki przez listonosza”

- dodaje Anna Ilukiewicz
 

Ponadto nie narażamy się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa, bo konto w banku jest chronione hasłem. 

„Osoby, które nie mają konta w żadnym banku, mogą założyć bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy (PRP). Zrobią to w banku, w oddziałach banków zagranicznych, instytucjach kredytowych i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, które prowadzą rachunki płatnicze dla konsumentów”

– dodaje rzeczniczka

 

Dodatkowo dzięki kontu bankowemu, do którego mamy dostęp przez internet, możemy bardziej efektywnie kontrolować poziom naszych wydatków oraz w większości regulować rachunki bez prowizji. Wiele spraw można załatwić bez wychodzenia z domu i w ten sposób można uniknąć osobistego kontaktu z innymi ludźmi, np. podczas odbierania świadczenia lub robienia zakupów.
 

Więcej informacji o świadczeniach z ZUS przelewem oraz zaletach bezgotówkowych form ich otrzymywania znaleźć można na stronie internetowej Zakładu.


Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS  
województwa warmińsko-mazurskiego
 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0753779411316