W związku z trwającym okresem grzewczym Straż Miejska przypomina wszystkim mieszkańcom, że obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych.
Aby zapobiegać negatywnym oddziaływaniom wszechobecnego smogu na nasze zdrowie i środowisko, na terenie miasta Elbląga zintensyfikowane zostały działania kontrolne w ramach „patroli antysmogowych” prowadzonych przez strażników miejskich.
Kilka ważnych informacji dla mieszkańców:
Podstawy prawne do przeprowadzania kontroli – art. 379 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku – Prawo ochrony środowiska – upoważnienie Prezydenta Miasta.
Uprawnienia patrolu antysmogowego:
- wstęp wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godz. 6.00 – 22.00 na pozostały teren,
- przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych,
- żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalania stanu faktycznego,
- żądania okazania dokumentów i udostępniania wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.
Patrol podejmując działania kontrolne może:
- wejść do kotłowni i sprawdzić czy nie ma w niej śmieci przygotowanych do spalania,
- zajrzeć do pieca i zweryfikować, czy nie są w nim spalane śmieci,
- sprawdzić, czy śmieci przekazywane są odpowiednim służbom,
- wykonać dokumentację fotograficzną.
Obowiązki kontrolowanego:
- kontrolowana osoba fizyczna lub prowadząca działalność gospodarczą obowiązana jest umożliwić przeprowadzenie kontroli,
- złożyć niezbędne wyjaśnienia w przypadku stwierdzenia naruszenia prawa.
Sankcje karne:
- spalanie odpadów jest wykroczeniem określonym w art. 191 Ustawy o odpadach, i zagrożone jest karą grzywny do 5 000 zł. W przypadku wdrożenia postępowania mandatowego może być nałożony mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł.
- udaremnianie lub utrudnianie kontroli jest przestępstwem z art. 225 Kodeksu Karnego i zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. W takim przypadku postępowanie prowadzi policja lub prokuratura.
Przyjmowanie zgłoszeń:
- Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu – całodobowo 7 dni w tygodniu, tel. 55 239-30-40,
- Straż Miejska w Elblągu – od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 21.00, tel. alarmowy 986, 55 239-30-34. Patrol antysmogowy wykonuje kontrole w godz. 6.00 – 21.00.
Uzgodnienia z Policją:
- w każdym przypadku odmowy poddania się kontroli, Komenda Miejska Policji w Elblągu podejmie czynności sprawdzające,
- planowane wspólne patrole policjantów ze strażnikami miejskimi w zależności od potrzeb,
- po godzinie 22.00 czynności kontrolne podejmowane będą przez policję,
- koordynatorem działań kontrolnych patroli antysmogowych jest Straż Miejska w Elblągu.
Od początku sezonu grzewczego strażnicy miejscy przeprowadzili 86 interwencji dotyczących spalania odpadów i wystawili 17 mandatów karnych za to wykroczenie.
Karolina Wiercińska
Nie może być SM zaczęła pracować do 21.00? Ale jest jedno ale, od poniedziałku do piątku. I my mamy być bezpieczni? A co w soboty i niedziele nie łaska?
Niech się przejadą na Łokietka. Całe Bielany to syf.
Ludzie palą byle czym z dobrobytu więc sypać im mandaty po 5000 tys a jak nie zapłacą to do więzienia. W celi jest ciepło. Opresyjne państwo tylko to potrafi. Nawet z gospodarką odpadami nie jest wstanie sobie poradzić. Banalnie prosty temat wystarczy przekroczyć granicę i zobaczyć jak radzą sobie Niemcy Norwegowie czy Irlandczycy. Nie znajdziecie plastikowej butelki bo za każdą oddana w sklepie można zrobić zakupy. Proste jak budowa cena tam działa u nas nie. Bezmuzgi do wymiany natychmiast.
Panie Rembelski kampania wyborcza się skończyła i jakoś pan nie błyszczał. Daj już pan spokój że swoimi mądrościami.
Z niecierpliwością czekam na kontrolę na osiedlu Warszawskie Przedmieście. Wieczorem tragedia, smród wdziera się do mieszkań. A może warto byłoby powalczyć nie o wymianę pieców za dopłatą a podłączenie do sieci miejskiej. Sieć przebiega stosunkowo blisko osiedla. Myślę ,że warto. I wszyscy bedą zadowoleni- nie będzie smrodu, epec zyska nowych klientow i co zatem idzie większe dochody . Pod rozwagę nowym władzom.
Każdy mieszkaniec , który posiada CO na opał stały musi mieć co najmniej wyższe wykształcenie techniczne .
Wieść niesie, że pracownicy naszych fabryk meblowych sprzedają odpady meblowe na opał. Dużo osób z tego korzysta i nas wszystkich truje. Nie ma na nich mocnych?
Proszę patrol na Bartniczą sąsiedztwo byłej najlepszej radnej Elbląga
Straż Miejska w sobotę i w niedziele ma szabas ,więc w tych dniach będzie można spalać odpady , Co to są odpady , jest to określenie nieodpowiednie . Mój zakład wykonuje elementy z drewna bukowego i są odpady , czyli takimi nie wolno palić, śmieszne .
Gdzie cudowny dron za 40 tys. zł? Miał monitorować ten syf. Kolejna zabawka UM za nasze pieniądze?