Poniedziałek, 18.11.2024, Imieniny: Aniela, Klaudyna, Roman
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

"To są drapieżniki, ale nie panikujmy". Chcą chronić wilki żyjące w podelbląskich lasach

26.08.2016, 07:00:06 Rozmiar tekstu: A A A
"To są drapieżniki, ale nie panikujmy". Chcą chronić wilki żyjące w podelbląskich lasach
Fot. archiwum prywatne

Wilki coraz częściej pojawiają się w okolicach Elbląga. – Nie należy się ich bać. Co nie znaczy, że możemy traktować je, jak maskotki. To są drapieżniki, ale nie panikujmy. Wilki wracają i powinniśmy nauczyć się żyć obok tych zwierząt – mówi Marek Bebłot, który wraz z grupą zapaleńców chce chronić ten gatunek na Wysoczyźnie Elbląskiej.

Pojawiające się regularnie doniesienia o wilkach wywołują w nas dreszczyk emocji, a czasami nawet strach. Zdarzają się jednak i inne reakcje....

– Takie artykuły bardzo często są nierzetelne. Mówią o tym jakie to z wilków krwiożercze bestie. Tylko we wrześniu ubiegłego roku naliczyłem dziewięć takich informacji. W listopadzie założyliśmy Lokalną Grupę ds. Ochrony Wilka na Wysoczyźnie Elbląskiej, której głównym celem jest propagowanie obiektywnego spojrzenia na chronionego, bardzo pożytecznego w ekosystemie gatunku, jakim jest wilk. Chcemy pokazać, że możliwa jest koegzystencja ludzi i wilków na tym samym obszarze, a potencjalne konflikty są rozwiązywalne – mówi Marek Bebłot, inicjator przedsięwzięcia.

Grupa jest nieformalna. Należą do niej nie tylko osoby z Elbląga. Większość pochodzi z Trójmiasta, ale są również ludzie z Braniewa, Bartoszyc, Pogodzic, a nawet Warszawy. Łączy ich jedno, chcą zwiększyć świadomość mieszkańców w zakresie zarówno biologii i zwyczajów wilków, jak i sposobów ochrony zwierząt gospodarskich przed ich atakami. Dlatego też w nadchodzącym roku szkolnym planują między innymi organizację zajęć edukacyjnych dla dzieci.

– Dzieci znają wilka najczęściej tylko z bajki „O Czerwonym Kapturku”. Podczas naszych lekcji dowiadywałyby się o tym, jakim gatunkiem naprawdę jest wilk, jakie może nieść zagrożenia, a także jak można mu pomóc. Z taką wiedzą chcemy dotrzeć w pierwszej kolejności do dzieci mieszkających na wsiach, bo to one mogą mieć rzeczywiście do czynienia z wilkami. Planujemy więc zajęcia w szkołach gmin znajdujących się w okolicach Elbląga, między innymi Tolkmicko, Milejewo czy Frombork – dodaje inicjator grupy.

Jednak zajęcia dla dzieci to nie jedyne zadanie, które postawiła sobie grupa. Miłośnicy przyrody rozpoczęli również monitoring populacji wilków na Wysoczyźnie Elbląskiej. W pierwszej kolejności chcą bowiem poznać wilki zamieszkujące ten teren. Dowiedzieć się, ile ich jest? Wiedzą już, że mieszka tu jedna wataha, ale ile liczy osobników? Najpewniej około 7- 8. Dokładnej odpowiedzi jeszcze nie znamy – dodają sympatycy wilków. Aby ją uzyskać, organizują wspólne tropienia-następne odbędzie się we wrześniu.

– Docelowo planujemy zorganizować grupy przeszkolonych osób, które włączą się w oględziny zwierząt gospodarskich zaatakowanych przez wilki, służąc poradą nie tylko przy pisaniu wniosków o odszkodowania, ale także pomagając uniknąć podobnych strat w przyszłości. Nawiązać ścisłą współpracę z rolnikami, przedstawicielami Lasów Państwowych, urzędnikami Urzędu Miasta oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej – wyjaśnia pan Marek.

Grupa chce rozwijać się i zdobywać fundusze na systemy zabezpieczeń zwierząt gospodarskich przed atakami (np. fladry) oraz rozpocząć regularny monitoring tutejszej wilczej grupy i w ten sposób włączyć się w ogólnopolskie badania naukowe nad wilkami.

Tu znajdziesz więcej informacji na temat Lokalnej Grupy ds. Ochrony Wilka na Wysoczyźnie Elbląskiej.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ pil
    Piątek, 26.08

    Nie wiem czemu ale w przeglądarce mozilla nie wyświetlają mi się zdjęcia przy artykułach i to od dłuższego czasu. W Internet Explorer jest OK tylko na mozilli i operze. To jest troche irytujące zróbcie coś z tym

  2. 2
    +1
    ~ kierowcabombowca
    Piątek, 26.08

    wyłącz AdBlocka;)

  3. 3
    +1
    ~ no
    Piątek, 26.08

    nawiedzeni a to ci .

  4. 4
    --1
    ~ xd
    Sobota, 27.08

    Człowiek człowiekowi wilkiem!

  5. 5
    +1
    ~ Wolverine
    Niedziela, 28.08

    Odpowiedzcie mi na pytanie: ile jest potwierdzonych przypadków zabicia człowieka przez wilka, a ile wilka przez człowieka?

  6. 6
    +1
    ~ Jacenty123
    Piątek, 02.09

    W mieście i na wsiach psy luzem. W lasach wilki. Nie wychodzić z domu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.96068000793457