Środa, 13.11.2024, Imieniny: Arkadia, Mikolaj, Stanislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Wieża Katedry Elbląskiej

03.02.2006, 11:39:09 Rozmiar tekstu: A A A
Wieża Katedry Elbląskiej

Kościół św. Mikołaja, obecna Katedra Elbląska liczy sobie tyle lat, ile nasze miasto. Pierwsza świątynia, poświęcona patronowi żeglarzy, św. Mikołajowi stanęła pośrodku miasta około roku 1240. Kościół był rozbudowywany w związku ze zwiększającą się liczbą mieszkańców.

Kres rozwojowi świątyni przyniósł dzień 26 kwietnia 1777 roku. Uderzenie pioruna spowodowało pożar. Spłonął kościół, Ratusz i kilka budynków. Ratusz został wybudowany w innym miejscu – przy obecnym Placu Słowiańskim. Kościół ze względu na niewielką liczbę katolików w mieście nie został doprowadzony do ponownej świetności. Trudności finansowe spowodowały, że na wieżę kościóła musiał czekać 130 lat. Została ona ukończona dopiero w październiku 1906 roku. Otrzymała wówczas swoją obecną wysokość – 97 m.

Zniszczenia wojenne nie ominęły świątyni. Jednak stalowa konstrukcja wieży została zachowana. Pierwsze powojenne zdjęcia pochodzące z wieży kościoła św. Mikołaja są znane z lat 40-tych. Obecni elblążanie starszego pokolenia często opowiadają o wyprawach na niezabudowaną wieżę. Był to proceder dość niebezpieczny, ale ilość wykonanych zdjęć świadczy, że uprawiany dość często.

Obecnie wieża po remoncie nie stwarza już takiego niebezpieczeństwa jak w latach 40-tych i 50-tych. Można było wejść na górę początkowo po kamiennych, a następnie metalowych stopniach. Nie jest to oczywiście wycieczka spacerowa. Wejście 100 metrów pionowo w górę to dość duży wysiłek, szczególnie dla osób starszych lub nieprzywykłych do takiego wysiłku.

Od wielu lat słyszy się głosy, że wieżę trzeba udostępnić dla zwiedzających. Na pewno byłaby to duża atrakcja turystyczna naszego miasta. I na pewno przyniosłaby wymierne korzyści finansowe – bilety wcale nie musiałyby być tanie. Ale na początku należy zastanowić się czy w ogóle możliwym jest udostępnienie wieży do wejścia. Koszty, które należałoby ponieść będą na pewno bardzo duże. Poczynając od schodów i poręczy poprzez oświetlenie, a kończąc na zabezpieczeniu galerii widokowych przed wypadnięciem zwiedzających lub przypadkowym (albo celowym) upuszczaniem różnych przedmiotów.

Po dokonaniu odpowiednich kalkulacji i konsultacji z Konserwatorem Zabytków można zacząć szukać inwestorów lub sponsorów. Ale myślę, że jest to raczej program na dalsze lata. Na pewno w sumie opłacalny i bezkonkurencyjny, bowiem najbliższy punkt o podobnej wysokości to komin Elektrociepłowni Elbląg – niedostępny dla zwiedzających.

Na zdjęciu: Metalowe schody w końcowej fazie zdobywania wieży.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ [=]
    Piątek, 03.02

    Pierwotnie kościól św. Mikołaja miał trzy wieże ( z wyższą - środkową), podobnie jak katedra w Lubece, skąd przybyli zresztą pierwszy mieszkańćy Elbląga. Wieża kościoła św. Mikołaja była najwyższą w prowincji Prusy Zachodnie.

  2. 2
    0
    ~ Ruler of Blaircourt
    Piątek, 03.02

    Lubiłem wybierać się na wieżę samotnie, niezauważenie i nie ukrywam, że było to dosyć karkołomne przedsięwzięcie. Można było się narazić kościelnemu ( P. Bronkowi ), ale wrażenia z wyprawy do dzisiaj niezapomniane. Brakowało stopni na wejściu, trzeba było balansować między dzwonami, a potem tylko wiatr towarzyszył i widoki. ;-))))))))

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4959819316864