Chyba każdemu z nas przytrafiła się sytuacja, kiedy nie zwracając uwagi na datę spożycia zakupiliśmy przeterminowany produkt. Problem w tym, że w niektórych miejscach proceder ten powtarza się bardzo często. W jaki sposób sklepy odpowiadają za niezdatne do spożycia towary na półkach?
Ostatnio kupiłam w sklepie przeterminowany produkt. Nie sprawdziłam etykietki i daty przydatności, zapłaciłam, a w domu się okazało, że nie nadaje się już do spożycia. Na całe szczęście zabrałam paragon i pofatygowałam się ponownie do sklepu. Zwrócili pieniądze. Jednak co z tego, skoro przy kolejnych zakupach znów zauważyłam na półkach towary po terminie... Zastanawia mnie czy są nakładane kary na takie sklepy? Czy ktoś to kontroluje? Ile osób nie zabrało paragonu i stracili pieniądze?
- pyta nasza 23-letnia czytelniczka Justyna.
Kontrolą przeterminowanych produktów zajmuje się Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu. To oni są odpowiedzialni za nakładanie kar na właścicieli sklepów. Żeby zgłosić proceder sprzedaży towarów niezdatnych do konsumpcji, warto mieć ze sobą zakupiony produkt oraz paragon. Wtedy sanepid może rozpocząć kontrolę i poinformować o jej wynikach.
Na takie sklepy zazwyczaj nakładane są mandaty. Ich wysokość zależy przede wszystkim od ilości przeterminowanych towarów, które znajdują się w sprzedaży. Są to jednak zazwyczaj pojedyncze sztuki, ponieważ sklepy bardzo często przeceniają produkty tuż przed upływem ich daty ważności.
- W roku 2014 na terenie Powiatu Elbląskiego, z powodu niewłaściwej jakości zdrowotnej produktów żywnościowych, wycofano z obrotu żywność o wartości 1.611,19 zł (w roku 2013 wycofano żywność o wartości ok. 3.224,73 zł). Nadal najczęściej spotykanymi wykroczeniami w tym zakresie są przeterminowane artykuły spożywcze, brak prawidłowego oznakowania (głównie wędlin, mięsa, wyrobów cukierniczych, ciastkarskich, koncentratów spożywczych) oraz niedostateczna higiena personelu, miejsc produkcji i obrotu żywnością - informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu.
Przecenianie produktów na chwilę przed końcem terminu jest legalnym działaniem, jednak należy pamiętać, iż sprzedawca powinien nas o tym poinformować.
Trudno oszacować, ile osób mogło zakupić niezdatne do spożycia produkty. W przypadku zakupu przeterminowanego produktu należy nam się zwrot pieniędzy, jednak paragon jest podstawą jakichkolwiek roszczeń wobec sklepu.
czy dowiemy się jakie mandaty dostają sklepy czy to ku.....wa tajemnica? Pytanie było proste a pani pseudoredaktor jak zwykle nie potrafi dotrzeć do sedna. Było pytanie ale odpowiedzi zupełnie na co innego. Może by się pani wzięła za robienie zdjęć.
proszę podać listę ukaranych sklepów, żebym wiedział, gdzie zakupów nie robić
kary nie są duże bo za skruchę można utargować na 300 czy 500 zł. :)
z Nowowiejskiej. Mieli przeterminowane parówki.
WSZYSCY.Ruszyć tyłki zza biurek i kontrola za kontrolą ot zaraz.
zdarzyło się w budce/wspólna, vabank/broniewskiego + hocki klocki z cenami
A i "Szwagier" lubi po terminie piwerko zaserwować :(
sklep gest manipuluje za to przy terminach ważności zmywacz i nowa data gotowa ;/
sklepy socjalne zarobią na biednych ;)