Środa, 13.11.2024, Imieniny: Arkadia, Mikolaj, Stanislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Stanisław Wójcicki

19.01.2006, 13:33:39 Rozmiar tekstu: A A A

Stanisław Wójcicki urodził się 13.05.1916 r. w Starachowicach. W latach 1930-1937 pracował w Państwowej Fabryce Broni w Radomiu.

Do 1939 r. odbywał służbę wojskową w Marynarce Wojennej. Na początku II wojny światowej, Stanisław Wójcicki brał udział w obronie Wybrzeża. W październiku 1939 r. trafił do sowieckiej niewoli, po wymianie jeńców z Niemcami, jeszcze tego samego roku trafił do obozu Masburgu, w Bawarii. Zwolniony z obozu postanowił wrócić w rodzinne strony, zatrudnił się w kopalni rudy żelaza.

Stanisław Wójcicki wstąpił w szeregi Armii Krajowych na Kielecczyźnie. Na przełomie lat 1944/1945 rozpoczęła się swoista „nagonka” na akowców, po której zdecydował się przenieść do Bydgoszczy. Tam wstąpił do Związku byłych Marynarzy i Pracowników Portowych. Po zakończeniu II wojny światowej przybył do Elbląga w osiemnastoosobowej Morskiej Grupy Operacyjnym pod dowództwem por. Antoniego Hellmanna. Zadaniem oddziału było zabezpieczenie urządzeń portowych nad rzeka Elbląg m.in. elektrowni, elewatorów zbożowych, stoczni rzecznej. 1.08.1945 r. wojska radzieckie przekazały Polakom dawne zakłady Schichaua, które później przemianowano na Zakłady Mechaniczne „Zamech”.

Pierwszym komendantem Straży Przemysłowej został właśnie Stanisław Wójcicki. Po pożarze w zakładowej hali nr 20, wraz z kilkudziesięcioma innymi osobami został aresztowany przez UB i oskarżony o współpracę z francuskim wywiadem. Zwolniono go z aresztu w 1951 r. wobec braku dowodów. Stanisław Wójcicki wkrótce podjął pracę w Zakładach Przemysłu Drzewnego im. Wielkiego Proletariatu (późniejszy Furnel) przy ul. Piławskiej. Był związany z tym  zakładem do 1981 r., odchodząc na emeryturę. Uchwałą Rady Miasta Elbląga z dnia 25.11.1993 r., nadano Stanisławowi Wójcickiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Elbląga.

Uroczyste wręczenie aktu nadania nastąpiło na sesji Rady Miasta 16.12.1993 r. 

                                                                        
Czesław Latoch

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2550320625305