Bajka czytana, ozdabianie koszulek i toreb motywami literackimi, gry planszowe, przepisy na deser Mamusi Muminka czy Bułeczki Pippi Pończoszanki, techniki szybkiego i poprawnego czytania, czy internet bezpieczny dla dziecka – to stacje, które podczas Pikniku „Poczuj literaturę wszystkimi zmysłami” z okazji Dnia Dziecka będzie można odwiedzić w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Wstęp wolny.
W środę, 1 czerwca od godz. 11.00 do 14.00 w ramach projektu „Bajeczne wspomnienia z wakacji” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu odbędzie się Piknik Literacki „Poczuj literaturę wszystkimi zmysłami”.
- Forma pikniku będzie polegała na odwiedzaniu tzw. stacji. Zaplanowaliśmy ich siedem, atrakcje są różnorodne, m.in. zajęcia plastyczne czy czytanie bajek – mówi Agnieszka Tkaczuk, koordynator projektu. - Zachęcamy grupy zorganizowane, klasy lub szkoły do zgłaszania się – telefonicznie lub mailowo - do udziału w Pikniku Literackim, dzięki temu będziemy mogli godzinowo rozplanować atrakcje i każdy będzie mógł skorzystać z tych stacji, które go zainteresują.
Wśród stacji znajdą się:
Stacja „Spotkanie z bajką czytaną” – na tej stacji aktorka Irena Adamiak będzie czytała dzieciom i młodzieży wybrane fragmenty książek. Tematyka będzie różna, ale fabuła będzie wciągająca, pouczająca i zmuszająca do refleksji. Będzie to literatura dziecięca i młodzieżowa, zarówno polska i zagraniczna.
Stacja „Bajeczna moda” – zajęcia plastyczne z instruktorką Anną Duksztą, polegające na ozdabianiu koszulek i toreb ekologicznych motywami pochodzącymi z literatury dziecięcej i młodzieżowej. Dzieci mogą przynieś swoją ulubioną książkę z ilustracjami i z pomocą instruktorki przenieść ją na materiał.
Stacja „Poczytajmy i pograjmy” – stacja, na której będzie można pograć w gry planszowe oparte się na fabule literackiej. Rozegranie partii gry będzie więc okazją do zapoznania się z fragmentami bądź ogólnym zarysem fabuły, dzięki czemu może stanowić impuls do sięgnięcia po daną pozycję książkową w przyszłości.
Stacja „Literackie przysmaki” – stacja kulinarna, na której będzie można poznać przepisy potraw pochodzące z literatury polskiej. Dla dzieci jest to niesamowita frajda móc przygotować np. ulubiony deser Mamusi Muminka, Bułeczki Pippi Pończoszanki czy Groźne ciasto kapitana Haka. Na stacji będzie dostępnych wiele takich bajkowych przepisów, których wstępem będzie fragment danej książki.
Stacja „Zostań mistrzem czytania” – stacja edukacyjna, na której autorka podręczników do języka polskiego i poradnika "Warto czytać" zdradzi tajniki techniki szybkiego i poprawnego czytania. Będzie można poddać się również badaniu, którego wyniki wskażą poziom opanowania techniki czytania i sposoby rozwiązania ewentualnych problemów. Dla chętnych quiz o tytuł najlepszego znawcy lektur z dzieciństwa.
Stacja „Literatura w sieci” – na tej stacji specjalista ds. nowych mediów udowodni, że Internet i technologia nie zawsze maja negatywny wpływ na dzieci i młodzież. Internet może stanowić całkowicie darmowy dostęp do wielu atrakcyjnych pozycji książkowych dla odbiorców w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach.Ponadto specjalista zaprezentuje działanie wielu aplikacji ułatwiających wyszukiwanie, pobieranie i czytanie e-booków, które stają się coraz popularniejsze.
Stacja „Poleć książkę” – na specjalnej tablicy chętni będą mogli przykleić fiszki z tytułem, autorem i krótkim opisem książki, którą chcieliby zarekomendować innym.
Edyta Bugowska
rzecznik CSE Światowid