Elbląskie hospicjum od trzydziestu lat pochyla się nad losem nieuleczalnie chorych, są z nimi i ich rodzinami w tych najtrudniejszych chwilach. Nic dziwnego, że jubileusz wyjątkowej instytucji świętowano podczas niezwykłego koncernu "Głosy dla hospicjum". Zobacz naszą fotorelację z tego wydarzenia.
Co roku na całym świecie odbywają się koncerty „Głosy dla hospicjum” (Voices for Hospices). Wspólnym przesłaniem tej międzynarodowej akcji jest solidarność z ludźmi umierającymi i ich rodzinami. Koncert w Elblągu był wyjątkowy, bo zorganizowany z okazji jubileuszu Hospicjum Elbląskiego im. Aleksandry Gabrysiak. Od 30 lat w Elblągu chorzy są obejmowani opieką paliatywną. 25 lat temu w naszym mieście powstało hospicjum stacjonarne.
Zwykle, gdy obchodzony jest jubileusz, chwali się jubilatów i dziękuje im za lata pracy. Dzisiaj chciałabym zmienić tę formułę. To my jako jubilat chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu. Gdybyśmy nie mieli tylu wspierających nas ludzi, nie byłoby tego jubileuszu. Pamiętamy o tym, doceniamy to
- mówiła podczas uroczystości Wiesława Pokropska, dyrektor hospicjum.
Nie ma jednak wątpliwości, że życzenia i podziękowania należą się przede wszystkim Hospicjum Elbląskim im. Aleksandry Gabrysiak, które od lat wykonuje niezwykle ciężką pracę, pochyla się nad pacjentem w najtrudniejszym momencie i niesie im ulgę, w cierpieniu. Podkreślali to goście, którzy świętowali jubileusz wspólnie z hospicjum.
Początki były skromne. W 1988 roku pierwsi pacjenci zostali przyjęci pod skrzydła wolontaryjnych zespołów hospicyjnych. - Nasza praca była wtedy całkowicie wolontaryjna, opiekując się naszymi chorymi, widzieliśmy trudne warunki bytowe i finansowe, jak również niedoskonałości opieki szpitalnej nad umierającymi - wspominała jakiś czas temu dyrektor ośrodka. - Stąd też zrodziła się idea powstania domu hospicyjnego. W grudniu 1989 roku ks. biskup Edmund Piszcz zezwolił na budowę hospicjum stacjonarnego. Władze miasta przekazały na ten cel dwa budynki przy ul. Kopernika 26 i 28. 21 lutego 1993 roku po zakończeniu prac adaptacyjnych, hospicjum zostało oddane do użytku. Później hospicjum przeniosło się do większego budynku przy ul. Toruńskiej, gdzie funkcjonuje do dziś. W planach ma jednak rozbudowę tego miejsca, aby nieść pomoc jeszcze większej liczbie osób.
Koncert "Głosy dla hospicjum" odbył się w sobotę (15 grudnia) na sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Na scenie pojawił się kwintet Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i zespół Szalone MDK. Wspólnie wykonali najpiękniejsze polskie kolędy takich jak "Pójdźmy wszyscy do stajenki" czy "Przybieżeli do Betlejem". W programie muzycznego wydarzenia znalazły się kompozycje Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Antonio Vivaldiego czy Vittorio Montiego. Niezwykła muzyczna wiązanka dla niezwykłego jubilata.
A dlaczego nie było na tym Jubileuszu przewodniczącego Rady Miejskiej?
ciekawe, kto ze zgromadzonych przekazuje 1% na elbląskie hospicjum.
Ja byłam i 1 procent przekierowuje na hospicjum elblaskie.