Czwartek, 16.01.2025, Imieniny: Marceli, Wlodzimierz, Bernard
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Co przysługuje za nadgodziny i pracę w święta?

10.03.2015, 07:00:40 Rozmiar tekstu: A A A
Co przysługuje za nadgodziny i pracę w święta?

Każdy z nas czasem zmuszony jest zostać w pracy po godzinach, pracować w weekend czy też w nocy. W związku z tym pojawia się pytanie, co przysługuje pracownikowi w zamian? Według kodeksu pracy za nadgodziny bądź prace w weekendy podwładnemu przysługuje wolne bądź dodatkowy zarobek. 

 
Kodeks pracy określa jasno zasady na jakich warunkach zatrudnia się pracownika, a także określa normy jego pracy. Według kodeksu czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę oraz 40 godzin w tygodniu. Pracodawca zobowiązany jest przestrzegać tych norm w przeciętnym okresie rozliczeniowym, który zostaje ustalony. Jeżeli pracodawca nie dotrzyma wyznaczonego terminu zobowiązany jest do rekompensaty wobec pracownika za dłuższą pracą. Wówczas może zrobić to poprzez przyznanie pracownikowi odpowiedniej liczby dni wolnych bądź wypłacając mu dodatkowe wynagrodzenie w wysokości – 50% dodatku za każdą godzin pracy w nadgodzinach bądź 100% dodatku za każdą godzinę, która wynika z przekroczenia tygodniowej normy czasu pracy. Jednocześnie pracownik otrzymuje także normalne wynagrodzenie. 
 
Pracownik na polecenie szefa może zostać zobowiązany do zostania w pracy po godzinach. Wówczas taka praca jest łączona z dodatkowym wynagrodzeniem (minimum 60% wynagrodzenia pracownika), a także dodatkiem, który wynosi 50% wynagrodzenia, jeżeli praca odbywa się w dzień powszedni oraz 100% jeżeli odbywa się w święta, niedziele bądź nocą. Pracodawcy również może przyznać pracownikowi wolne dni (wówczas bez dodatkowej wypłaty) w zamian za nadgodziny. Limit nadgodzin w ciągu roku kalendarzowego wynosi 150 godzin.
 
Jeżeli pracownik zostaje w pracy w porze nocnej wówczas przysługuje mu dodatek do wynagrodzenia. Za każdą nocną godzinę powinien otrzymać dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej z minimalnego wynagrodzenia. Pracodawca oczywiście może przyznać wyższy dodatek jeżeli tak postanowi. 
 
W sytuacji, gdy pracodawca zleci nam pracę w sobotę zasady dodatkowych wynagrodzeń są takie same jak za nadgodziny. Z przepisów zawartych w kodeksie pracy wynika, że jeżeli pracownik pracuje w sobotę wówczas pracodawca zobowiązany jest mu udzielić dzień wolny. Jednak jeżeli przy dziennym 8 godzinnym trybie pracy, pracownik w sobotę będzie pracował więcej godzin wówczas przysługuje mu dodatek za nadgodziny w wysokości 50% wynagrodzenia za każdą ponadwymiarową godzinę pracy. Jeżeli pracownik będzie pracował w dniu wolnym i przekroczy 40 godzin pracy tygodniowo wówczas do normalnego wynagrodzenia ma prawo żądać dodatku za każdą godzinę dodatkową w wysokości do 100 %.
 
Kodeks pracy określa również zasady pracy w niedziele oraz święta. Jeżeli ktoś wykonuje prace w niedzielę wówczas nasz przełożony zobowiązany jest zapewnić nam inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni poprzedzających bądź następujących po takiej niedzieli. Jednak jeżeli pracownik nie może tego dnia wolnego wykorzystać wówczas przysługuje mu dodatek za nadgodziny w wysokości 100% do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę. Podobnie jest podczas pracy w święto, jeżeli pracownik nie może wykorzystać dnia wolnego w okresie rozliczeniowym wówczas zyskuje prawo do dodatku 100% za każdą przepracowaną godzinę, jako godziny nadliczbowe. 
 
Za pracę w godzinach nadliczbowych należy spodziewać się rekompensaty w postaci dodatku do wynagrodzenia w wysokości 50% lub 100% wynagrodzenia lub udzielenie czasu wolnego od pracy.  W całym województwie warmińsko-mazurskim rocznie dociera około 1700 skarg do Inspekcji Pracy. 40 % z nich dotyczy wynagrodzeń, natomiast 10-15% to są skargi dotyczące czasu pracy, czyli łamanie przepisów o czasie pracy. Sprawa podstawowa jest taka, że często pracodawcy nie prowadzą ewidencji czasu pracy albo ta ewidencja jest nierzetelna czyli nie odzwierciedla prawidłowego czasu pracy
 
– informuje Jacek Żerański, rzecznik prasowy Okręgowej Inspekcji Pracy w Olsztynie.
 
