Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w połowie 2016 r. w naszym mieście zameldowanych było 121 tys. osób. Oznacza to, że od 2002 r. Elblągowi ubyło ponad 6,5 tys. mieszkańców. W zestawieniu najszybciej wyludniających się miast w Polsce, Elbląg zajął 211 miejsce na 915 miast. Jak wypadliśmy na tle innych?
Serwis polskawliczbach.pl opublikował zestawienie najszybciej wyludniających się miast w Polsce. Ranking przygotowano w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2002 oraz 2016 roku (stan na dzień 31 czerwca).
W ostatnich parunastu latach problem spadku liczby mieszkańców dotyczy większości miast w Polsce. Przyczyny takiego stanu rzeczy są wielorakie, ale do najczęściej występujących zaliczane są migracje ludności na obszary podmiejskie, ujemny przyrost naturalny oraz emigracja zagraniczna. Jeśli spadkowy trend się utrzyma (a wszystko na to wskazuje), szereg miast może stracić miano dużego miasta, czyli takiego, które zamieszkiwane jest przez 100 tysięcy mieszkańców lub więcej. Zarówno Legnica, jak i Kalisz przekraczają tę granicę o niewielki odsetek mieszkańców
– czytamy na stronie polskawliczbach.pl
Póki co, Elblągowi nie grozi utrata rangi miasta stutysięcznego. Choć niestety zauważalny jest wyraźny trend spadkowy, jeżeli chodzi o liczbę jego mieszańców. Według danych GUS, od 2002 do 2016 roku w mieście ubyło dokładnie 6604 elblążan. W połowie zeszłego roku w Elblągu zameldowanych było 121 tys. 412 osób, czyli o 5,2% mniej niż przed 14 laty. Taki wynik uplasował nasze miasto na 211 miejscu w zestawieniu najszybciej wyludniających się polskich miast (uwzględniono w nim 915 miast).
Trzeba podkreślić, że ranking za kryterium porównawcze bierze względną (procentową) zmianę populacji, gdyż jest to wskaźnik niezależny od wielkości miasta. Jednocześnie pierwsze trzy miasta w zestawieniu zawdzięczają swoją pozycję przede wszystkim zmianom administracyjnym (zmiana granicy miasta). Jeśli weźmiemy pod uwagę największy bezwzględny spadek liczby ludności to bezkonkurencyjna okazuje się być Łódź
– zaznaczają na stronie polskawliczbach.pl autorzy rankingu.
Pierwsze miejsce w rankingu zajęło dziesięciotysięczne obecnie Władysławowo (powiat pucki), które zanotowało ponad trzydziestojednoprocentowy spadek ludności (od 2002 r. w mieście tym ubyło 4657 mieszkańców). Drugiej miejsce zajął dwuipółtysięczny Kazimierz Dolny (powiat puławski) z wynikiem -29% (1061 mieszkańców mniej), a trzecie siedmiotysięczne Pieszyce (powiat dzierżoniowski) ze wskaźnikiem -23,9% (2288 mieszkańców mniej).
Najbardziej wyludniającym się miastem na Warmii i Mazurach jest ponad czteroipółtysięczny obecnie Reszel. Znajdujące się w powiecie kętrzyńskim miasto uzyskało wynik -11,3% (595 mieszkańców mniej niż w 2002 r.) i zajęło 20 miejsce w zestawieniu ogólnopolskim. Następne w kolejności w województwie warmińsko-mazurskim są: ponad czterotysięczne Korsze (powiat kętrzyński) oraz prawie dwudziestoczterotysięczne Szczytno.
Nieciekawie sytuacja wygląda także w znajdujących się w pobliżu Elbląga mniejszych miastach. Największe spadki mieszkańców w ciągu ostatnich 14 lat zanotowały: siedemnastotysięczne Braniewo (1191 osób mniej), liczące 2853 mieszkańców Pieniężno (201 osób mniej) oraz mający 2415 mieszkańców Frombork (183 osób mniej). Spadki zameldowanych odnotowano także w blisko dziewięciotysięcznej Ornecie (494 osoby mniej) oraz w pięcioipółtysięcznym dziś Dzierzgoniu (241 osób mniej). Nieznacznie w dół spadła z kolei populacja w liczących 1802 mieszkańców Młynarach (67 osób mniej) oraz w mającym 2731 obywateli Tolkmicku (38 osób mniej).
Są w rankingu także miasta, które mogą pochwalić się wzrostem liczby mieszkańców. W gronie tym znalazły się m.in.
- Olsztyn - 1132 mieszkańców więcej (przyrost 0,7%), liczba zameldowanych w 2016 r. - 173 599
- Kwidzyn - 1179 mieszkańców więcej (przyrost 3,1%) liczba zameldowanych w 2016 r. - 38 676
- Pasłęk - 236 mieszkańców więcej (przyrost 2,0%) liczba zameldowanych w 2016 r. - 12 333
- Malbork - 240 mieszkańców więcej (przyrost 0,6%) liczba zameldowanych w 2016 r. - 38 895
- Sztum - 15 mieszkańców więcej (przyrost 0,1%) liczba zameldowanych w 2016 r. - 10 268
- Nowy Dwór Gdański - 12 mieszkańców więcej (przyrost 0,1%) liczba zameldowanych w 2016 r. - 10 003
ehhh a tak konkretnie to dlaczego według was spadło? Bo ludzi więcej umiera, mniej się rodzi, wyemigrowali wszyscy, czy po prostu mieszkańcy Elbląga pokupowali działki i pobudowali domy w pobliskich miejscowościach? Więcej wysiłku!
z tymi co wyjechali a są zameldowani niektórzy od 40 lat a nie mieszkają to minimum 60% ubyło!!!!!!!!!!!!!!!!!
Elbląg stracił po włączeniu Nas do tego bagiennego, najbiedniejszego województwa. Dodatkowo beznadziejnie "zarządzanego" przez olsztyńskich miSZCZów. Wywalają kasę województwa na m.in. "zimne termy" czy durne lotnisko.
Proponuję dać 1000+ i wycofać prezerwatywy ze sprzedaży. Tylko, jak młodzi wezma przykład z prezesa, prezesów, to naród całkowicie wyginie i co na tyo ,,dobra zmiana?"
Z Elbląga od dłuższego czasu ucieka tez dużo ludzi zwłaszcza do innych miast ale w Polsce przed Urzędem Skarbowym Gdyż jest to jeden z najgłupszych i łapówkarskich Urzędów w Polsce,tylko swoich nie ruszają robią im kontrole które wykazują małe nieścisłości i przyklepują im rozliczenia a reszte żeby się wykazać gnębią.Tu minister powinien pogonić ta cholote darmozjadow.
EuPi mądralo, przypomnę ci, że ten spadek w większości czasu był za rządów twojej POwalonej koalicji PO/PSL - póki co za rządów PiS szacuje się, że m.in. dzięki 500+ urodzi się w tym roku 400tyś. dzieci, co będzie rekordem w ostatnich czasach. A co zrobiło twoje PO aby Polaków było więcej w Polsce? Jedynie co zrobili to zachęcali ich do wyjazdu za granice - parafrazując słowa komoruskiego "praca za granicą to nie jest coś złego"