Inspekcja Pracy jest od kontroli przestrzegania przepisów Prawo pracy. Wykroczenia, które są przez nich stwierdzane są określone w kodeksie pracy. Jeżeli inspekcja pracy stwierdzi, że popełnione zostało wykroczenie może ukarać wówczas pracodawcę mandatem w wysokości do 2000 zł lub skierować wniosek do sądu, gdzie wówczas pracodawca może zostać ukarany grzywną do 30 000 zł. 
Ines Kuraś

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +14
    ~ ja 24
    Wtorek, 10.03

    ja na umowe o prace mialem 1/2 etatu 4 h dzienie czyli 20 godzin tygodniowo ale od poniedziałku do soboty robiłem po 10 h dzienie na miesiac robilem 240 godzin miesiecznie jak sie upomnialem odpowiedz byla ciesz sie ze masz prace i na tyle sie skonczylo tacy sa pracodawcy nie podskoczysz nawet nie raguja na kodeks prac. PRAWDA JST I BYLA I BDZIE ZE W POLSCE SA BIALI MURZYNI to prawda. pozdrawiam

  2. 2
    +9
    ~ system
    Wtorek, 10.03

    Zapraszam do firmy z ulicy Warszawskiej H-Y jak pieknie omijaja placenia pracownikom nadgodzin PIP doskonale o tym wie i jakos nic z tym nie robi.....

  3. 3
    +4
    ~ były pracownik
    Wtorek, 10.03

    PIP powinno skontrolować firmę KOMA z Ełku w której pracownicy wykorzystywani są jak murzyni od świtu do nocy. Gdzie są obowiązujące przepisy o czasie pracy, gdzie jednostki kontrolne, gdzie sankcje wobec właścicieli firmy. To jest prawdziwa Polska. Przepisy przepisami a w życiu jest tak że z ludzi robi się niewolników.

  4. 4
    +4
    ~ NOVAK
    Wtorek, 10.03

    to w Elblągu jest PIP ????to chyba są jakieś żarty .

  5. 5
    +3
    ~ obywatel
    Środa, 11.03

    Zapraszam do Warbusa- to dopiero oboz pracy. W Warbusie pracujac np.200 h gdzie nominał w miesiacu wynosi 160 h nie masz zaplaconych 40-stu 100%, bo według nich licza sie godziny jezdne. Odejmuja wszystkie przerwy na petlach i nie jestes w stanie przekroczyc 150 h sama jazda. Czasu na petlach nie wliczja do czasu pracy kierowcy. A PIP nic z tym nie robi. Kierowcy w warbusie przez rok robia po 1000 nadgodzin. Taka niby warszawska porzadna firma a ludzi oszukuja.Pozdrawiam białych morzynow z warbusa

  6. 6
    +5
    ~ Magdalena
    Środa, 10.06

    Od jakiegoś czasu korzystamy z systemu Technology zakresie planowania i ewidencji czasu pracy. Program ten daje możliwość tworzenia wielozmianowych harmonogramów czasu pracy. System ten pokazuje oddzielnie plan oraz wykonanie. Wprowadzając modyfikacje w wykonaniu automatycznie informuje o wystąpieniu nadgodzin 50% i 100%, o przekroczeniach dobowych oraz o zbyt krótkim odpoczynku dobowym, itp. System ten wybraliśmy ponieważ ma bardzo ciekawe rozwiązania. W odróżnieniu od innych programów, ten system daje możliwość minutowego naliczania czasu pracy i jest połączony z naszymi czytnikami kart. Jest to wg. mnie świetne rozw

  7. 7
    +4
    ~ Aśka
    Piątek, 26.06

    Jeśli szukacie programu do rozliczania czasu pracy to polecam system luminum. System ten pozwala na kompleksowe prowadzenie ewidencji czasu pracy oraz rozliczanie urlopów i innych nieobecności. Można w nim tworzyć wielozmianowe harmonogramy, które następnie można kopiować na kolejne tygodnie, miesiące. Wybraliśmy ten program ponieważ możemy w nim minutowo naliczać czas pracy. Dodatkowo jest on połączony z naszymi czytnikami kart. Ta opcja idealnie sprawdza się przy obliczaniu nadgodzin oraz spóźnień. Gdy w systemie są wypracowane nadgodziny bez problemu można je zarezerwować i odebrać lub wypłacić pracownikowi. System ten dodatk

  8. 8
    +4
    ~ Krzysiek
    Piątek, 03.07

    My w firmie zamówiliśmy program http://luminum.pl/czaspracy_funkcjonalnosc.php . Według mnie elektroniczny system ewidencji czasu pracy powinien być dostępny we wszystkich firmach. To bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Mi osobiście w tej metodzie podoba się przejrzystość i możliwość sprawdzenia w każdym miejscu jaki mam harmonogram, czy zostały naniesione wypracowane przeze mnie nadgodziny. Plus tego systemu jest też taki, że nadgodziny mam liczone co do minuty, nie jak wcześniej dopiero powyżej pół godziny!!

  9. 9
    +3
    ~ Iza
    Czwartek, 09.07

    My już od dawna korzystamy z systemów firmy Technology. Fajne w nim jest to, że moduł czasu pracy połączony jest z modułem urlopy, dzięki czemu przy układaniu harmonogramu od razu uwzględniane są osoby, które w danym tygodniu idą na urlop i nie są przypisywane do pracy na maszynach. Dzięki temu później nie musza być wprowadzane korekty do harmonogramu. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest minutowe naliczanie nadgodzin, a nie jak w poprzednim systemie były liczone dopiero powyżej pół godziny. Polecam technology . poznan . pl

  10. 10
    +1
    ~ Aga
    Środa, 15.07

    Polecam! Program bardzo ciekawie zrobiony! U nas w firmie idealnie sprawdziła się funkcja minutowego rozliczania czasu pracy. Nadgodziny liczone co do minuty. Wszyscy są zadowoleni.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0340549945831